آسیب ۹۵ درصدی کرونا به گردشگری ایران

0
رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی ایران گفت: شیوع کرونا از اسفند سال ۱۳۹۸ تاکنون به صنعت گردشگری ایران تا ۹۵ درصد آسیب وارد کرده است.
به گزارش مزرعه سبز به نقل از ایلنا، علی‌اکبر عبدالملکی افزود: این در حالی است که بیش از هشت میلیون نفر توریست خارجی طی سال ۱۳۹۷ از کشور دیدن کردند که از این طریق مبلغی افزون بر ۱۰۰ هزار میلیارد تومان به چرخه اقتصادی کشور وارد شد و در دوران کرونا زیان های زیادی از این بابت به کشور متحمل شده است.

ایران هفتمین کشور پر جاذبه دنیا

وی بیان کرد: با توجه به این که ایران هفتمین کشور پر جاذبه دنیا و امن‌ترین کشور در جهان و دارای چهار فصل به شمار می‌رود، امیدواریم که با کمک وزارت خارجه و امضای برجام در حوزه گردشگری اتفاقات خوبی رقم بخورد و از دولت سیزدهم تقاضا داریم نگاهی ویژه و فرامرزی به صنعت گردشگری داشته باشد.
رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی ایران گفت: به منظور معرفی مناطق بوم‌گردی و جاذبه های گردشگری ایران کمیته بوم‌گردی تشکیل و راه‌اندازی شده است.

بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ منطقه بوم‌گردی معرفی نشده در ایران وجود دارد

وی با بیان اینکه بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ منطقه بوم‌گردی معرفی نشده در ایران وجود دارد، افزود: موضوع توسعه بوم‌گردی ها نیز در دستور کار اصلی ما قرار گرفته است و بدین منظور کمیته بوم‌گردی نیز به منظور شناساندن این مناطق به ایرانیان و خصوصا گردشگران خارجی راه اندازی شده است.
رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی ایران بیان کرد: همچنین با توجه به اثرگذاری و اهمیت بخش خصوصی در حوزه گردشگری، به منظور تسهیل و رفع موانع سرمایه‌گذاری و توسعه گردشگری، در اتاق بازرگانی ایران دفتر مشاوره کسب‌و کارهای گردشگری راه‌اندازی شده است.

در حال تشکیل فدراسیون گردشگری هستیم

وی افزود: معرفی سرمایه‌گذاران به افرادی که دارای طرح و ایده در حوزه گردشگری هستند اما سرمایه ندارند و برعکس آن از جمله اهداف دفتر مشاوره کسب و کارهای گردشگری است.
عبدالملکی ادامه داد: کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی ایران با ۱۶ کمیته تخصصی فعال در حوزه‌های مختلف دارای ۳۲۳ تشکل استانی، ۳۴ اتاق بازرگانی استانی، ۳۸ اتاق بازرگانی بین‌المللی و ۲۱۴ تشکل ملی است.
وی گفت: در اتاق بازرگانی ایران ما در حال تشکیل فدراسیون گردشگری هستیم به‌طوریکه تمام بخش های خصوصی کشور مانند انجمن های هتل‌داران، آژانس داران، بوم‌گردی ها، اقامتگاه‌ها، رستوران‌ها، حمل‌ونقل ریلی، هوایی، جاده‌ای و دریایی در قالب فدراسیون ساماندهی شده تا صدای واحدی داشته باشیم و این اقدام نقش مهمی در توسعه صنعت گردشگری کشورمان دارد.

استان خراسان‌رضوی رتبه اول از نظر جذب گردشگر را دارد

عبدالملکی گفت: استان خراسان‌رضوی رتبه اول از نظر جذب گردشگر را دارد و در سال بیش از هشت میلیون زائر و گردشگر به این استان سفر می کنند.
رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی ایران افزود: در حال حاضر تنها از ۴۰ درصد ظرفیت بالای توریست خراسان رضوی استفاده شده است و این استان اگر بتواند از ظرفیت ۱۰۰ درصدی خود استفاده کند، اتفاقات بهتری رقم خواهد خورد.
وی با بیان این که هیچ‌چیز در دنیا به‌اندازه گردشگری نمی‌تواند پول را در چرخش قرار بدهد و باعث رونق اقتصادی منطقه شود، ادامه داد: گردشگری بسیار می‌تواند اشتغال‌زا، ارزآور و باعث رونق منطقه و نیز مانع مهاجرت افراد ساکن در مناطق مختلف به تهران و شهرهای بزرگ برای کسب کار شود.
وی گفت: با توجه به ظرفیتی که به واسطه وجود امام رضا (ع) در مشهد ایجاد شده و زائران بسیاری به این شهر می آیند باید موضوع زائر و گردشگر به نوعی مدیریت شود که علاوه بر بحث زیارتی، بحث گردشگری نیز دیده شود.

گردشگری می‌تواند چاره برون رفت از چالش های کشور باشد

عبدالملکی گفت: در شرایط کنونی گردشگری می‌تواند چاره برون رفت از چالشهای کشور باشد، با سود حاصل از فروش نفت می توان زیرساخت‌های گردشگری از جمله خرید هواپیما، نوسازی ناوگان‌های حمل‌ونقل ریلی و جاده‌ای و ایجاد هتل‌های زنجیره‌ای بین‌المللی را در ایران فراهم کرد.
وی بیان کرد: آمدن هر گردشگر افزون بر ۴۰ چهل بشکه نفت ارزآوری دارد که باید از ظرفیت مهم گردشگری در کشورمان به بهترین شکل استفاده کرد.
وی افزود: عدم استقبال سرمایه گذاری در حوزه گردشگری باید چاره اندیشی شود، زیرا اگر فضا و جذابیتی برای سرمایه‌گذار فراهم شود، وی به‌راحتی می‌تواند سرمایه اش را بگذارد و دغدغه ای جز اجرای پروژه نداشته باشد.
مقاله قبلیمعطلی 27ساله اجرای طرح احداث بادشکن
مقاله بعدی۳ توله یوزپلنگ ایران به دنیا آمدند

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید