احیای گاوخونی در گرو حمایت وزارت نیرو و محیط زیست

0
شیشه‌فروش گفت: مطابق با طرح حفاظت از اکوسیستم های تالابی محیط زیست و وزارت نیرو باید تالاب گاوخونی را احیا کنند.
به گزارش اخبار سبز کشاورزی، مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه شرایط استان اصفهان به دلیل کم‌بارشی خاص است، اظهار داشت: وزش باد رطوبت خاک را از بین برده و رودخانه زاینده‌رود و تالاب گاوخونی خشک است.
منصور شیشه‌فروش با تأکید بر اینکه ۹۸ درصد از تالاب گاوخونی هیچ آبی در آن نیست و همواره توصیه کرده‌ایم تالاب باید احیا شود، افزود: مطابق با طرح حفاظت از اکوسیستم های تالابی و قانون حفاظت از تالاب و رودخانه‌های در معرض خطر، محیط زیست و وزارت نیرو باید تالاب گاوخونی را از خشکی نجات دهند، این تالاب بسیار مهم است و ارزش‌های ویژه‌ای دارد.
او کرد: پالایش و تصفیه آلاینده‌ها، حفاظت از منابع آب و خاک، کنترل سیل، تثبیت ماسه‌های روان، تعدیل آب و هوا، فرصت ارزشمند گردشگری و معیشت جایگزین از ارزش‌های تالاب گاوخونی است.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه تالاب گاوخونی زیستگاه انواع پرندگان کنار آبزی و آبزی است، گفت: در سال‌های گذشته ۱۵۰ هزار قطعه پرنده در تالاب سرشماری شده بود، اما در حال حاضر ۷۰۰ قطعه سرشماری شده است.

خشکی تالاب گاوخونی تهدید جدی برای گرد و خاک

او با تأکید بر اینکه خشکی تالاب گاوخونی تهدید جدی برای گرد و خاک، فرونشست زمین و عدم تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی است، تصریح کرد: خشک بودن تالاب اثرات زیانباری در بخش گردشگری دارد و اگر احیا نشود سبب شور شدن آب آن منطقه و پایین آمدن کیفیت و کمیت آب می‌شود و شرایط بیماری سالک را تشدید می‌کند، بنابراین باید احیا شود و ارزش‌هایی را که دارد را حفظ کند.
شیشه‌فروش با تأکید بر اینکه سالانه گرد و غبار در بخش‌های مختلف استان ۴۰۰ میلیارد تومان خسارت وارد می‌کند، خاطرنشان کرد: ضرورت دارد در این زمینه محیط زیست برای پیشگیری از تبدیل شدن تالاب به کانون گرد و خاک مطابق با آیین‌نامه حفاظت از تالاب نسبت به حفاظت از تالاب اقدام کند و وزارت نیرو حق آبه تالاب را بدهد.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با اشاره به وسعت ۴۷ هزار هکتاری تالاب گاوخونی عنوان کرد: در مرداد ماه سیلاب‌های محلی در کوه سیاه، شرق تالاب و شهرستان خوروبیابانک و ورزنه برای اندکی افزایش رطوبت و کاهش ریزگرد‌ها و گردوخاک به سمت تالاب گاوخونی هدایت شوند، اما با تشنگی طولانی مدت تالاب تنها ۲ تا ۳ درصد آن سیراب شد و تمام سیلاب‌ها هم به خورد زمین فرو رفته است.
او در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اینکه اصفهان بسته راهکاری‌های احیای زاینده‌رود را تدوین و به کشور اعلام کرده است، عنوان کرد: وزارت نیرو باید برای پیشگیری از شرایط خشکسالی، گردوغبار و فرونشست زمین نسبت به احیایی رودخانه زاینده‌رود با حذف مصارف غیرمجاز، تأمین منابع آب، مدیریت کیفیت آب، بهبود معیشت و اقتصاد، کاهش مصارف مجاز و جلوگیری از بارگذاری مجدد و اصلاح بارگذاری‌های قبلی بر روی زاینده‌رود و اجرای طرح‌های بهره‌وری در بخش کشاورزی اقدام کند.

فرشته زینلی 

مقاله قبلیمرکبات و کیوی مازندران در سبد صادراتی کشور
مقاله بعدیمبلغ خرید تضمینی گندم به‌اندازه جمع ۵ سال گذشته است

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید