آخرین خبرها:
شناسه خبر: 44267

پرداخت عیدی کارمندان در هفته پیش رو

تورم 40 درصدی و عیدی ناچیز کارمندان

افزایش حقوق‌ها و مبلغ عیدی گروه‌های آسیب‌پذیر موضوعی است که ذهن بسیاری از مردم را درگیر کرده است و سوال این است که آیا این مبلغ متناسب با افزایش قیمت‌ها و نرخ تورم خواهد بود یا خیر؟

تورم 40 درصدی و عیدی ناچیز کارمندان

اخبار سبز کشاورزی؛ به باور بسیاری از کارشناسان رقم افزایش حقوق و عیدی ناچیز کارمندان و کارکنان دولتی و بازنشستگان برخلاف توصیه‌های همیشگی دولت به هیچ وجه با افزایش قیمت‌ها همخوانی ندارد،  واکنون در شرایطی شاهد پرداخت کف 2 میلیون تومانی عیدی کارکنان دولت هستیم که در سال گذشته عیدی کارکنان دولت حدود یک میلیون 800 هزار تومان واریز شد.

تورم 40 درصدی 

انتظار می رود دولت اگر قصد جبران تورم 40 درصدی یکسال گذشته را دارد، حداقل باید کف عیدی را نسبت به سال گذشته 40 درصد افزایش دهد.

در این باره تسنیم نوشت؛ با توجه به ماده ۷۵ قانون مدیریت خدمات کشوری و ضریب حقوقی سال جاری (۴،۰۲۴) حداقل مبلغ عیدی کارمندان دولت که در بهمن ماه ۱۴۰۲ پرداخت خواهد شد، حدود ۲ میلیون تومان پیش‌بینی می شود هر چند رقم قطعی از سوی هیئت دولت تصویب می شود.

بر اساس ماده 75 قانون مدیریت خدمات کشوری، امتیاز عیدی پایان سال کارمندان، بازنشستگان و موظفین، معادل 5،000 امتیاز تعیین شده است و با اعمال ضریب حقوق، میزان رقم ریالی آن به دست می‌آید.

همانطور که در جدول زیر مشخص است، با توجه به ضریب حقوقی سال جاری (4،024)، مبلغ رقم عیدی پایان سال حداقل 2،012،000 تومان خواهد بود.

دولت در دو سال اخیر و برای جبران بخشی از این عقب ماندگی، عیدی کارکنان دولت را بر اساس قاعده جدید (مبالغ بالاتر برای کارکنان مشمول عائله‌مندی و اولاد) محاسبه و پرداخت نموده است.

در صورت تکرار رویه دو سال اخیر، پیش‌بینی می‌شود که رقم عیدی کارمندان در سال جاری، شامل یک مبلغ ثابت نزدیک به دو میلیون تا دو میلیون و 200 هزار تومان باشد.

همچنین  به ازای عائله مندی و به ازای هر فرزندنیز مبلغی  تعیین و پرداخت خواهد شد. بر این اساس یک گمان زنی اولیه حاکی از پرداخت رقم نزدیک به 3 میلیون تومان به عنوان مجموع رقم عیدی 1402 خواهد بود.

گفتنی است، رئیس سازمان برنامه نیز از پرداخت عیدی کارمندان در هفته پیش رو خبر داده است.

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

چندرسانه‌ای