آخرین خبرها:
شناسه خبر: 13327

ضرر مردم درپی ذخیره سازی میوه شب عید

چندی پیش مسئولان سازمان تعاون روستایی اعلام کردند که ۲۵ هزار تن سیب و ۲۵ هزار تن پرتقال برای ذخیره سازی و عرضه در روز‌های پایانی سال توسط این سازمان خریداری شده است

ضرر مردم درپی ذخیره سازی میوه شب عید
چندی پیش مسئولان سازمان تعاون روستایی اعلام کردند که ۲۵ هزار تن سیب و ۲۵ هزار تن پرتقال برای ذخیره سازی و عرضه در روز‌های پایانی سال توسط این سازمان خریداری شده است. سازمان تعاون روستایی در حالی از خرید ۵۰ هزار تن سیب و پرتقال برای ذخیره سازی شب عید خبر می‌دهد که ارقام خرید این میوه‌ها بالاتر از نرخ بازار است.
به گزارش مزرعه سبز به نقل از صداوسیما، به گفته شاه‌میری مشاور ارشد سازمان تعاون روستایی قیمت خرید هر کیلوگرم پرتقال برای این سازمان ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان و هر کیلوگرم سیب ۱۴ هزار تومان بوده است.
این در حالی است که قرارداد‌های منعقد شده بین اتحادیه تعاون روستایی به عنوان مباشر سازمان با صاحبان سردخانه نشان می‌دهد که هر کیلوگرم سیب به مبلغ ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان و هر کیلوگرم پرتقال ۱۳ هزار و ۹۰۰ تومان خریداری شده است همه این‌ها در حالی است که قیمت عرضه عمده این محصولات در سردخانه‌ها به گواه صاحبان سردخانه و مشاهدات عینی کمتر از این مبالغ است.
به گفته صاحبان سردخانه و همچنین عرضه کنندگان عمده میوه در حال حاضر سیب با قیمت حداکثری ۱۱ هزار تومان و پرتقال با قیمت حداکثری ۹ هزار تومان در سردخانه‌ها قابل عرضه هستند و این بدان معناست که سازمان تعاون روستایی و اتحادیه مباشرش خرید‌های میوه ذخیره شب عید را با قیمت بالاتر از آنچه قابل عرضه است خریداری کرده اند.
ضمن اینکه کیفیت عرضه این میوه‌ها با قیمت حداکثری به گواه عمده فروشان بهتر از آن چیزی است که توسط سازمان تعاون روستایی به عنوان میوه تنظیم بازاری خریداری شده است.
با یک حساب سرانگشتی می‌توان دریافت که میوه‌های خریداری شده توسط سازمان تعاون روستایی برای ذخیره و عرضه در روز‌های پایانی سال با قیمتی فراتر از آنچه امکان خریدش وجود دارد خریداری شده است.
البته مسئولان تعاون روستایی هزینه هایی، چون بسته بندی، حمل و انبارش را علتی برای گران شدن قیمت محصول می‌دانند که می‌توان گفت این روز‌ها این هزینه‌ها برای تمامی میوه‌های عرضه شده در بازار شامل است.
به گفته قادری فر رئیس سازمان تعاون روستایی سال گذشته حدود ۱۶۰ میلیارد تومان ضرر به دولت از بابت ذخیره سازی میوه شب عید وارد شده است که تلاش می‌شود امسال این ضرر حداقل شود.
اما سوال اینجاست میوه‌هایی که برای تنظیم بازار و جلوگیری از ضرر مردم خریداری شده اند چگونه خود باعث ایجاد ضرر و زیان از بودجه عمومی برای مردم می‌شود.
دیدگاه تان را بنویسید

چندرسانه‌ای