آخرین خبرها:
شناسه خبر: 13586

قاچاق بخش زیادی از کالاهای اساسی به خارج از کشور

دبیر کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: بخش قابل توجهی از کالاهای اساسی مانند برنج٬ روغن و گوشت که شاهد افزایش قیمت روزانه آنها هستیم

قاچاق بخش زیادی از کالاهای اساسی به خارج از کشور
دبیر کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: بخش قابل توجهی از کالاهای اساسی مانند برنج٬ روغن و گوشت که شاهد افزایش قیمت روزانه آنها هستیم به صورت قاچاق از کشور خارج می‌شوند، همین مسئله توانایی تنظیم بازار را از ما سلب کرده و این واقعیت غیرقابل انکار است.
به گزارش مزرعه سبز به نقل از ایلنا، ذبیح الله اعظمی ساردویی در پاسخ به این پرسش که که سازمان حمایت اعلام کرد که ستاد تنظیم بازار این سازمان را موظف کرده است که قیمت تثبیتی برای برنج و گوشت قرمز را تعیین کند، آیا مجلس موافق مکانیزم قیمت‌‌گذاری دستوری است؟ گفت: مجلس مخالف قیمت‌‌گذاری دستوری است و به نظر من بلای که امروز اقتصاد به خصوص بخش کشاورزی در تولید و توزیع با آن درگیر بوده به دلیل همین نرخ‌ گذاری‌‌های دستوری است.‌

با حذف ارز ترجیحی دیگر شاهد نرخ‌ گذاری‌‌های دستوری نخواهیم بود

نماینده مردم کرمان با بیان اینکه با حذف ارز ترجیحی دیگر شاهد نرخ‌ گذاری‌‌های دستوری نخواهیم بود، افزود: مکانیزم عرضه و تقاضا باید قیمت کالاها را تعیین کند نه قیمت‌‌های دستوری.
وی قیمت‌‌گذاری دستوری را مسکن‌‌های موقتی دانست و افزود: هر کجا که رانت باشد فساد آنجا رشد می‌‌کند. بخش قابل توجهی از کالاهای اساسی مانند برنج٬ روغن و گوشت که شاهد افزایش قیمت روزانه آنها هستیم به صورت قاچاق از کشور خارج می‌‌شوند، همین مسئله توانایی تنظیم بازار را از ما سلب کرده و این واقعیت غیرقابل انکار است.

وفور کالا در کشور

اعظمی ساردویی با اشاره به وفور کالا در کشور، تصریح کرد: قیمت‌‌گذاری دستوری در کوتاه مدت راه چاره است اما در درازمدت نمی-‌تواند جوابگوی این مشکلات باشد و ما باید چاره جدیدی برای برون رفت از این مشکلات پیدا کنیم، نه اینکه در بزنگاه‌‌های تاریخی نخست به سراغ قیمت‌‌گذاری دستوری برویم.
این نماینده مجلس ادامه داد: امیدواریم در ماه‌‌های آینده مذاکرات منتج به نتیجه شود و فشارهای خارجی به ما کمتر شود. در صورت تامین ذخایر ارزی٬ بدون تردید مجلس برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی تصمیمات قاطع خواهد گرفت اگر تا به امروز تصمیمی در این زمینه گرفته نشد به دلیل بوده است که از ۶ ماه پیش دولت نتوانست راه‌‌حل منطقی برای کاهش عواقب حذف این ارز بر معیشت مردم ارائه بدهد از این-‌رو مجلس برای حذف این ارز قانع نشد.

عمده مشکل ما ریشه در ضعف مدیریتی است

وی در پاسخ به این پرسش که شما ریشه نوسات قیمت در کالاهای اساسی را در اعطای ارز ترجیحی برای واردات کالاهای اساسی می دانید؟ گفت: بخشی از مشکلات ریشه در این ارز دارد اما عمده مشکل ما ریشه در ضعف مدیریتی از جمله ضعف در شبکه توزیع دارد. اگر بخشی از برنامه‌‌هایی کمیسیون کشاورزی مجلس در زمینه خودکفایی تولید برنج اجرایی می‌‌شد ما امروز به خودکفایی رسیده بودیم.
نماینده مردم کرمان با طرح یک پرسش ادامه داد: مگر نهاده‌‌های دامی با ارز ترجیحی وارد نمی‌‌شود؟ چرا در بازار آزاد ما شاهد فروش ذرت٬ جو و کنجاله سویا با قیمت کیلویی ۱۰ هزار تومان هستیم؟ پاسخ روشن است همین مسئله به‌‌خوبی گواه رانت در کشور است در مورد سایر کالاهای اساسی نیز این اتفاق رخ می‌‌دهد. عده‌‌ای از این شرایط ذی نفع هستند و مایل نیستند که ارز ترجیحی حذف شود چرا که از قبل آن سودهای کلانی به جیب می‌‌زنند.
دیدگاه تان را بنویسید

چندرسانه‌ای