آخرین خبرها:
شناسه خبر: 27194

اقتصاد جهان در سالی که گذشت

با به پایان رسیدن سال ۲۰۲۲، تایلر کوئن، اقتصاددان و استاد دانشگاه، سال گذشته میلادی را سالی دانست که دکترین‌های کلاسیک اقتصادی برخلاف همتایان جدیدترشان قادر

اقتصاد جهان در سالی که گذشت
با به پایان رسیدن سال ۲۰۲۲، تایلر کوئن، اقتصاددان و استاد دانشگاه، سال گذشته میلادی را سالی دانست که دکترین‌های کلاسیک اقتصادی برخلاف همتایان جدیدترشان قادر به توضیح تحولات آن بودند.
اخبار سبز کشاورزی ؛ کوئن برای توضیح نظرات خود به مباحثی چون تورم، کنترل دولت بر اقتصاد، اثرات محدودساختن تجارت و اهمیت بخش عرضه پرداخته است.
این استاد دانشگاه جورج میسون بر این باور است در‌حالی‌که دکترین‌های عجیب‌و‌غریب در سال گذشته عملکرد چندان موفقی در توضیح تحولات اقتصادی نداشته‌اند، پیش‌بینی‌های استاندارد مبتنی بر عقل سلیم و مکانیسم‌های عملیاتی ساده به‌خوبی از پس پیش‌بینی وقایع اقتصادی سال ۲۰۲۲ برآمده‌اند.

۲۰۲۲ در یک نگاه

تایلر کوئن، استاد اقتصاد دانشگاه جورج میسون، در یادداشتی که در بلومبرگ منتشر شد، اقتصاد جهان را در سالی که گذشت مورد بررسی قرار داد. این اقتصاددان به واسطه حضورش در فضای مجازی، چهره شناخته‌شده‌ای به شمار می‌رود. او و همکارش، الکس تبرک، صاحب یک کانال یوتیوبی هستند و در آن‌جا به توضیح مسائل اقتصادی به زبان ساده می‌پردازند.
این اقتصاددان در ابتدای توصیف خود از سال ۲۰۲۲، این سال را سال «رویکردهای کلاسیک اقتصادی» دانست. کوئن با اشاره به اینکه اتفاقات سال ۲۰۲۲ با استفاده از تئوری‌های شناخته‌شده اقتصادی قابل‌توضیح بوده‌اند، به ناکامی تئوری‌های اقتصادی جدیدتر در پیش‌بینی این اتفاقات می‌پردازد. کوئن در یادداشت خود به چین، روسیه، انگلیس، آمریکا، هند، لهستان، نیجریه و اتیوپی پرداخته و مسائل اقتصادی متنوعی را بررسی کرده است.

تورم و چاپ پول

استاد دانشگاه جورج میسون پیش از همه‌چیز به تورم پرداخته است. بر این اساس داستان تورم بی‌سابقه سال ۲۰۲۲ با دو تئوری کلاسیک اقتصادی مطابقت دارد:‌ رشد عرضه پول و افزایش قیمت انرژی. طی دو سال اخیر، فدرال رزرو ایالات متحده اجازه داد عرضه پول حدود ۴۰درصد افزایش یابد. با این رشد عرضه پول تعجبی ندارد که قیمت‌ها تا این حد افزایش یافته است.
چندی پیش، اقتصاددانان اصرار داشتند کمبود تقاضا دائمی است و محرک تقریبا هرگز بیش از حد نبوده است. این نسخه افراطی از دیدگاه کینزی از بین رفته است، در‌حالی‌که نسخه‌ای از پول‌گرایی میلتون فریدمن بار دیگر در حال رشد است. چند سال پیش، طرفداران نظریه پولی مدرن (MMT) پیشنهاد می‌کردند درمان تورم بالاتر قیمت، افزایش مالیات است. خوشبختانه، این ایده به جایی نرسید. اکنون بحث تورم بر سیاست‌های فدرال رزرو متمرکز شده است، همانطور که باید باشد.

سمت عرضه واقعا مهم است

یکی از کلاسیک‌ترین درس‌های اقتصادی این است که محدودیت‌های سمت عرضه واقعا مهم هستند. در همین راستا، افزایش قیمت انرژی بیش از همه در اروپا نشان داد رکود می‌تواند ناشی از کمبود کالاها باشد. متاسفانه در سال ۲۰۲۲ ادوارد سی. اسکات، برنده جایزه نوبل اقتصاد، درگذشت.
منتقدان پرسکات، او را به دلیل تاکید بر طرف عرضه به عنوان نیرویی در پشت چرخه ‌ای تجاری مورد تمسخر قرار می‌دادند، اما تجربه امسال نشان داد پرسکات درست می‌گفت. اگر جنگ در اوکراین و اختلالات مرتبط با آن در تامین انرژی نبود، اقتصاد جهانی در وضعیت بسیار بهتری قرار می‌گرفت.

بگذار بازار کارش را کند

کوئن یکی از درس‌های اقتصادی سال گذشته میلادی را این‌گونه معرفی کرد: زنجیره‌های تامین گره‌های خودشان را باز می‌کنند. عکس‌های کشتی‌های باری که در انتظار تخلیه‌اند یکی از تصاویر پرتکرار سال ۲۰۲۲ بود. دسترسی به کالاها و خدمات خارجی بسیار ناچیز بود و قیمت آنها می‌توانست تا سطح بالایی افزایش پیدا کند.
در طول سال ۲۰۲۲، بیشتر این صف‌ها و ازدحام‌ها از بین رفتند، زیرا به بازار اجازه فعالیت داده شد. یک بار دیگر، یک رویکرد بسیار سنتی در قبال اقتصاد تایید ش

منبع دنیای اقتصاد

دیدگاه تان را بنویسید

چندرسانه‌ای