آخرین خبرها:
شناسه خبر: 12090

ناشناخته بودن ۴ سم در روسیه عامل برگشت محصولات ایرانی

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: در مقطع اخیر روس‌ها فلفل دلمه‌ای ایران را به دلیل چهار سم که مورد تایید اتحادیه اروپا هم بود را برگشت زدند

ناشناخته بودن ۴ سم در روسیه عامل برگشت محصولات ایرانی
معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: در مقطع اخیر روس‌ها فلفل دلمه‌ای ایران را به دلیل چهار سم که مورد تایید اتحادیه اروپا هم بود را برگشت زدند؛ البته این امر به علت باقی مانده سموم نبود؛ بلکه علت اصلی عدم ثبت این چهار سم در روسیه و ناشناخته بودن برای آن‌ها بود.
به گزارش مزرعه سبز به نقل از ایلنا، محمدمهدی برومندی در مراسم تکریم و معارفه رئیس سازمان جهاد کشاورزی که صبح امروز در سالن جلسات باغستان جهاد کشاورزی برگزار شد، گفت: استان قزوین نمایندگان شایسته‌ای را در مجلس دارد که برای کل کشور منشا اثر و حامی بخش کشاورزی هستند.
معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: امنیت غذایی که به اقتدار ملی کشور کمک می‌کند در زمان تحریم‌ها به خوبی تامین شد و با تولید ۱۳۵ میلیون تن محصول کشاوری علاوه بر تامین نیاز کشور، تولید مازاد محصولات کشاورزی صادرات شده و شاهد کمک به خزانه کشور بودیم.
این مسئول افزود: شش میلیارد دلار در سال ۹۹ در قبال صادرات محصولات کشاورزی ارز آوری داشتیم و استان قزوین سهم مهمی در امنیت غذایی داشت، صادرات پسته ۲۰ درصد صادرات نفتی بود و در بخش کشمش نیز درآمدهای خوبی داشتیم که قزوین نیز در این بخش نقش داشت.
وی عنوان کرد: ۳۲ درصد مساحت قزوین به بخش کشاورزی اختصاص دارد و این میزان در سایر استان‌ها ۸ تا ۱۰ درصد است و از این رو قزوین از اهمیت بالایی برخوردار است، سالانه پنج میلیارد مترمکعب باران را در استان داریم و ۸۰ درصد اراضی این استان آبی است و شاهد تنوع تولید محصولات باکیفیت کشاورزی در قزوین هستیم.

سیب زمینی برگشتی از ازبکستان نداشتیم

برومندی اظهار کرد: تولیدکنندگان ما که در این شرایط سخت تولید کردند گاهی مورد بی مهری قرار گرفتند، ما سالانه مقدار زیادی محصول را صادر می‌کنیم، مگر می‌شود آن کشورها محصولی که وارد کشورشان می‌شود را ارزیابی نکنند، در چند وقت اخیر چند اتفاق رخ داد اما به مردم اطمینان می‌دهم که آنچه کشاورزان تولید می‌کنند و ۱۰ میلیون تن آن صادر می‌شود سالم است.
وی ادامه داد: دریافت فلفل دلمه از ایران به لحاظ کیفیت و قیمت برای کشورهای دیگر به صرفه‌تر است و رژیم صهیونیستی در فلفل دلمه‌ای از ایران شکست خورد، زیرا به دلیل شرایط اقلیمی کشور محصول ما بسیار باکیفیت‌تر از حوزه مدیترانه بوده از ویتامین سی بیشتری برخوردار است و روسیه نیز این امر را پذیرفته است.
معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی بیان کرد: پس از ارسال محصولات کشاورزی به آزمایشگاه تهران مشخص شد که فلفل دلمه‌ای ما از سلامت خوبی برخوردار است.
وی گفت: وقتی به هندوستان کیوی صادر می‌کنیم باید محصول بدون هیچ گونه شپشک و آفتی باشد، به علت اینکه این حساسیت‌ها درمورد امارات وجود ندارد یک محموله ما به امارات و از آنجا به هندوستان رفته و برگشت خورده که علت آن وجود سموم نبود بلکه به علت این بود که نباید هیچ گونه آفتی وارد هند شود و اتفاقا وجود شپشک به این معنا است که در تولید آن میوه از سموم استفاده نشده است.
این مسئول عنوان کرد: ازبکستان نیز سلامت سیب زمینی ایران را تایید کرده و محموله بازگشتی نداشتیم.

فعالیت شورای قیمت گذاری به معنای رها کردن تولید کننده نیست

وی بیان کرد: ما در پایش‌ها و نظارت‌ها بسیار جدی‌تر از قبل خواهیم بود؛ چرا که باید زنجیره‌های تولید و پایانه‌های صادراتی را تقویت کنیم.
برومندی ادامه داد: سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی از سیاست‌های جدی دولت جدید است و این بخش مورد توجه ویژه قرار می‌گیرد و باتوجه به ظرفیت‌ها و آمایش سرزمینی قزوین در سفر رئیس جمهور به این استان بخش کشاورزی مورد توجه قرار خواهد گرفت.
وی اظهار کرد: شورای قیمت گذاری یک سال است که در وزارت جهاد کشاورزی تشکیل شده، ما به تولید کنندگان اطمینان می‌دهیم در جراحی اقتصادی جدید هم دولت و هم مجلس دلسوز مردم است و بسته‌های حمایتی برای تولید دیده شده و در شورای قیمت گذاری متناسب با هزینه تولید از تولیدکنندگان حمایت خواهیم کرد و قرار نیست کشاورز رها شود.
دیدگاه تان را بنویسید

چندرسانه‌ای