آخرین خبرها:
شناسه خبر: 12181

الگویی برای کشاورز ایرانی

بسیاری از شهروندان اروپایی به محدودیت‌هایی که برای جلوگیری از شیوع هرچه بیش‌تر کرونا اعمال می‌شود معترض هستند

الگویی برای کشاورز ایرانی
مزرعه سبز : بسیاری از شهروندان اروپایی به محدودیت‌هایی که برای جلوگیری از شیوع هرچه بیش‌تر کرونا اعمال می‌شود معترض هستند و به همین خاطر گاهی تظاهرات‌هایی برای وادار ساختن دولت به کاهش یا لغو این محدودیت‌ها در شهرها مختلف اروپایی انجام می‌شود.
این اعتراض‌ها البته به منطقه یا کشور خاصی تعلق ندارد و تقریباً اکثر کشورهای اروپایی دست‌کم در یک یا دو شهر خود شاهد برگزاری چنین تجمع‌های اعتراض‌آمیزی بوده‌اند. در این تجمع‌ها تقریباً اکثر مردم و شهروندانی که با اعمال محدودیت مخالفت دارند، حضور پیدا می‌کنند و هیچ فرقی میان اقشار گوناگون مردم اعم از زن، مرد، پیر یا جوان اقشار تحصیل‌کرده و…. وجود ندارد؛ از این بابت شما وجه مشترک کسانی که در این اعتراض‌ها مشارکت می‌کنند، فقط اعتراض به محدودیت‌هایی است که از سوی دولت و با هدف کاهش همه‌گیری کرونا وضع شده است.
در چند روز گذشته، یکی از این تجمع‌ها در هلند برگزار شد و اقشار زیادی از مردم در آن شرکت کردند. در این تجمع البته کشاورزان هم حضور داشتند و به اعمال این محدودیت‌ها اعتراض کردند.
نکته جالب در این میان آن بود که کشاورزان با تراکتورهای خود به میدان آمدند و در تظاهراتی که در لاهه هلند برگزار شده بود، مشارکت کردند.
تصاویر این مشارکت با تراکتور بر روی برخی از شبکه‌های اجتماعی منتشر شده و خبرگزاری این تظاهرات و مشارکت کشاورزان تراکتور سوار از سوی برخی خبرگزاری‌های بین‌المللی مانند خبرگزاری فرانسه، یورونیوز، شبکه جهانی BBC و… پوشش داده شده؛ البته در این پوشش خبری تصاویر حضور کشاورزان با تراکتورهایشان در شهرهای هلند هم پوشش داده شده است.
در ایران هم گاهی کشاورزان به میدان می‌آیند و خواسته‌های صنفی خود را مطرح می‌کنند، مانند آنچه در ماه‌های قبل در مورد زاینده‌رود در اصفهان رخ داد و یا در شهرهای دیگر مانند چهارمحال و بختیاری مشاهده شده؛ اما تفاوت آنچه در لاهه و برخی دیگر از شهرهای هلند رخ داده با آنچه در ایران رخ داده یا می‌دهد، آن است که کشاورزان هلندی و به طور کلی کشاورزان در اروپا خود را بخشی از جامعه محسوب می‌کنند و علاوه‌بر دنبال کردن خواست‌های صنفی از طریق حضور و برگزاری تجمع‌های مسالمت‌آمیز و آرام در مواقع دیگر که خواست عمومی و اجتمای مطرح می‌شود به کمک سایر اقشار جامعه می‌شتابند و با افراد دیگر شهر و روستا مشارکت می‌کنند.
این امر در واقع نوعی هم‌افزایی و یاری‌رسانی به سایر شهروندان جامعه است. در واقع کشاورزان که در تمام دنیا معمولا خارج از شهرها و در نزدیک مزارع خود زندگی می‌کنند در مواقع اقدام اجتماعی در کنار سایر شهروندان به میدان می‌آیند و نمی‌گذارند فاصله فیزیکی محل سکونتشان با شهر آنان را از تحولات شهر دور می‌کند.
البته این رفتار می‌تواند الگویی آزاد برای کشاورزان ایرانی باشد، نه از آن جهت که دست به برگزاری تجمع و تظاهرات بزنند که اگر این کار را هم بکنند به موجب قانون اساسی برگزاری تجمع‌های آرام و صلح آمیز آزاد است؛ اما از این رفتار کشاورزان هلند که در مقاطع مختلف و با موضوع‌های گوناگون قبلاً از سوی کشاورزان سایر کشورها که اسکان شهروند را در خارج از شهر و گاهی در خارج از روستا گریزناپذیر می‌سازد، کشاورزان ایرانی را از جامعه، فعالیت‌های اجتماعی و تاثیرگذاری جامعه شناختی دور و او را منزوی و کناره گیر سازد.
کشاورز ایرانی همان گونه که نقش مهم و تاثیرگذاری در اقتصاد و تولید دارد، همان گونه در رفتارهای سیاسی، اجتمای و فرهنگی باید فعال و تاثیرگذار باشد و دوری از شهر نباید زندگی سیاسی و اجتماعی کشاورز ایرانی را کم‌رنگ یا کم‌اثر سازد.

نادر کریمی جونی ـ کارشناس اقتصاد کشاورزی

دیدگاه تان را بنویسید

چندرسانه‌ای