آخرین خبرها:
شناسه خبر: 12513

تماشای مرگ گاوخونی

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: طبق تازه ترین پایش‌ها هم اکنون ۹۹ درصد از تالاب بین‌المللی گاوخونی خشک است.

تماشای مرگ گاوخونی
مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: طبق تازه ترین پایشها هم اکنون ۹۹ درصد از تالاب بینالمللی گاوخونی خشک است.
به گزارش مزرعه سبز به نقل از مهر، منصور شیشه فروش با بیان اینکه سازمان حفاظت محیط زیست برای جلوگیری از حذف گاوخونی از کنوانسیون بین المللی رامسر به طور ویژه حقابه این تالاب را در شورای عالی آب پیگیری کند، اظهار داشت: هم اکنون تنها یک درصد از وسعت ۴۷ هزار هکتاری تالاب بین المللی گاوخونی به واسطه جریان زهاب ها در بند شاخ کنار رطوبت دارد.
او با بیان اینکه از میزان تخصیص حقابه تالاب گاوخونی در سال آبی کنونی ابراز بی اطلاعی کرد و گفت: شرکت آب منطقه ای اصفهان در این باره باید پاسخگو باشند و وزارت نیرو ضرورت دارد که حقابه گاوخونی را تأمین کند.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه برای جلوگیری از حذف تالاب بین المللی گاوخونی از کنوانسیون رامسر به طور ویژه با محوریت محیط زیست این موضوع را دنبال خواهیم کرد، ابراز داشت: گاوخونی ظرفیتهای ارزشمندی برای منطقه دارد که از جمله آن میتوان به گردشگری و معیشت پایدار ساکنان این خطه، تعدیل آب و هوا، کنترل آلودگی هوا، تثبیت ماسههای روان و پیشگیری از بیابان زایی اشاره کرد.
شیشه فروش خاطرنشان کرد: حفاظت از منابع آب و خاک و مهار سیلاب، پالایش آلاینده های و حفظ تنوع زیستی و ژنتیکی منطقه از دیگر ظرفیت ها و کارکردهای گاوخونی است.
او خشکسالیهای پی در پی، بارگذاریهای غیرمجاز در بالادست رودخانه زاینده رود و نیز نبود مدیریت یکپارچه این حوضه و تأمین نشدن حقابه را از علل خشکاندن گاوخونی برشمرد و تصریح کرد: استمرار خشکی این تالاب خسارت های غیر قابل جبران از جمله فرونشست زمین، فعال شدن کانون های گردو غبار، تشدید شرایط بیماری پوستی سالک در بین مردم، کاهش کیفیت و کمیت منابع آبی منطقه و نابودی تنوع زیستی را به دنبال دارد.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با اشاره به اینکه بیش از ۱۵۰ هزار پرنده در سالهای پرآبی گاوخونی به این تالاب می آمدند، افزود: گاوخونی در سالهای نه چندان دور مامن انواع پرندگان آبزی و کنار آبزی، کَل و بز، قوچ و میش و سایر حیوانات بود در حالی که سال جاری تعداد خیلی اندک از پرندگان مهاجر در حوضچه هایی که با زهاب ها به وجود آمدند، در حال زمستان گذرانی اند.
برغم تماس با اداره کل حفاظت محیط زیست اصفهان در یک هفته گذشته، روابط عمومی این اداره گفت که مصاحبه با معاونت محیطزیست طبیعی برای اطلاع از آخرین وضعیت تالاب گاوخونی امکان پذیر نیست و این مجموعه در آستانه روز جهانی تالاب ها متنی را آماده میکند و قبل از بارگذاری در سایت اداره کل در اختیار همه خبرنگاران قرار خواهد داد.
تالاب بین المللی گاوخونی، عروس تالاب های ایران یکی از پُراهمیت ترین تالاب های کشور است که در تیر ۱۳۵۲ در کنوانسیون رامسر ثبت جهانی شد.
گاوخونی با وسعت ۴۷ هزار هکتار در نقطه پایانی زاینده رود در جنوب شرقی استان اصفهان و ۲۰ کیلومتری شهر ورزنه قرار دارد.
روند خشکی تالاب گاوخونی از سال ۱۳۷۸ شروع شروع شد و در ۲ دهه اخیر به دلیل نبود آب، بسیاری از زیستمندان این تالاب از جمله ماهی ها، وُحوش، خزندگان و انواع پرندگان بومی آن از بین رفته اند.
کارشناسان همواره در باره تبعات خطرناک خشکی تالاب گاوخونی هشدار داده اند زیرا اگر این تالاب بصورت کامل خشک شود به کانون خطرناک ریزگردهای سمی تبدیل خواهد شد که تا شعاع یک هزار کیلومتری و ۱۰ استان کشور را درگیر خواهد کرد.
حقابه قانونی محیط زیست، زاینده رود و تالاب گاوخونی ۳۱۳ میلیون مترمکعب آب در سال است که سهم گاوخونی ۱۷۶ میلیون مترمکعب در سالهای خشکی زاینده رود تعیین شده و تأمین این میزان حقابه میتواند کارکرد اکولوژیک آن را حفظ کند. این در حالی است که تا ۲ دهه پیش، تالاب گاوخونی سالانه با حدود یک تا دو میلیارد مترمکعب آب زاینده رود سیراب می شد.
طبق قانون، پس از آب آشامیدنی، تأمین حقابه محیط زیست در اولویت دوم قرار دارد.
دیدگاه تان را بنویسید

چندرسانه‌ای