آخرین خبرها:
شناسه خبر: 12686

عملیات به‌زراعی راه بازگشت باغات چای به تولید

مدیر اجرایی سندیکای چای گفت: با حمایت دولت و ایجاد یک ردیف به‌زراعی، باغات رها شده به چرخه تولید باز می گردند.

عملیات به‌زراعی راه بازگشت باغات چای به تولید

مدیر اجرایی سندیکای چای گفت: با حمایت دولت و ایجاد یک ردیف به‌زراعی، باغات رها شده به چرخه تولید باز می گردند.

به گزارش مزرعه سبز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، حسنی گفت: بنابر آمار واردات چای در ۹ ماهه امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به لحاظ وزنی ۱۵ درصد و ارزشی ۱۸ درصد رشد داشته است. طبق آمار اعلامی حداکثر ۳۰ درصد نیاز کشور در داخل و مابقی از طریق واردات تامین می‌شود.

مدیر اجرایی سندیکای چای گفت: با توجه به افزایش قیمت زمین و سیر مهاجرت از استان های مختلف و حتی کشورهای خارجی شمال ایران امکان رسیدن به خودکفایی وجود ندارد.

حسنی گفت: با حمایت دولت و ایجاد یک ردیف به زراعی همانند سال‌های گذشته، امکان بازگشت بخشی از باغات رها شده به چرخه تولید وجود دارد‌.

طبق آمار اعلامی سازمان چای، سالانه ۱۰۰ تا ۱۰۵ هزار تن چای در کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد که ۳۰ هزار تن از طریق تولید در داخل و مابقی از طریق واردات تامین می‌شود.

بنابر آمار گمرک از ابتدای سال حدود ۱۸ هزار و ۹۲۸ تن چای از هند با ارزش بالغ بر ۸۹.۶۵ میلیون دلار و سریلانکا ۱۱ هزار و ۵۹۸ تن با ارزش ۶۷.۸۶ میلیون دلار وارد شده است که واردات از هند ۴۲ درصد و سریلانکا ۲۶ درصد نیاز بازار داخل را تامین‌ می‌کند.

طبق گفته کارشناسان، احداث باغات جدید چای ۸ تا ۱۴ سال زمان نیاز دارد، در حالی که با حمایت دولت باغات رها شده به چرخه تولید باز می‌گردند که به سبب افزایش تولید نیاز کمتری به واردات خواهیم داشت.

جهان ساز رئیس سازمان چای می‌گوید: طی سه سال گذشته ۲ هزار هکتار از باغات چای گیلان و مازندران، احیا شده است و پیش بینی می شود که تا پایان سال یک هزار هکتار دیگر به چرخه تولید بازگردد.

آمارها حاکی از آن است که سطح زیرکشت باغات چای در سال ۹۲ حدود ۱۵ هزار هکتار بوده که با اقدامات صورت گرفته در راستای احیای باغات به ۲۲ هزار هکتار رسیده است.

دیدگاه تان را بنویسید

چندرسانه‌ای