عنوان
شناسه خبر: 38190

عبور خرید تضمینی گندم از پیش‌بینی‌ها

خرید تضمینی گندم امسال از مرز 9 میلیون و 200 هزار تن گذشت، این تازه‌ترین خبری بود که 19 مرداد 1402 منتشر شد.

عبور خرید تضمینی گندم از پیش‌بینی‌ها
خرید تضمینی گندم امسال از مرز 9 میلیون و 200 هزار تن گذشت، این تازه‌ترین خبری بود که 19 مرداد 1402 منتشر شد.
اخبار سبز کشاورزی ؛ کارشناسان معتقدند خرید تضمینی گندم، در سال زراعی جاری البته تا دهم شهریورماه (تاریخ تقریبی پایان پرداخت) از مرز 9 میلیون و 500 هزار تن خواهد گذشت.
بیشتر بخوانید: گندم قهرمان شد
در این میان، کشت پاییزه امسال نیاز به یک میلیون و 200 هزار هکتار گندم بذری دارد و با احتساب 800 هزار تن ضایعات و همچنین خوراک صنعت دام و طیور و نزدیک به یک و نیم میلیون تن گندم خودمصرفی به نظر می‌رسد کل تولید گندم به 13 میلیون تن برسد.
این در حالی است که نیاز کشور با این رقم تامین شده و احتیاجی به واردات نخواهد بود (به گفته رئیس کمیسیون کشاورزی، کشور سالانه به 11 میلیون تن گندم نیاز دارد).
بیشتر بخوانید: تولید و خرید گندم رکورد شکست

مدیریت معاونت زراعت وزارتخانه

مروری بر تولید گندم در دو سه سال زراعی گذشته و استمرار افزایش بهره‌وری (با وجود عدم افزایش سطح زیرکشت آبی) نشان می‌دهد معاونت زراعت وزارتخانه تنها با مدیریت صحیح، تغذیه مناسب و بهینه، روش‌های درست کاشت، داشت و مبارزه به‌موقع و به اندازه با علف‌های هرز و آفات و بیماری‌های گیاهی و بهره‌وری صحیح در مصرف آب، موفق شده در سالجاری 40 درصد افزایش تولید نسبت به سال گذشته حاصل کند.
این در حالی است که قیمت جهانی گندم حدود یک و سه دهم درصد نسبت به ماه گذشته افزایش یافته است و در صورت عدم توفیق معاونت زراعت، میلیاردها دلار باید بابت واردات گندم ارز خارج می‌شد.
دیدگاه تان را بنویسید

چندرسانه‌ای