آخرین خبرها:
شناسه خبر: 39861

6000 خودروی برقی در راه ایران

خودروهای بنزینی نرسیده، نوبت به وعده واردات خودروهای برقی شد واردات 6000 خودروی برقی توسط ایران خودرو تا پایان سال 1402 به کشور وعده‌ای است که مدیرعامل ایران

6000 خودروی برقی در راه ایران

خودروهای بنزینی نرسیده، نوبت به وعده واردات خودروهای برقی شد

واردات 6000 خودروی برقی توسط ایران خودرو تا پایان سال 1402 به کشور وعده‌ای است که مدیرعامل ایران خودرو قول آن‌ را به رسانه‌ها و مردم داده است. این وعده در حالی توسط مدیرعامل این شرکت مطرح شد که هنوز خودروهای خارجی بنزینی این شرکت به بازار نرسیده‌اند.
به گزارش اخبار سبز کشاورزی به نقل از تجارت‌نیوز، واردات خودروی برقی توسط ایران خودرو تا پایان سال 1402 وعده‌ای است که مدیرعامل ایران خودرو اخیرا آن‌ را مطرح کرد. به گفته علیمردان عظیمی قرار است تا پایان سال جاری 6000 دستگاه خودروی برقی با برند دانگ فنگ چین وارد ایران شود. این وعده در حالی داده شده است که هنوز واردات خودروهای نو و کارکرده توسط ایران خودرو و سایر کشور‌ها به صورت کامل انجام نشده است.
بیشتر بخوانید: دورخیز برای حمل‌ونقل برقی بدون زیرساخت

واردات خودروهای برقی توسط ایران خودرو

بر اساس اعلام مدیرعامل ایران خودرو، این ۶۰۰۰ خودروی برقی از برندهای دانگ فنگ چین و هایما خواهد بود و تا پایان سال تحویل مشتریان می‌شود.
او درباره جایگاه شارژ برای خودرو‌های برقی گفت: خودروسازان هنوز به ساخت جایگاه شارژ خودروهای برقی وارد نشده.اند، اما در اصل خودروسازی که خودروی برقی تولید می‌کند باید خودش هم برای ساخت جایگاه شارژر آن اقدام کند که نیازمند زیر ساخت، سرمایه و همکاری است.
عظیمی در ادامه افزود که هم اکنون در حال مذاکره با شریک تجاری چینی خود هستیم تا با استفاده از تجربه آن‌ها بتوانیم دستگاه شارژ خودرو‌های برقی را تولید و در جایگاه مختص آن نصب کنیم.

از وعده تولید تا واردات

خودروسازان داخلی و مسئولان وزارت صمت در ۴۰ سال گذشته وعده‌های بسیاری را مطرح کرده‌‎اند، اما به جرئت می‌توان گفت که اکثر آن‌ها عملی نشده است. این‌بار خودروسازان پا را از مرز تولید خودرو فراتر گذاشتند و وعده‌ی ساخت جایگاه‌های شارژ را نیز مطرح کردند. در شرایطی که می‌توان این دستگاه‌ها را وارد کرد یا در سوی دیگر نمونه‌های داخلی آن توسط مپنا تولید می‌شوند، تولید و ساخت این دستگاه‌ها هیچ‌گونه صرفه اقتصادی ندارد.
سوالی که در اذهان مطرح می‌شود این است که وزارت صمت وعده داده بود که تا پایان سال 1401، 100هزار دستگاه و تا پایان سال 1402، 200هزار دستگاه خودرو وارد کشور کنند. حال چگونه در شرایطی که خودروهای بنزینی و هیبریدی هنوز وارد کشور نشده‌اند وعده واردات 6000 خودروی برقی توسط این مسئولان داده می‌شود؟
به گفته کارشناسان یکی از اصلی‌ترین موانع موجود بر سر راه واردات خودرو وجود اولویت‌های مهم‌تر برای تامین ارز همانند غذا و دارو برای دریافت ارز است. نکته جالب توجه این است که قیمت خودروهای برقی به‌مراتب بیشتر از خودروهای بنزینی و هیبریدی است و در نتیجه برای واردات این خودروها ارزبری بسیار بیشتری صورت می‌گیرد.
از سوی دیگر، تا به این لحظه به گفته مسئولان تنها 1218 دستگاه خودرو از گمرکات کشور ترخیص شده‌اند، حال اینکه چگونه ایران خودرویی که تا به حال سابقه واردات خودروهای برقی را به کشور نداشته است می‌خواهد 6000 هزار دستگاه خودروی برقی را تا پایان سال وارد کشور کند و سپس آن‌ها را به دست مردم برساند؟ موضوعی است که جای تأمل دارد.
دیدگاه تان را بنویسید

چندرسانه‌ای