آخرین خبرها:
شناسه خبر: 44830

عمان آماده میزبانی از مذاکرات هسته‌ای می‌شود؟

شاید مهم‌ترین خبر روزهای اخیر این بود که ایران برای پیگیری مذاکرات هسته‌ای و بازگشت به برجام اعلام آمادگی کرده است.

عمان آماده میزبانی از مذاکرات هسته‌ای می‌شود؟

اخبار سبز کشاورزی؛ ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی روز دوشنبه گفت: «ما به عنوان ایران در بحث مذاکرات رفع تحریم‌ها پایبند به میز مذاکره هستیم و معتقدیم می‌توان در صورت اراده طرف مقابل مذاکرات انجام شده را جمع بندی کرد تا همه طرف‌ها به تعهدات خود در چارچوب برجام بازگردند.»

کنعانی افزود: «نشست‌ها و رایزنی‌هایی بین باقری و مورا به منظور بررسی و تبادل نظر در خصوص موضوعات دوجانبه و مدنظر ایران و اروپا و همچنین منطقه‌ای همواره در دستورکار بوده و دیدار اخیر در ادامه نشست‌های قبلی بوده است. طیف گسترده‌ای در این دیدار به بحث گذاشته شد.»

سخنگوی وزارت خارجه ایران خاطرنشان کرد: «به دلیل نقش اروپا به عنوان هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام، یکی از موضوعات تبادل نظر پیرامون مذاکرات رفع تحریم‌ها بود.»

این تمام ماجرا نیست و همین چند روز پیش بود که وزیر خارجه عمان، تلفنی با امیرعبداللهیان گفت‌وگو کرد.

هرچند عنوان شد که در تماس تلفنی بدر البوسعیدی وزیر خارجه عمان با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه  آخرین وضعیت مناسبات دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و در این تماس تلفنی وزیر خارجه عمان سلام گرم سلطان عمان هیثم بن طارق آل سعید را به رئیس جمهور ایران ابلاغ کرد اما به نظر می رسد مطالب مهم تری نیز در این رایزنی مطرح شده است تا جایی که جمله «دو وزیر خارجه مناسبات دو کشور را در مسیر درست و رویه جلو ارزیابی کردند.» کلیشه ای دانسته شود.

بی شک وزرای خارجه ایران و عمان درباره آخرین تحولات غزه و کرانه باختری تبادل نظر کردند و با اشاره به قطعنامه اخیر نشست فوق العاده وزرای خارجه عضو سازمان همکاری اسلامی در جده، بر ضرورت تلاش جمعی کشورهای اسلامی برای توقف فوری نسل کشی اسرائیل و ارسال گسترده کمک‌های انسان دوستانه تاکید کردند اما مشخصا هر گاه ایران با قطر و عمان وارد گفت و گو می شود، شاید مهم ترین بحث مذاکرات هسته ای و برجام باشد.

امیرعبداللهیان با انتقاد از رفتار متعارض و بدعهدی آمریکا در موضوع مذاکره برای رفع تحریم‌ها، از تداوم تلاش و ابتکار سلطان عمان در این مسیر قدردانی کرد. این دقیقا همان نکته ای است که بعدها وزیر خارجهجمهوری اسلامی به آن اذعان کرد. این که عمان همین امروز نیز در حال میانجی گری میان ایران و آمریکا برای از سرگیری مذاکرات است.

مکمل این گفته ها، دیدار علی باقری با مقامات اتحادیه اروپا و صحبت های یک مقام دیپلمات ایرانی بود.

محسن نذیری اصل با ارائه توضیحی درباره نحوه شکل‌گیری مذاکرات وین، بیان داشت: ایران و سایر اعضای برجام، در پی ابراز تمایل ایالات متحده برای بازگشت به این توافق و رفع تحریم های غیرقانونی، وارد مذاکره شدند تا شرایطی را فراهم کنند که تحت آن ایالات متحده به برجام بازگردد و تعهدات خود را در این توافق اجرا کند.

پیش تر نیز آبرام پالی، نماینده موقت آمریکا در امور ایران در گفته هایی به احتمال حضور در عمان برای تدام مذاکراتبا ایران اشاره کردهبود که این گفته ها در سایه جنگ در غزه مدفون شده بود./آرمان ملی

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

چندرسانه‌ای