آخرین خبرها:
شناسه خبر: 45719

ضرورت صیانت از ژرم پلاسم‌های منحصربه فرد کشور

کشف محموله قاچاق ژرم پلاسم گیاهی نهال خرمای پیارم قبل از خروج از کشور

۲۲ هزار اصله نهال کشت بافت خرمای پیارم که از ذخائر ژنتیک کشور و هسته‌های ژنی بومی گیاهی کشور است با هوشیاری مجموعه وزارت جهاد کشاورزی، قبل از خروج از کشور در یکی از مرزهای غربی کشور کشف و ضبط شد.

کشف محموله قاچاق ژرم پلاسم گیاهی نهال خرمای پیارم قبل از خروج از کشور

به گزارش اخبار سبز کشاورزی؛ یکی از شرکت‌های خصوصی کشت بافت و تولیدکننده نهال‌های اصیل که در سال گذشته با انبوه شکایت کشاورزان از خود روبه‌رو بوده، در یک اقدام ناسالم، این بار قصد خروج خرما پیارم در پوشش ارقام مجاز را داشت که با قاطعیت سازمان تعزیرات حکومتی محموله توقیف و با دستور قضایی تحویل وزارت جهاد کشاورزی گردید.


بیشتر بخوانید: معاون بازرگانی وزیر، قانون نمی‌داند!؟


به چه قیمتی؟

کسب درآمدی هنگفت که به قیمت شکست انحصار خرمای پیارم ایران به دست می‌آمد توسط یک شرکت داخلی یا عوامل رقم زننده این حادثه به چه قیمتی و چرا صورت گرفته بود؟

در این میان تنها ذکر این نکته مهم است که خرمای معمولی صادراتی که در اکثر کشورهای خرماخیز عرب وجود دارد به قیمت هر تن ۱۲۰۰ دلار خریدار دارد، اما  قیمت خرمای پیارم حداقل ۵ برابر خرمای معمولی یعنی هر تن حدود ۶ هزار دلار است و این اختلاف ارزش مالی خرمای پیارم (انحصار ایران) با دیگر خرماهاست.

وزارت جهاد کشاورزی آگاهانه تر از همیشه در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر مبارزه قاطعانه با قاچاق در راستای صیانت از سرمایه ملی گام خواهد برداشت و با پیشگیری از اگرو تروریسم اجازه نخواهد داد، دشمنان این کشور به اهداف خود نائل آیند.

بیشتر بخوانید:

کشف-محموله-قاچاق-ژرم-پلاسم-گیاهی-نهال-خرمای-مجول-قبل-از-خروج-از-کشور-2.jpg-11

دیدگاه تان را بنویسید

چندرسانه‌ای