آخرین خبرها:
شناسه خبر: 13175

عشایر تولید 25 درصد گوشت قرمز کشور را برعهده دارند

رئیس سازمان امور عشایر کشور گفت: ۲۵ درصد تولید گوشت قرمز کشور را عشایر بر عهده دارند

عشایر تولید 25 درصد گوشت قرمز کشور را برعهده دارند
رئیس سازمان امور عشایر کشور گفت: ۲۵ درصد تولید گوشت قرمز کشور را عشایر بر عهده دارند که اگر این اقدام نبود مجبور بودیم برای واردات گوشت قرمز ارز بیشتری از کشور خارج کنیم و مشکلات بیشتری ایجاد می شد.
به گزارش مزرعه سبز به نقل از ایلنا، عباس پاپی‌زاده در جمع عشایر در منطقه قلعه رزه لرستان با بیان اینکه با رفع مشکلات ارزی تا هفته آینده نهاده مورد نیاز دام عشایر تامین و در اختیار این قشر زحمتکش قرار می‌گیرد ، اظهار داشت : مشکلاتی در خصوص تامین ارز نهاده دام عشایر وجود داشت که با دستور مستقیم رییس جمهور و پیگیری وزیر جهاد کشاورزی حل شده است و تا هفته آینده نهاده مورد نیاز را در اختیار عشایر قرار خواهیم داد.
رئیس سازمان امور عشایر کشور با اشاره به تلاش های لازم برای گشایش های تامین نهاده دام عشایر، گفت: باوجود همه محرومیت های موجود، در جلسات مختلفی که با نمایندگان مجلس شورای اسلامی در راستای تعامل با دولت رخ داد بودجه سال ۱۴۰۱ عشایر را نسبت به سال های قبل تا چند برابر افزایس می دهیم واعتبارات بسیار متفاوتی برای بخش آب، راه و آرد عشایر در سال آینده پیش بینی شده است.
پاپی زاده با اشاره به وجود مشکلات حوزه عشایری گفت: ظرفیتی به نام شوراهای عشایری وجود دارد که ظرف هفته های آینده مقدمات تشکیل این شوراها مثل شوراهای شهر و روستا ایجاد می شود تا مطالبات و مشکلات این قشر در جلسات با مسئولان پیگیری شود.

سرانه ماهانه مصرف آرد هر فرد عشایری ۱۲ کیلو و ۲۰۰ گرم است

وی با بیان اینکه سرانه ماهانه مصرف آرد هر فرد عشایری ۱۲ کیلو و ۲۰۰ گرم است ، اظهار داشت: این رقم بیش از سرانه شهر و روستا لحاظ شده است اما بازهم باید افزایش یابد و افرادی که این میزان را تحویل نگرفته اند باید از طریق اتحادیه و تعاونی ها اقدام کنند.
پاپی زاده اضافه کرد: باتوجه به اینکه مرکز آمار ایران مرجع آمار جمعیتی است رایزنی هایی با این نهاد صورت گرفته تا صدور دفترچه عشایری افزایش یابد که توافقاتی در این راستا در حال انجام است.
رییس سازمان امور عشایر کشور مهمترین موضوع عشایر را افزایس و تکمیل زنجیره تولید دانست و گفت: شهریور گذشته برای اولین بار قیمت گوشت قرمز در مناطق عشایری به کمتر از ۵۰ هزار تومان رسید که دولت برای جلوگیری از ضرر عشایر، خرید تضمینی با نرخ هر کیلوگرم ۶۲ هزار تومان را در دستور کار قرار داد و اکنون نیز آمادگی خریداری دام عشایر تا هرکیلوگرم ۷۰ هزار تومان وجود دارد.
پاپی زاده با بیان اینکه سازمان امور عشایر به دنبال ایجاد شبکه میادین عرضه دام است که با قیمت مصوب و نظارت دولت، علاوه بر تامین نیاز داخلی، صادرات نیز به خوبی محقق شود، افزود: برای نخستین بار مجوز صادرات دام عشایر به خارج کشور اخذ شد و در اختیار تشکل های عشایری قرار گرفت که با این اقدام به جای اینکه برخی افراد خاص از رانت استفاده کنند و سود نصیب عشایر نشود، هم قیمت ها رعایت می شود هم سود این صادرات عاید تشکلها و اتحادیه های عشایری می شود و در موارد مختلف از جمله تهیه علوفه ارزان تاثیرگذار است.
دیدگاه تان را بنویسید

چندرسانه‌ای