خبر فوری
شناسه خبر: 40873

۱۵ مهر روزی برای تقدیر از روستاییان و عشایر

۱۵ مهرماه از سوی شورای فرهنگ عمومی کشور و با هدف ارج نهادن به روستا و فرهنگ روستایی، به نام روز روستا و عشایر، نام‌گذاری شده است.

۱۵ مهر روزی برای تقدیر از روستاییان و عشایر
۱۵ مهرماه از سوی شورای فرهنگ عمومی کشور و با هدف ارج نهادن به روستا و فرهنگ روستایی، به نام روز روستا و عشایر، نام‌گذاری شده است.
به گزارش اخبار سبز کشاورزی به نقل از صدا و سیما، معرفی روزی به عنوان روستا و عشایر می‌تواند به توسعه و ترویج فرهنگ روستایی کمک کند. شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسه ۷۳۶ مورخ ۲۴ شهریور ماه سال ۱۳۹۲، ۱۵ مهرماه را به عنوان روز روستا و عشایر تصویب کرد.
مصوبه مذکور توسط رئیس مرکز توسعه روستایی به استانداران سراسر کشور ابلاغ و مقرر شد اقدامات لازم از سوی مراجع ذیربط جهت تجلیل از جایگاه روستائیان و روستانشینان به مناسبت این روز به عمل آید.

دلایل نام‌گذاری روز روستا و عشایر

روز ملی روستا و عشایر نیز به عنوان یکی از مناسبت‌های مندرج در تقویم رسمی کشور ثبت شده است.
۱۵ مهر ماه به این عنوان نام‌گذاری شده است. در واقع مرکز توسعه روستایی این تقاضا را از شورای فرهنگ عمومی کرده است تا از زحمتکشان روستایی و عشایری و خدمات ارزنده آنان روستائیان و عشایر غیور و سلحشور ایران تقدیر و تجلیل شود.
قطعاً نقش روستا و روستائیان کشور در هر دوره و زمانه‌ای را به‌ویژه در زمینه توسعه و رشد اقتصادی نباید نادیده گرفت؛ زیرا این قشر شریف و بعضاً محروم از امکانات اولیه زندگی و امور رفاهی، برای عمران و آبادانی ایران زحمات فراوانی را متحمل شده اند و در کنار آنان نیز عشایر، این مردمان غیرتمند و صبور که امام آنان را ذخائر این مملکت نامیده‌اند در راه داشتن وطنی سرافراز جان فشانی‌ها و ایثارگری‌های فراوانی از خود نشان داده‌اند.

مشکلات روستاییان و عشایر

متأسفانه در سالیان اخیر به روستا و عشایر آن‌گونه که باید توجه شود نشد؛ هر چند که نظام اسلامی در راستای محرومیت زدایی و ارائه امکانات به مناطق روستایی و عشایری خدمات ارزنده‌ای ارائه داده، به جهت ممانعت از مهاجرت روستائیان به شهر‌ها امکانات لازم را فراهم نکرده و تسهیلاتی برای جبران بخش اعظمی از خسارت روستائیان و عشایر به مزارع و دام‌هایشان بر اثر حوادث و خشکسالی‌ها داده نشد.
راه‌های مواصلاتی از شهر به روستا و بالعکس نیز هنوز جای کار فراوانی دارد که ضرورت ایجاد شبکه‌های دسترسی روستائیان به مراکز شهری، به‌ویژه برای فروش محصولات زراعی و باغی و دامی از یک سو و درمان و خرید مایحتاج آن‌ها در برخی مناطق صعب‌العبور و کوهستانی یا بیابانی از دیگر سو احساس می‌شود.
از آن گذشته می‌باید تسهیلاتی مثل حق سکونت در روستا را به بومیان روستا یا کسانی که به هر نحو از شهر ترک مکان نموده اند و در روستا سکنی گزیده یا اشتغال زایی کرده‌اند در نظر بگیرند. ساخت خانه‌های روستایی برای محرومان توسط بنیاد مسکن کمیته امداد، بهزیستی و مراکز حمایتی و خیریه باید یکی از ضرب‌الاجل‌های کاری تمامی دولت‌ها و مسئولان عالی کشور و استان‌ها می‌باشد.
رفع مشکل بی آبی یا کم آبی، آموزش‌ها به روستائیان و شهروندان در خصوص مسائل مرتبط با کشاورزی و دامپروری و همچنین توسعه کتابخانه‌های روستایی و کمک به رفع محرومیت‌های آموزشی روستا و سیاه چادر‌های عشایری، بهبود وضع بهداشت و درمان با اعزام پزشکان عمومی و متخصص و مأموران بهداشتی و بررسی مسائل تغذیه‌ای و رفاهی، فرهنگی و آموزشی، علمی و ترویجی و خصوصاً توجه به مذهب و ابعاد گوناگون کار مذهبی در بین روستائیان و عشایر سیار، در اختیار داشتن وسایل ارتباط جمعی و… در میانه این اقشار می‌تواند مانع از هجوم ناخواسته این مردمان پاک و صمیمی به شهر‌های مملو از دود و آهن و ترافیک و شلوغی و بیماری شود.
امیدواریم با سیاست‌های پیش روی دولت یازدهم برای توسعه امور روستائیان و عشایر و آسیب شناسی وضع موجود ضمن ایجاد نشاط در بین مردمان روستا و عشایر فضای کسب و کار و گردشگری روستا را گرم کرده و حتی المقدور مانع اتلاف عمر و سرمایه و محصولات این عزیزان شویم؛ چرا که روستائیان و عشایر، سرمایه‌های گران‌سنگ کشور در ابعاد اقتصادی، فرهنگی اجتماعی و… هستند. این روز را گرامی می‌داریم.
دیدگاه تان را بنویسید

چندرسانه‌ای