آخرین خبرها:
شناسه خبر: 25844

غافلگیری کشاورزان جنوب کرمان در آستانه فصل برداشت

گوجه‌کاران و پیازکاران جنوب کرمان در آستانه فصل برداشت محصول با مشکل افزایش تعرفه‌های صادراتی مواجه شده اند. به گزارش اخبار سبز کشاورزی به نقل از مهر؛ مزارع و

غافلگیری کشاورزان جنوب کرمان در آستانه فصل برداشت
گوجه‌کاران و پیازکاران جنوب کرمان در آستانه فصل برداشت محصول با مشکل افزایش تعرفه‌های صادراتی مواجه شده اند.
به گزارش اخبار سبز کشاورزی به نقل از مهر ؛ مزارع و اراضی کشاورزی در جنوب کرمان به یکی از قطب‌های اصلی تولید محصولات جالیزی برای تأمین نیاز بازار در فصل پاییز و زمستان تبدیل شده‌اند.
در حالی که زمین‌های کشاورزی در این فصل‌ها در اکثر مناطق کشور یخ می‌بندد اما پاییز و زمستان آغاز فصل کشاورزی در شهرستان‌های جنوبی استان کرمان است، در این فصل از پیاز، گوجه و خیار و سیب زمینی در کنار انواع محصولات گلخانه‌ای و صیفی به صورت گسترده زیر کشت می‌رود و بسیاری از کشاورزی از همین محل امرار معاش می‌کنند و در حالی که در تابستان و دمای بالای هوا مردم خانه نشین می‌شوند چشم امیدشان به محصولات کشاورزی در پاییز، زمستان و بهار است.
بیشتر بخوانید: از ابلاغ تا معافیت تعرفه صادرات محصولات جالیزی

افزایش تعرفه‌ها به نفع دالان داخلی

اما در حالی که طی چند روز آینده برداشت پیاز و گوجه در جنوب کرمان آغاز می‌شود افزایش قابل توجه تعرفه‌های صادراتی سدی در مقابل فروش محصولات شده است و اشباع بازار داخلی از پیاز و گوجه سایر استان‌های گرمسیر و البته دخالت دلال‌ها در بازار فروش محصولات کشاورزی را با چالش جدی مواجه می‌کند.
تعرفه بالای صادراتی محصولات کشاورزی عملاً موجب افت قیمت جدی محصول در بازار داخلی و دلال بازی می‌شود و دلالان با خرید محصول با قیمت بسیار پایین و انبار کردن آنها پس از مدتی محصول را با قیمت‌های بسیار بیشتر در بازارهای مصرف به فروش می‌رسانند.

گرانی گوجه فرنگی گرانی گوجه فرنگی

کشاورزان نگران موانع فروش محصول هستند

در این میان محدودیت ایجاد کردن در بازاریابی محصولات در بازار بین الملل، موجب می‌شود کشاورز از برداشت محصول خودداری کند و تجربه امحا شدن پیازها در مزارع جنوب کرمان بار دیگر تکرار شود.
این در حالی است که با پیگیری‌های مسئولان استانی در بوشهر و چهار محال و بختیاری تعرفه گوجه به سال گذشته برگشته است و امکان صادرات نیز مهیا شده است. اما حالا پیاز کارهای جنوب کرمان که به زودی محصولشان وارد بازار می‌شود نگران تعرفه‌های جدید دقیقاً در فصل برداشت هستند و البته به زودی برداشت گوجه نیز آغاز می‌شود.
هر چند انتظار می‌رفت با اجرای طرح کشاورزی قراردادی در جنوب کرمان عملاً دیگر شاهد انبار شدن محصولات کشاورزی در جنوب کرمان نباشیم اما تعرفه‌های بالای صادراتی موجب شود عملاً مشکلات سال‌های گذشته در جنوب کرمان تکرار شود و عملاً کشاورز امکان صادرات را نداشته باشند.
محمد کلانتری از کشاورزان جنوب کرمان است می‌گوید: تعرفه صادرات گوجه سال گذشته ۶ هزار تومان بود و امسال ۱۲ هزار تومان در نظر گرفته شده است در این شرایط کشاورزی که برای هر کیلو گوجه ۷ هزار تومان هزینه کرده است باید با احتساب تعرفه و سود خود هر کیلو گوجه را هر کیلو بیشتر از ۱۹ هزار تومان صادر کند و وارد کننده خارجی هم باید با حاشیه سود این محصول را به بازار خودش عرضه کند اما همین محصول را می‌تواند با قیمت بسیار کمتر از کشورهای دیگر وارد کند.
وی گفت: سوال این است کسی که این تعرفه‌ها را تعیین کرده به این موضوع اندیشه نکرده است؟ این تعرفه‌ها عملاً موجب می‌شود کشاورزان داخلی امکان صادرات نداشته باشند و از سوی دیگر بازار داخلی هم از گوجه یخ زده دلال‌ها اشباع شده است.
وی گفت: کارخانه فرآوری با توجه به حجم بالای تولید در استان وجود ندارد و کارخانه‌های استان‌های دیگر هم از قبل گوجه سایر استان‌ها را پیش خرید کرده‌اند.

بازار سیب زمینی متعادل نیست بازار سیب زمینی متعادل نیست

فرصت صادرات از دست می‌رود

قربان عباسی نیز در سال جاری اقدام به کشت پیاز تحت طرح کشاورزی قراردادی کرده است، وی می‌گوید: هر کیلو پیاز با هزینه ۷ تا ۸ هزار تومان برای این محصول کشت شده است و طی هفته‌های آینده باید محصول را برداشت و صادر کنیم.
وی افزود: کشورهای حوزه خلیج فارس، روسیه، افغانستان و عراق مهمترین وارد کنندگان پیاز استان کرمان محسوب می‌شود.
وی ادامه داد: با این تعرفه‌ای که مشخص شده است مسلماً امکان صادرات نخواهیم داشت چون در بازار اقتصاد آزاد کنونی وارد کننده ترجیح می‌دهد از کشورهای دیگر پیاز وارد کند و عملاً فرصت صادرات از دست می‌رود.
وی افزود: چند سال قبل بود که به دلیل افت قیمت محصول عملاً مجبور شدیم میزان قابل توجهی پیاز را زیر خاک امحا کنیم و در بسیاری موارد هم کشاورز به دلیل عدم صرفه اقتصادی زمین‌ها را شخم زدند.

مسئولان تعرفه‌ها را اصلاح کنند

این کشاورز جنوب کرمان گفت: جنوب کرمان زمینه قابل توجهی برای تولیدات کشاورزی و صادرات دارد اما اینکه نتوانیم بازاریابی کنیم و یا در مسیر بازار یابی مانع ایجاد شود موجب می‌شود کشاورز از تولید نا امید شود به همین دلیل از مسئولان مربوطه می‌خواهیم خیلی فوری برای اصلاح تعرفه‌ها اقدام کنند.
وی گفت: کشاورزان جنوب کرمان خواستار اصلاح تعرفه‌های صادرات هستند تا بتوانند معاش یک سال آینده خود را تأمین کنند و انتظار داریم مسئولان در این خصوص ورود جدی داشته باشند در غیر این صورت امکان صادرات وجود نخواهد داشت.
نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس نیز بیان کرد: دغدغه کشاورزان بررسی و نتایج هم به وزارت خانه منتقل شده است و امیدواریم برای رفع دغدغه کشاورزان اقدام عاجل انجام شود.
ذبیح الله اعظمی گفت: عملاً باید محصول مازاد بازار داخلی را صادر کنیم اما صادرات زمانی انجام می‌شود که برای طرف مقابل نیز به صرفه باشد در غیر این صورت نیاز خود را از بازار کشورهای دیگر تأمین می‌کند.
وی گفت: اگر امکان صادرات نباشد دلالان با کنترل قیمت‌ها به سمت افت قیمت می‌روند و کشاورز هم مجبور می‌شود برای تأمین بخشی از هزینه‌های خود محصول را با ضرر بفروشد و در اینجا فقط دلال سود می‌کند.
اعظمی بیان کرد: باید کاری کنیم که زمینه صادرات و ارزآوری مهیا شود و بازار کشورهای همسایه را به سادگی از دست ندهیم.
باید دید مسئولان مربوطه برای رفع این مشکل چه راهکاری در نظر می‌گیرند.
دیدگاه تان را بنویسید

چندرسانه‌ای