آخرین خبرها:
شناسه خبر: 45352

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی خبر داد

برنامه دولت سیزدهم برای دستیابی به خودکفایی در تولید گندم

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی از کشت گندم در سطح حدود ۶ میلیون هکتار از اراضی کشور در سال زراعی جاری خبر داد و گفت: براساس برنامه دولت سیزدهم برای دست‌یابی به خودکفایی، تولید گندم در هر سال افزایش می‌یابد.

برنامه دولت سیزدهم برای دستیابی به خودکفایی در تولید گندم

به گزارش اخبار سبز کشاورزی به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهادکشاورزی، علیرضا مهاجر به مناسبت نام‌گذاری روز ۳۱ فروردین به عنوان روز گندم و نان درباره روند کشت و تولید این محصول اظهار داشت: سطح زیر کشت اراضی آبی گندم در سال زراعی جاری نزدیک به دو میلیون هکتار و اراضی دیم حدود چهار میلیون هکتار است و ما در اراضی دیم طرح جهش تولید را نیز با مشارکت ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، مردم، کارشناسان و محققان در سراسر کشور برای محصولات اساسی همچون گندم در حال اجرا داریم.

خرید تضمینی گندم روند افزایشی را در دو سال اخیر طی کرده است

وی با بیان این که خرید تضمینی گندم روند افزایشی را در دو سال اخیر طی کرده است، تصریح کرد: در سال ۱۴۰۰ خرید تضمینی گندم چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تن بود، اما در سال ۱۴۰۱ این عدد به ۷.۵ میلیون تن و در سال ۱۴۰۲ به ۱۰.۴ میلیون تن رسید.

مهاجر افزود: لازمه خودکفایی گندم این است که کشاورزان به ویژه در مناطق گرم و معتدل مانند خوزستان و ایلام، مازندران، گیلان و خراسان شمالی مراقب اراضی خود باشند و با توجه به افزایش بارندگی و درجه حرارت، به موقع با آفات و بیماری‌ها مبارزه کنند.

وی با بیان این که در ابتدای دولت سیزدهم برنامه‌ای را تدوین کردیم که بتوانیم تولید گندم را در هر سال افزایش دهیم، ابراز امیدواری کرد؛ با ادامه روند افزایش تولید، ایران به مرز خودکفایی گندم برسد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

چندرسانه‌ای