آخرین خبرها:
شناسه خبر: 42972

املت هم غذایی لاکچری شد!

حداقل قیمت گوجه‌فرنگی ۴۰ هزار تومان است و در برخی میوه‌فروشی‌ها، این محصول تا ۶۰ یا ۷۰ هزار تومان هم فروخته می‌شود.

املت هم غذایی لاکچری شد!

حداقل قیمت گوجه‌فرنگی ۴۰ هزار تومان است و در برخی میوه‌فروشی‌ها، این محصول تا ۶۰ یا ۷۰ هزار تومان هم فروخته می‌شود.

به گزارش اخبار سبز کشاورزی به نقل از شرق، قیمت گوجه‌فرنگی در ایران که تا سال‌های قبل از اوایل فصل زمستان افزایش می‌یافت، در سال جاری پیش از پایان فصل پاییز به‌طور سرسام‌آوری گران شد.

قیمت هر کیلو گوجه‌فرنگی اوایل آبان‌ بین ۱۳ تا ۱۴ هزار تومان بود اما اینک بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد که حداقل قیمت گوجه‌فرنگی ۴۰ هزار تومان است و در برخی میوه‌فروشی‌ها، این محصول تا ۶۰ یا ۷۰ هزار تومان هم فروخته می‌شود.

بالا رفتن قیمت گوجه‌فرنگی تا ۷۰ هزار تومان موجب شد برخی رسانه‌های داخلی قیمت آن را با نرخ ارز مقایسه کنند.

مسئولان وزارت جهاد کشاورزی بارندگی‌های اخیر را «مهم‌ترین مقصر» افزایش قیمت گوجه‌فرنگی می‌دانند و می‌گویند با عبور از نیمه دوم آذرماه، قیمت‌ها کاهش می‌یابند.

آبان ۱۴۰۱ قیمت هر کیلو گوجه‌فرنگی حدود ۱۳ هزار تومان بود. طی یک سال اخیر نیز بیشترین افزایش قیمت آن در اردیبهشت‌ماه بود که قیمتش از ۲۰ هزار تومان هم فراتر رفت اما پس از مدتی کاهش یافت.

در آبان‌ امسال هم قیمت هر کیلو گوجه‌فرنگی حداقل ۱۳ و حداکثر ۱۸ هزار تومان بود اما اینک حتی در میدان‌های میوه و تره‌بار هم گوجه‌فرنگی کمتر از کیلویی ۴۰ هزار تومان یافت نمی‌شود. در حالی‌ که طبق جدول عمده‌فروشی میدان‌های میوه و تره‌بار قیمت هر کیلو گوجه‌فرنگی در هفته اول آذرماه بین ۲۰ تا ۳۰ هزار تومان تعیین شده بود.

بر مبنای این گزارش، قیمت گوجه گیلاسی دست‌چین در برخی میوه‌فروشی‌های لوکس تهران در بسته‌های ۶۰۰ گرمی ۹۰ هزار تومان شده است و بهای هر کیلو گوجه گیلاسی دست‌چین به ۱۵۰ هزار تومان هم می‌رسد.

به همین ترتیب، بسته یک کیلویی گوجه‌فرنگی بوته‌ای نیز تا کیلویی ۶۲ هزار تومان گران شده است و نمونه‌هایی که کیفیت کمتری دارند، دست‌کم کیلویی ۳۵ تا ۴۰ هزار تومان فروخته می‌شوند.

افزایش قیمت گوجه‌فرنگی واکنش‌های زیادی در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی داشت. برخی رسانه‌های نیز به نقل اقشار کارگری نوشتند با گران‌ شدن بهای گوجه‌فرنگی و تخم‌مرغ، یک املت ساده که پیش‌تر غذای ارزان و اقشار کارگری بود، حالا به یک وعده غذایی لوکس تبدیل شده است.

دیدگاه تان را بنویسید

چندرسانه‌ای