آخرین خبرها:
شناسه خبر: 15506

سدهای خالی و خشکسالی

با توجه به پدیده خشکسالی، وضعیت نامناسب منابع آبی و کاهش آب پشت سدها، استان فارس تابستان سختی را در پیش رو دارد.

سدهای خالی و خشکسالی

ت ابستان سختی پیش رو است

اخبار سبز کشاورزی : با توجه به پدیده خشکسالی، وضعیت نامناسب منابع آبی و کاهش آب پشت سدها، استان فارس تابستان سختی را در پیش رو دارد.
خشکسالی و تنش آبی سالیان سال است که بر کشورمان و روستا‌های استان‌ها سایه افکنده و بر اساس آمار‌های ارائه شده هم‌اکنون ۳۰۰ شهر بزرگ و کوچک کشور در تنش آبی به سر می‌برند که فارس نیز از این وضعیت مستثنی نیست و این موضوع همواره مشکلات بسیاری را برای مردم این استان به ویژه کشاورزان و روستائیان ایجاد کرده است.
براساس اعلام دستگاه‌های متولی ۵۶۴ روستا در استان فارس مشکل آب دارند و در برخی روستا‌ها و قشلاق‌های عشایری آبرسانی برای تامین آب آشامیدنی مردم به صورت سیار انجام می‌گیرد.

بحران آب

بارهاست که کارشناسان، دانشگاه‌ها و حتی نهاد‌های بین‌المللی در خصوص بحران آب و اینکه این موضوع می‌تواند به بحران‌های اجتماعی، اقتصادی و چه بسا سیاسی و امنیتی منجر شود، هشدار می‌دهند، اما گویا برای این زنگ خطر‌ها و هشدار‌ها گوش شنوایی وجود ندارد.
امسال فصل بهار، نه خبری از بارش‌های سیل‌آسای چند سال اخیر بود و نه از بارش‌های معمول بهاری، ضمن آنکه در زمستان نیز میزان بارش‌ها به‌شدت کاهش پیدا کرده بود.
با آغاز ماه‌های گرم سال در استان فارس و افزوده شدن بر گستره‌ی کم آبی در شهرستان‌های استان، بی تردید تنها راه برون رفت از شرایط بحران، همکاری و مشارکت مردم در مدیریت بحران کم آبی با صرفه جویی در مصرف آب است. از این رو انتظار می‌رود در سال زراعی جاری مردم، کشاورزان و بهره‌برداران نیز نهایت صرفه‌جویی در مصرف آب را داشته باشند.

تامین آب شرب مردم از اولویت‌های آب منطقه‌ای است

سیاوش بدری مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای فارس می‌گوید: حجم آب موجود و قابل استفاده کل مخازن ۹ سد در حال بهره‌برداری و آبگیری استان هزار و ۴ میلیون متر مکعب است که این آمار نسبت به حجم کل مخازل ظرفیت قابل آبگیری این سد‌ها ۵۰.۵ درصد کاهش را نشان می‌دهد.
او گفت: تامین آب شرب مردم از اولویت‌های آب منطقه‌ای است و تا ۱۷ فروردین‌ مجموع آب قابل استفاده و مفید سد‌ها یک میلیارد مترمکعب است و حجم مرده این سد‌ها که جهت پایداری سد‌های موردنیاز، ۴۹۲ میلیون مترمکعب است.
بدری گفت: سد سلمان فارسی ۵۸۵ میلیون مترمکعب، سد درودزن ۲۵۷ میلیون مترمکعب، سد ملاصدرا ۱۱۷ میلیون مترمکعب، سد رود بال ۲۷.۴ میلیون مترمکعب، سد تنگاب ۴ میلیون مترمکعب، سد ایزد خواست نیم میلیون مترمکعب، سد چشمه عاشق ۱۳ میلیون مترمکعب، سد سیوند منفی ۱۰ و سد خسویه منفی ۳ میلیون مترمکعب آب ذخیره شده دارند.

کشور ما با خشکسالی و کمبود آب مواجه است

فروردین‌ امسال بود که علیرضا پاک‌فطرت نماینده مردم شهرستان‌های شیراز و زرقان در مجلس اعلام کرد که کشور ما با خشکسالی و کمبود آب مواجه است و باید برای منابع آبی ارزش قائل شویم و برنامه‌ای منسجم و علمی برای حفظ و بهره‌برداری مناسب از آن داشته باشیم.
پاک فطرت همچنین گفته بود که متاسفانه وضعیت سفره‌های آب زیرزمینی و ذخیره‌سازی آب حاصل از باران و آب‌های سطحی نیز جایگاه مناسبی ندارد و برداشت بی‌رویه از منابع آبی توسط کشاورزان که با فشار برخی از افراد منجر به صدور مجوز شده است، چالش‌هایی را برای کشور فراهم کرده است که بایستی با اصلاح الگوی کشت و تغییر رفتار ما در بخش کشاورزی به نسل‌های آتی توجه کنیم و شرایط سفره‌های آب زیرزمینی را تقویت و بهبود ببخشیم.
کاهش بارندگی، نبود مدیریت مناسب مصرف آب، عدم صرفه‌جویی در مصرف آب در حوزه‌های کشاورزی، صنعتی و آشامیدنی و تداوم خشکسالی باعث کاهش ذخایر آب‌های زیرزمینی و نیز خشک شدن بسیاری از تالاب‌ها و رودخانه‌ها و در نتیجه تشدید تنش آبی در روستا‌ها شده است.
دیدگاه تان را بنویسید

چندرسانه‌ای