عنوان
شناسه خبر: 35449

آب تشنه مدیریت

مشکل کمبود آب در ایران یکی از مهم‌ترین چالش‌هایی است که کشور ما با آن روبروست و در سال‌های اخیر به دلیل کاهش بارندگی‌ها، تغییر الگوی مصرف آب، شوری و کاهش

آب تشنه مدیریت
مشکل کمبود آب در ایران یکی از مهم‌ترین چالش‌هایی است که کشور ما با آن روبروست و در سال‌های اخیر به دلیل کاهش بارندگی‌ها، تغییر الگوی مصرف آب، شوری و کاهش منابع آبی، این مشکل به شدت بیشتر شده است.
به گزارش اخبار سبز کشاورزی به نقل از فارس؛ کاهش بارندگی‌ها در سال‌های گذشته، مصرف بی‌رویه ذخایر آب‌های زیر زمینی در کشاورزی و صنعت، عدم مدیریت صحیح مصرف آب ذخایر سدهای کشور را کاهش داده و آب سدهای استان مرکزی مانند سد الغدیر ساوه و سد کمال صالح شازند نیز که هنور فصل گرما فرا نرسیده با کاهش حدود 50 درصدی روبرو هستند.
مشکل کمبود آب در ایران یکی از مهم‌ترین چالش‌هایی است که کشور ما با آن روبروست و در سال‌های اخیر به دلیل کاهش بارندگی‌ها، تغییر الگوی مصرف آب، شوری و کاهش منابع آبی، این مشکل به شدت بیشتر شده است.
به طور کلی، مشکلات کم آبی در ایران شامل مواردی از جمله کاهش منابع آبی، شوری، ناکارآمدی در مصرف آب و کاهش توانایی دولت در مدیریت آب است که کاهش منابع آبی به دلیل کمبود بارندگی‌ها، تغییر در الگوی بارش‌ها، کاهش سطح آب زیرزمینی و سایر علل به وجود آمده است.
ایران کشوری با خشکسالی طولانی و شرایط آب و هوایی سخت است، به همین دلیل، آب در بسیاری از مناطق کشور با شوری بالا همراه است که این موضوع باعث کاهش کارایی و کیفیت منابع آبی شده است.

کاهش توانایی دولت در مدیریت آب

همچنین از مهم‌ترین دلایل کمبود آب در ایران عدم بهره‌وری صحیح و ناکارآمد در مصرف آب است که شامل تلف کردن آب، عدم استفاده از فناوری‌های صحیح در کشاورزی و دامداری، اتلاف آب به دلیل ترکیبات غیر ضروری در آب شرب و سایر موارد است.
در کاهش توانایی دولت در مدیریت آب نیز باید گفت مدیریت منابع آب در ایران در دست دولت است، اما به دلیل مشکلات سیاسی، اقتصادی و مدیریتی، دولت نتوانسته است این مشکل را به صورت کامل حل کند.
برای مدیریت بهتر منابع آبی در ایران، می‌توان راهکارهایی را پیشنهاد داد که به طور کلی به دو دسته «راهکارهای فنی و فیزیکی» و «راهکارهای مدیریتی و سیاسی» تقسیم می‌شوند.

مدیریت آب با راهکارهای «فنی و فیزیکی» و «مدیریتی و سیاسی»

استاد دانشگاه فرهنگیان اراک و فعال اجتماعی استان مرکزی به خبرنگار فارس می‌گوید: استفاده از فناوری‌های جدید در مدیریت منابع آبی، شامل استفاده از سامانه‌های هوشمند و اینترنت اشیاء برای کنترل و مدیریت منابع آبی می‌تواند نقش موثری در این زمینه داشته باشد.
حسین معافی می‌افزاید: به منظور استفاده دوباره از آب در بخش‌های مختلف از جمله کشاورزی، صنعت و شهری استفاده از سیستم‌های تصفیه و بازیافت آب تاثیرگذار است.
وی توسعه سیستم‌های تخصیص آب، به منظور توزیع عادلانه‌تر و بهینه‌تر منابع آبی بین بخش‌های مختلف را نیز از دیگر راهکارهای موثر در این زمینه برشمرد.
استاد دانشگاه فرهنگیان اراک پیرامون راهکارهای مدیریتی و سیاسی نیز می‌گوید: توسعه سیاست‌های جدید در مدیریت منابع آبی، به منظور تنظیم مصرف و مدیریت بهینه منابع آبی، توسعه قوانین و مقررات جدید در زمینه حفاظت و مدیریت منابع آبی در سطح کشور و به منظور کاهش تلفات آب از جمله راهکارهای موثر به شمار می‌رود.
به گفته وی همکاری بین دولت و بخش خصوصی در زمینه توسعه فناوری‌های جدید و بهبود مدیریت منابع آبی آموزش و ایجاد آگاهی در جامعه، به منظور ترویج مصرف صحیح و اقتصادی آب، افزایش شفافیت و تعامل با جامعه، و ترویج تولید کم آبی و کشاورزی پایدار نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند که راهکارهای فوق می‌توانند در بهبود مدیریت منابع آبی در ایران مؤثر باشند و به کاهش کمبود آب و افزایش بهره‌وری در استفاده از منابع آبی کشور کمک کنند.
دیدگاه تان را بنویسید

  • خسرو پاسخ به نظر

    آب تشنه مدیریت
    خاک، هوا، اقتصاد، مسکن و … تشنه مدیریت است

چندرسانه‌ای