آخرین خبرها:
شناسه خبر: 35805

سنگ‌نگاره‌ سرباز ساسانی در راه وطن

سنگ‌نگاره سرباز ساسانی که به انگلیس قاچاق شده و پلیس اینترپل در فرودگاه لندن توقیفش کرده بود، سرانجام به سفارت ایران در لندن تحویل داده شد. اخبار سبز کشاورزی؛

سنگ‌نگاره‌ سرباز ساسانی در راه وطن
سنگ‌نگاره سرباز ساسانی که به انگلیس قاچاق شده و پلیس اینترپل در فرودگاه لندن توقیفش کرده بود، سرانجام به سفارت ایران در لندن تحویل داده شد.
اخبار سبز کشاورزی ؛ کاردار ایران در لندن با اعلام این خبر در حساب شخصی توییتر خود نوشت: «مجسمه سرباز ساسانی که قاچاقی وارد انگلیس شده بود پس از اثبات مالکیت که متعلق به ایران است، و بعد از آنکه سه ماه در موزه بریتانیا به امانت نمایش گذاشته شد، تحویل ایران شد.»
‏ سیدمهدی حسینی متین اضافه کرد:‌ «این اثر باستانی ارزشمند امروز جمعه رسماً به سفارت جمهوری اسلامی ایران در لندن تحویل داده شد و ان‌شاءالله به زودی به میهن عزیز اسلامی ارسال خواهد شد.»
نخستین بار انتشار گزارش «گاردین»، توجه باستان‌شناسان و دوست‌داران میراث فرهنگی کشور را به این سنگ‌نگاره جلب کرد. فروردین امسال این روزنامه نوشت که در سال ۱۳۹۴ نیروی مرزی بریتانیا در فرودگاه استانستد لندن، به‌طور تصادفی به یک محموله مشکوک شدند که بسته‌بندی آن طوری بود که «نشان دهد کالایی بی‌ارزش است» اما بعد از بررسی، با نقش برجسته‌ای یک‌متری مواجه شدند. آنها احتمال می‌دادند که محموله کشف‌شده به ارزش ۳۰ میلیون پوند، قرار است در بازار سیاه بریتانیا فروخته شود.
جان سیمپسون، متصدی ارشد و باستان‌شناس بخش خاورمیانه موزه بریتانیا هم گفته بود: «تقریباً هرگز با چنین موردی مواجه نشده‌ایم که نقشی از صخره با چنین سطحی از بی‌رحمی بریده شده باشد. آن را به طرزی باورنکردنی، بریده و در یک جعبه کوچک و بدون بسته‌بندی مناسب قرار داده‌ و جعبه را با میخ محکم کرده‌اند.»
علاوه بر این آسیب‌ها، بسته‌بندی نامناسب به این اثر باستانی که بیش از دو هزار سال قدمت دارد، آسیب وارد کرده بود و موزه بریتانیا مرمت آن را به عهده گرفت.
اکنون زمان بازگشت این اثر تاریخی به موطن خود فرارسیده است. هنوز به‌طور دقیق معلوم نیست که این اثر از کدام محوطه تاریخی جدا شده است اما مسئولان میراث فرهنگی کشور در ماه‌های گذشته اعلام کرده بودند که این اثر به‌صورت غیرقانونی از منطقه‌ای در استان فارس حفاری و سرانجام از طریق راه دریایی به خارج از کشور قاچاق شده است. اما سوالات درباره چگونگی قاچاق سنگ‌نگاره ساسانی به خارج از کشور و رسیدنش به فرودگاه لندن همچنان بی‌جواب است.
منبع پیام ما
دیدگاه تان را بنویسید

چندرسانه‌ای