آخرین خبرها:
شناسه خبر: 45667

افشاگری جنجالی از پروژه جدید قطع درختان پارک سرخه حصار + تصاویر

اتفاقات چند ماه گذشته مربوط به قطع و جابه‌جایی درختان در بوستان‌ها و پارک‌های تهران، از شهرداری فعلی تهران، یک تصویر ضددرخت در افکار عمومی ساخته است؛ قرار است بخشی از درختان سرخه‌حصار قطع یا جابه‌جا شوند.

افشاگری جنجالی از پروژه جدید قطع درختان پارک سرخه حصار + تصاویر

به گزارش اخبار سبز کشاورزی، چندی پیش، برخی رسانه‌ها، خبر از قطع درختان و تراشیده شدن تنه بخشی از درختان پارک سرخه‌حصار داده‌ بودند. قصه آن روز‌های تراشیدن و قطع درختان سرخه‌حصار، تا همین‌جا مسکوت ماند و خبر دیگری از جایگزینی درختان یا دلیل تراشیده شدن تنه درختان منتشر نشد؛ اما ظاهرا ماجرا به همین‌جا ختم نمی‌شود و هنوز هم پرونده درختان سرخه‌حصار باز است.

روزنامه اصول‌گرای «فرهیختگان» نوشت:

«چندی پیش برخی از رسانه‌ها درباره تراشیده شدن تنه و قطع بخشی از درختان پارک محافظت‌شده سرخه‌حصار خبر دادند. به دنبال انتشار این خبر، در ابتدا دادستانی تهران ورود کرد و پس از چندی نیز روابط عمومی حفاظت محیط‌زیست تهران اعلام کرد که این درختان بیمارند و قطع آن‌ها با مجوز منابع طبیعی بود و سازمان محیط‌زیست نیز از جریان قطع شدن و تراشیده شدن تنه این درختان بی‌خبر نیست. در آن اطلاعیه سازمان حفاظت محیط زیست به این نکته اشاره کرده بود که شهرداری تهران در هرصورت باید به‌جای درختان مذکور بیمار، درخت جایگزین کند.

پروژه-جدید-قطع-درختان-پارک-سرخه-حصار

 قصه آن روز‌های درختان سرخه‌حصار، تا همین‌جا مسکوت ماند و خبر دیگری از جایگزینی درختان یا دلیل تراشیده شدن تنه درختان منتشر نشد. اما ظاهرا ماجرا به همین‌جا ختم نمی‌شود و هنوز هم پرونده درختان سرخه‌حصار باز است. براساس گزارشات دریافتی، ظاهرا قرار است بخشی از درختان سرخه‌حصار قطع یا جابه‌جا شوند و در محوطه مذکور، رستوران احداث شود.

طبق مشاهدات خبرنگار، محدوده‌ای که قرار است درختان آن قطع یا احتمالا جابه‌جا شوند، نزدیک ورودی دوم پارک سرخه‌حصار است. از ورودی دوم که وارد پارک می‌شوید، سمت چپ پارک، چندمتری که در خیابان «شقایق» قدم می‌زنید، درختان علامت‌گذاری شده با اسپری آبی رنگ را خواهید دید. درختان علامت‌گذاری‌شده در نزدیکی آلاچیق‌های آن راسته از پارک قرار دارند. همچنین تنه درختان تراشیده شده است و مساحت قابل‌توجهی از درختان آن محدوده با اسپری آبی‌رنگ، علامت گذاری شده‌اند.

در میان درختان علامت‌گذاری‌شده نیز سه تنه درخت تازه‌قطع‌شده دیده می‌شود. در آن محدوده، تراکم درختان پایین است و درختان علامت‌گذاری‌شده، به وضوح قابل مشاهده‌اند و ممکن است توجه عابران پارک را جلب کنند. چند متر بالاتر از این محدوده، تراکم درختان بیشتر می‌شود، اما باز هم در مجموع، نسبت به سایر قسمت‌های پارک، درختان کمتری دارد. در همان محدوده نیز در مساحت قابل توجهی باز هم درختان علامت‌گذاری‌شده با اسپری آبی‌رنگ و تراشیده‌شده دیده می‌شود. محدوده دوم شاید در فاصله ۱۰ الی ۱۵ متری محدوده اول قرار دارد. دسترسی هر دو محدوده از طریق خیابان شقایق پارک جنگلی سرخه‌حصار است و در مجاورت با بزرگراه یاسینی قرار دارند. همچنین هر دو دسته از درختان علامت‌گذاری‌شده، در محدوده نسبتا کم‌شیب پارک قرار دارند و دسترسی به آن‌ها سخت نیست.

 به دنبال انتشار خبر‌هایی پیرامون جابه‌جایی درختان قیطریه، به تفصیل درباره جابه‌جایی درختان و معضلات جابه‌جایی درختان از نگاه زیست محیطی و خطرات آتی برای درخت پیش از این گفته بودیم. جابه‌جایی یا قطع درخت، در هر دو صورت مرگ درخت را به دنبال خواهد داشت و اگر درخت را یک موجود زنده بدانیم، جابه‌جایی درخت طول عمر درخت را کم می‌کند و درخت پس از جابه‌جایی نهایتا تا سه سال یا حتی کمتر زنده خواهد ماند.

به نظر می‌رسد شهرداری تهران بهتر است مساله درختان علامت‌گذاری‌شده پارک سرخه‌حصار را برای افکار عمومی شفاف‌سازی کند تا هم بنر‌های «زنده‌باد درخت» تبدیل به طنز نشود و هم اینکه این دوره از شهرداری تهران، در افکار شهروندان تهرانی به یک دوره ضدمحیط‌زیستی تبدیل نشود.

پروژه-جدید-قطع-درختان-پارک-سرخه-حصار.jpg-1

 اطلاعیه شهرداری منطقه ۱۳ درباره قطع درختان و ساخت‌و‌ساز در پارک سرخه حصار

شهرداری منطقه ۱۳ به انتشار مطالبی با عنوان «ساخت و ساز و قطع درختان در پارک سرخه حصار» واکنش نشان داد.

روابط عمومی شهرداری منطقه ۱۳ در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که با توجه به انتشار مطالبی با عنوان «ساخت‌و‌ساز و قطع درختان در سرخه حصار» به اطلاع می‌رساند:

«با توجه به حمله آفت سوسک پوستخوار کاج از سال‌ها پیش به درختان بوستان‌های جنگلی شهر تهران بر اساس هماهنگی‌های انجام شده با سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور، مجوز حذف درختان خشک و آفت زده برای جلوگیری از گسترش آفت به درختان سالم صادر شده است.

این اقدام با توجه به مجوز سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور، به شماره ۱۴۰۲/۶۷/۴۸۷۲ انجام و بر اساس تبصره «۲» ماده «۴» قانون حفاظت، حکم حذف درختان آفت‌زده سوزنی برگ بوستان سرخه حصار صادر شده که موارد مذکور با درختان پهن برگ جایگزین می‌شوند.

ضمنا، هماهنگی اقدامات انتخاب پیمانکار و حذف درختان آفت زده توسط سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری انجام و اقدامات لازم در این فرآیند‌ها با نظارت‌های لازم اجرایی شده است. علامت گذاری‌های انجام شده بر روی درختان نیز بر اساس بررسی‌ها فنی درختان درگیر این آفت انجام و اطلاع رسانی‌های لازم قبل و حین اقدام به حذف درختان خشک از طریق رسانه ملی و سایر رسانه‌ها انجام و منتشر شده است.

 پس از پاکسازی محل، عملیات اجرای شبکه آبیاری تحت فشار و کاشت گونه‌های مناسب با شرایط محیطی در نقاط مورد نیاز بوستان سرخه حصار نیز اجرایی شده و مراحل تکمیلی آن ادامه دارد.»

پروژه-جدید-قطع-درختان-پارک-سرخه-حصار.jpg-1.jpg2.jpg-4

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

چندرسانه‌ای