آخرین خبرها:
شناسه خبر: 44815

چطور سیستم ایمنی بدن را تقویت کنیم تا بیمار نشویم؟

احتمالا این جمله را بارها و بارها از زبان پزشکان شنیده‌اید که پیشگیری بهتر از درمان است. درمان با مشکلات فراوانی همراه است و هزینه زیادی را می‌طلبد، پس بهتر است با رعایت برخی نکات از ابتلا به بیماری و گسترش آن جلوگیری کنیم.

چطور سیستم ایمنی بدن را تقویت کنیم تا بیمار نشویم؟

اخبار سبز کشاورزی؛ انتخاب یک سبک زندگی سالم و رعایت برخی نکات به ظاهر ساده بهداشتی در زندگی روزمره تاثیر بسیاری در جلوگیری از بیمار شدن دارد، همچنین رازهای ساده ای برای پیشگیری از بیمار شدن وجود دارد.

برای پیشگیری از ابتلا به بیماری های مختلف، باید سبک زندگی سالمی را انتخاب کرده و در زندگی روزمره بهداشت را رعایت کنیم. استفاده از برخی مواد غذایی نیز تاثیر مطلوبی در تقویت سیستم ایمنی و جلوگیری از بیمار شدن دارد. این روزها که بیماری ها شیوع بیشتری دارند، با انجام کارهای ساده ای که در این مطلب می‌خوانید، از بیمار شدن خود و عزیزانتان جلوگیری نمایید.

خواب کافی داشته باشید

کمبود خواب همیشه یا در چند شب متوالی، باعث می شود توانایی سیستم ایمنی بدن در مبارزه با عفونت، آسیب جدی ببیند بنابراین، باید در طول شبانه روز حداقل ۷ ساعت بخوابید.

غذای مغذی مصرف کنید

مصرف صبحانه را حتما جدی بگیرید و هر روز سه وعده غذایی جامد و حاوی کربوهیدرات، پروتئین و میوه یا سبزی داشته باشید. بهتر است وعده های غذایی سنگین را در ساعات اولیه روز مصرف کنید و زمان طولانی گرسنه نمانید(تا حدی که احساس ضعف یا لرزش کنید) زیرا بدن آن را مثل یک استرس در نظر می گیرد. از غذاها و نوشیدنی های شیرین پرهیز کرده چرا که مصرف قند، سلول های ایمنی بدن را ضعیف می کند.

به طور منظم ورزش کنید

ورزش و حتی پیاده روی، گردش خون را در سراسر بدن پمپاژ کرده و ایمنی بدن را تقویت می کند اما اگر تا بحال ورزش نکرده اید خیلی خود را تحت فشار قرار ندهید زیرا بدن تحمل فشار زیادی که باعث ضعف سیستم ایمنی بدن شود را ندارد.

دستان خود را بشویید

یکی از راه های جلوگیری از بیماری در فصل زمستان شست و شوی دست ها قبل از مصرف غذا و خودداری از لمس دهان، بینی یا چشم ها در طول روز است تا مانع ورود باکتری ویروس ها شوید.

چای سبز بنوشید

چگونه می توان از ابتلا به بیماری در محل کار و خانواده جلوگیری کرد؟ چای سبز به دلیل داشتن مواد طبیعی به نام اپی گالوکاتچین گالات می تواند ذرات ویروس آنفلوانزا را از بین ببرد و با جلوگیری از ورود آنها به سیستم بدن، موجب حفاظت بدن در برابر بیماری ها شود بنابراین، بهتر است چای سبز بنوشید.

ماهی بیشتری مصرف کنید

تحقیقات نشان می دهد که افزایش مصرف اسیدهای چرب امگا ۳ بعد از ورزش می تواند باعث تولید سلولهای ضد عفونت شود که از بدن در برابر برخی از عفونت ها محافظت می کند.

وسایل شخصی را به اشتراک نگذارید

مسواک، حوله، تیغ، حوله های دستی و ناخن گیر، منابع خطرناکی از عوامل بیماری زا مانند عوامل باکتریایی، ویروسی و قارچی هستند. برای جلوگیری از انتشار عفونت، باید وسایل شخصی خودتان را جدا کنید.

هنگام سرفه یا عطسه دهان خود را بپوشانید

پوشاندن دهان هنگام سرفه یا عطسه فوق العاده مهم است. در اکثر عفونت ها مدت ها قبل از شروع علائم، باکتری رشد کرده و به طور عادی تقسیم می شود، بنابراین سرفه یا عطسه می تواند میکروب ها را از طریق بزاق در هوا پخش کند. برای جلوگیری از شیوع بیماری، از بازو یا آستین برای پوشاندن دهان به جای دست ها استفاده کنید.

پخت و پز سالم داشته باشید

عفونت های منتشر شده از طریق غذا عمدتاً به دلیل نپختن غذا است. سرما رشد بسیاری از میکروارگانیسم ها را کند یا متوقف می کند. بنابراین، این غذاها باید حداکثر تا دو ساعت بعد خارج شدن از یخچال پخته شوند. از تخته های جداگانه برای برش گوشت خام و سبزیجات استفاده کنید. میز غذا همیشه باید تمیز باشد و سبزیجات و میوه ها باید قبل از خوردن شسته و ضدعفونی شوند.

 

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

چندرسانه‌ای