آخرین خبرها:
شناسه خبر: 45721

«رفح» چشم انتظار آتش بس

در جدیدترین تحولات در مورد فلسطین اعضای مجمع سازمان ملل ضمن اذعان به اینکه فلسطینی‌ها از شرایط لازم برای این امر برخوردارند با رای به پیش‌نویس قطعنامه‌ای در این خصوص خواستار بازنگری و نظر مساعد شورای امنیت به عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل متحد شدند.

«رفح» چشم انتظار آتش بس

اخبار سبز کشاورزی؛ این اقدام که به منزله به رسمیت شناختن کشور فلسطینی خواهد بود پس از آن صورت می‌گیرد که ایالات متحده ماه گذشته قطعنامه‌ای را در این زمینه وتو کرده بود.

عضویت کامل فقط در صورتی اعطا می شود که شورای امنیت و سپس دو سوم اعضای مجمع عمومی آن را تأیید کنند.

این قطعنامه اما در صورت تصویب در شورای امنیت محرومیت فلسطینی‌ها را از داشتن حق رأی در این نهاد را رفع نخواهد کرد. از سوی دیگر معترضان اسرائیلی مسیر کامیون‌های کمک‌رسانی به غزه را مسدود کردند.

تظاهرکنندگان اسرائیلی برای جلوگیری از ورود کامیون‌های کمک‌رسانی به نوار غزه، جاده‌ای نزدیک شهر صحرایی متسپه رامون در جنوب اسرائیل را مسدود کردند.

معترضان که خواهان بازگرداندن گروگان‌های اسرائیلی تحت اسارات حماس هستند با برپایی تجمع اعتراضی در این منطقه از جنوب اسرائیل اقدام به ایجاد موانعی با سنگ برای متوقف کردن خودروها، از جمله کامیون‌های امدادرسانی عازم نوار غزه کردند.

این اعتراضات پس از آن صورت می‌گیرد که ارتش اسرائیل روز سه‌شنبه با تصرف بخش‌های بیشتری از منتهی الیه جنوبی نوار غزه، کنترل گذرگاه حیاتی رفح را در دست گرفت.

این گذرگاه که دسترسی آژانس‌های سازمان ملل به آن نیز در حال حاضر ممنوع شده، تا پیش از این روزنه اصل ورود کمک‌های بشردوستانه به آوارگان فلسطینی تحت محاصره در غزه به شمار می‌رفت.

مقامات اسرائیلی پس از تصرف گذرگاه رفح که گفته شده به دلایل امنیتی آنرا مسدود کرده‌اند، از باز شدن گذرگاه کرم شالوم که نوار غزه را به جنوب اسرائیل متصل می‌کند، خبر دادند.

در این میان بنیامین نتانیاهو در گفتگو با مجری سرشناس تاک‌شو آمریکایی «دکتر فیل» گفت که ایران و حماس هر دو یک چیز را دنبال می‌کنند و آن هم نابودی اسرائیل است.

نخست وزیر اسرائیل در پاسخ به سوالی در خصوص اعتراضات دانشجویی و نیز گفته افرادی که معتقدند اقدامات حماس مقاومت است، گفت: «حماس آشکارا هدف خود را که نابودی است اعلام کرده، این دکترین آنهاست.»

بنیامین نتانیاهو سپس افزود: «این همان چیزی است ایران نیز دنبال می‌کند. اسرائیل شیطان کوچک است و آنها به در پی نابودی ما هستند.

نخست وزیر اسرائیل در ادامه این گفتگو ابراز امیدواری کرد که اختلافات موجود میان وی و جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا بر سر جنگ غزه پس از آنکه کاخ سفید از تعلیق برخی کمک‌های تسلیحاتی به تل‌آویو خبرداد، برطرف شود.

نتانیاهو پیش‌تر در واکنش به این تصمیم کاخ سفید اعلام کرده بود که ما به تنهایی حتی با ناخن‌هایمان هم که شده به جنگ تا پیروزی ادامه می‌دهیم اما بیش از این سلاح در اختیار داریم.

این تمام ماجرا نیست و حمله به مقر آژانس امدادرسان سازمان ملل متحد (اونروا) در بیت‌المقدس که گفته می‌شود توسط شهرک‌نشینان اسرائیلی صورت گرفته، واکنش تشکیلات خودگردان و مسئولان چند کشور منطقه از جمله عربستان سعودی، قطر و اردن را برانگیخته است. تشکیلات خودگردان ضمن محکوم کردن حمله به دفتر اونروا در بیت‌المقدس، خواستار «اقدامات سختگیرانه‌تری» از سوی جامعه بین المللی علیه «شبه نظامیان» اسرائیلی شد.

عربستان سعودی، قطر و اردن نیز در بیانیه‌های جداگانه، حملهِ «تحت هدایت شهرک‌نشینان اسرائیلی» به مقر آنروا در بیت‌المقدس را محکوم کردند.

اسرائیل روز جمعه پس از خروج بدون توافق هیئت‌های مذاکره کننده از مصر، بر شدت حملات خود به رفح، دیگر مناطق جنوب غزه و نیز اردوگاه جبالیا در شمال این بخش محاصره شده از سرزمین‌های فلسطینی افزود. نمایندگان اسرائیل و حماس در حالی میز مذاکره با حضور میانجیان مصری و قطری را ترک کردند که درگیری‌های سنگین روی زمین در جنوب رفح در جریان است.

بر اساس آخرین گزارش‌ها، با افزایش شدت تهاجم زمینی اسرائیل به رفح، حدود ۸۰ هزار فلسطینی از این منطقه واقع در منتهی‌الیه جنوبی نوار غزه گریخته و هزاران نفر دیگر نیز در تلاشند تا آنجا را ترک کنند.

حماس پس از آنکه نمایندگانش بدون توافق بر سر آتش‌بس از مصر خارج شدند، اعلام کرد که «توپ اکنون کاملاً در زمین اشغالگران است»؛ این در حالیست که اسرائیل پیش‌تر نیز نشان داده است که حاضر به پذیرش شرط اصلی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین برای تن دادن به یک آتش‌بس دائم پیش از آزادی کلیه گروگان‌ها نیست.

مصر که به همراه قطر از میانجی‌های اصلی این بحران به شمار می‌روند از حماس و اسرائیل می خواهد که برای فراهم شدن زمینه توقف درگیری‌ها و آزادی گروکان‌ها «انعطاف» نشان دهند./ آرمان امروز

 

دیدگاه تان را بنویسید

چندرسانه‌ای