آخرین خبرها:
شناسه خبر: 24572

استفاده از پنل‌های خورشیدی در کشاورزی جهان

پنل‌های خورشیدی؛ سپری در برابر خسارات تغییرات آب وهوا استفاده از پنل‌های خورشیدی در کشورهای مختلف در حال افزایش است و به گفته کارشناسان، این تجهیزات ضمن تولید

استفاده از پنل‌های خورشیدی در کشاورزی جهان

پنل‌های خورشیدی؛ سپری در برابر خسارات تغییرات آب وهوا

استفاده از پنل‌های خورشیدی در کشورهای مختلف در حال افزایش است و به گفته کارشناسان، این تجهیزات ضمن تولید برق برای مزارع، خسارات ناشی از تغییرات آب و هوایی را به‌طور چشمگیری در عرصه‌های کشاورزی کاهش می دهد.
به گزارش اخبار سبز کشاورزی به نقل از بازار ؛ دنیا در حال حاضر با بحران‌های مختلفی روبرو است که شاید مهمترین آنها بحران کم آبی و وقوع خشکسالی در اکثر کشورهای جهان باشد.
از سوی دیگر بحث بحران مواد غذایی نیز تحت تاثیر عوامل آب و هوایی، وقوع جنگ، خشکسالی و غیره در دنیا در حال وقوع است و اولین نشانه های آن نیز افزایش قیمت این محصولات خوراکی است.
این در شرایطی است که دولت‌ها و کشورهای مختلف سیاست‌های غذایی خود را با تغییرات بسیاری همراه کرده اند که غالبا در راستای کاهش صادرات و افزایش تولید بوده است.
با این وجود با توجه به اینکه میزان تلفات در عرصه های کشاورزی جهان به واسطه تغییرات آب و هوایی و اقلیم بالا رفته است، برخی کشورهای توسعه یافته به‌صورت خاص در پی استفاده از امکانات و تجهیزاتی هستند که هدررفت محصولات کشاورزی را در مزارع و باغات منطقه خود به حداقل برسانند.
یکی از این روشها و امکاناتی که در این مسیر به این دولت‌ها کمک می کند «استفاده از پنل های خورشیدی» است که ضمن تامین برق مورد نیاز مزارع و باغات، محصولات کشاورزی را از گزند بلایای طبیعی دور می سازد. به طوری که استفاده از زمین های کشاورزی برای استفاده از انرژی خورشیدی و کشاورزی در سراسر فرانسه و آلمان در حال افزایش است.
پنل های خورشیدی نه تنها قادر به دنبال کردن مسیر خورشید هستند، بلکه می توانند به صورت عمودی جابجا شوند تا باران تمام شود
صنعت کشاورزی جهان در آستانه انقلاب
بر اساس آنچه یورونیوز اخیرا منتشر کرده است، در منطقه شمال شرقی فرانسه یک شرکت انرژی خورشیدی به نام TSE در حال اجرای یک پروژه بزرگ است و در پی این است که دریابد آیا می توان انرژی خورشیدی را بدون ممانعت از کشت غلات در مقیاس بزرگ در این منطقه تولید کرد یا خیر.
به گفته مجریان این پروژه اگر این کار با موفقیت انجام شود می توان گفت انقلابی برای هردو صنعت کشاورزی و پنل های خورشیدی خواهد بود.
بر اساس این گزارش یورنیوز، خاویر گیوت، رئیس تحقیق و توسعه کشاورزی در شرکت TSE می‌ گوید: هدف این بود که بتوانیم نیازهای فرانسه را در زمینه توسعه انرژی‌ های تجدید پذیر، بدون پیش‌ دستی زمین‌ های کشاورزی، برآورده کنیم. در عین حال که در چنین شرایطی کشاورز می تواند به فعالیت های زراعی، کشاورزی و دامپروری خود نیز ادامه دهد.

محافظت از محصولات کشاورزی در برابر تغییرات آب و هوایی با کمک پنل‌های خورشیدی

به گفته خاویر گیوت در واقع هدف این پروژه این است که به کشاورزان اجازه داده شود به تولید مواد غذایی ادامه دهند و در عین حال سایه ای برای محافظت از محصولات در برابر تغییرات آب و هوایی مانند خشکسالی و هوای بسیار گرم تابستان فراهم کند.
استفاده از پنل های خورشیدی با اهداف چندگانه در اغلب کشورها در حال توسعه است و شاید بتوان انتظار داشت طی سالهای آینده مزارع و باغات ایران نیز مجهز به چنین تجهیزاتی شود
نکته جالب توجه اینکه پنل های خورشیدی نه تنها قادر به دنبال کردن مسیر خورشید هستند، بلکه می توانند به صورت عمودی جابجا شوند تا باران تمام شود. از سوی دیگر این پنل های خورشیدی می تواند در صورت نیاز به صورت افقی قرار بگیرد تا محصولات کشت شده در مزارع در زمان وقوع تگرگ آسیب نبینند یا آسیب ها را به حداقل برساند.
از سوی دیگر در زمان گرما بیش از حد گرما نه تنها مانند یک سایه بان برای محصولات کشاورزی عمل می کند و از آفتاب سوختگی آنها جلوگیری می کند بلکه این قابلیت را دارد که سطح زمین را نیز خنک تر کند.
از سوی دیگر بر اساس دیگر گزارش یورونیوز، استفاده از پنل های خورشیدی در مزارع آلمان و بخصوص در باغات سیب این کشور نیز رو به گسترش است؛ به طوری که کشاورزان این کشور نیز از این ایده ساده برای محافظت از باغات خود، بدون کاهش سطح رشد موجود و به ویژه حفظ تولید استفاده می کنند ضمن اینکه در همان زمین کشاورزی، برق خورشیدی نیز تولید می کنند.
به این ترتیب کشاورز می تواند از برق تولید شده در مزرعه خود با کمک تاسیسات خورشیدی، برای تامین انرژی تاسیسات، ماشین آلات و همچنین منازل خود استفاده کنند.
به این ترتیب به نظر می رسد استفاده از پنل های خورشیدی با اهداف چندگانه در اغلب کشورها در حال توسعه است و شاید بتوان انتظار داشت طی سالهای آینده مزارع و باغات ایران نیز مجهز به چنین تجهیزاتی شود. اگرچه در حال حاضر برخی از مزارع کشور توسط خود کشاورزان از این امکانات بهره مند شده اند با این وجود گران بودن این تاسیسات خورشیدی خود مانعی بزرگ در مسیر توسعه به کارگیری آنها می شود و مسلما نیازمند حمایت های دولتی است.
دیدگاه تان را بنویسید

چندرسانه‌ای