ترکیه بار دیگر ایران را دور زد؟

0

رکورد تجارت بین مسکو و آنکارا زده شد

تجارت بین مسکو و آنکارا به سرعت در حال گسترش است و حجم کالاهای صادر شده به روسیه در ماه سپتامبر به رکورد ماهانه ۱.۱ میلیارد دلار رسیده است.
اخبار سبز کشاورزی| این میزان ۲.۳ برابر بیشتر از ماه مشابه در سال ۲۰۲۱ است که صادرات ترکیه به روسیه بالغ بر ۵۰۴ میلیون دلار بود. داده‌ها نشان می‌دهد که در سال ۲۰۲۱، ترکیه در میان کشورهای عرضه کننده کالا به روسیه، بالاتر از ایالات متحده، فرانسه، ژاپن، لهستان و ایتالیا در رتبه یازدهم قرار گرفت. اما تابستان امسال در بین پنج صادرکننده برتر قرار گرفته بود.
به گزارش  روزنامه تجاری RBC، جهش صادرات ترکیه به روسیه آن را همتراز با آلمان قرار داده است. در طی ماه‌های مه تا آگوست یورواستات دریافت که صادرات آلمان به روسیه به طور متوسط حدود ۱.۲ میلیارد دلار در ماه و ۱.۱۴ میلیارد دلار در ماه سپتامبر بوده است که اندکی کمتر از ترکیه است.
با این حال، در این گزارش آمده است، اگر ترکیه برلین را پشت سر بگذارد، پس از چین و بلاروس، سومین صادرکننده بزرگ کالا به روسیه خواهد شد.
وزارت توسعه اقتصادی روسیه در ماه جاری اعلام کرد که انتظار دارد تجارت دوجانبه با ترکیه در سال ۲۰۲۲ بیش از ۶۰ میلیارد دلار باشد. در اوایل سال جاری، مسکو و آنکارا نقشه راه همکاری اقتصادی را امضا کردند که بر اساس آن حجم تجارت دوجانبه به ۱۰۰ میلیارد دلار در سال خواهد رسید.
دو کشور همچنین توافق کردند که روبل روسیه را به عنوان ارز تسویه حساب معرفی کنند، از جمله استفاده از آن برای پرداخت برای تامین گاز طبیعی روسیه.

منبع: گزارش ایلنا از راشاتودی

مقاله قبلیبرنج ایرانی ۱۳۸ درصد گران‌تر از سال قبل
مقاله بعدیبزرگداشتی در شأن دکتر محمد خصوصی

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید