توان افزایی زنان، پیشران توسعه پایدار‌

0
توان افزایی زنان، پیشران توسعه پایدار‌
اندیشمندان حوزه توسعه بر این باورند که زنان توانمند در رهایی خانواده از تله فقر‌ موفق‌تر و بهتر از مردان عمل می‌کنند؛ چراکه ترجیح زن توانا در ابتدا تغذیه کودک و سپس تامین پوشاک، سرپناه و آموزش و پرورش مناسب فرزند خود است.
اخبار سبز کشاورزی؛ نوشته مهندس بهزاد نیکخواه، لیسانس مهندسی کشاورزی، فوق لیسانس MBA(گرایش مدیریت استراتژیک)| اگرچه تاثیر زنان‌ در تمامی جوامع اعم از شهری و روستایی بی‌بدیل است، ولی نقش و جایگاه زنان در مناطق روستایی به‌ویژه در بخش تولیدات کشاورزی کاملاً متفاوت و چشمگیرتر است.
قریب به 70درصد از تولیدات کشاورزی جهان از طریق کشاورزی خانوادگی تامین می‌شود که در این شیوه تولید نقش و سهم زنان‌ مشخصاً‌ بسیار بیشتر از مردان است.
با وجود این، سهم زنان از درآمد، رفاه، مدیریت خانواده، فرصت‌های شغلی و اجتماعی و مخصوصاً حقوق اجتماعی‌ به‌صورتی کاملاً فاحش اندک است. از این رو، اکثریت قریب به اتفاق زنان‌ به‌ویژه در مناطق روستایی اختیاری در چگونگی پرورش و آموزش فرزندان نداشته و نمی‌توانند‌ نقش اهرمی خود را در فرآیند توسعه ایفا کنند.

بیشتر بخوانید: پارادوکس فراوانی و فقر

توان‌افزایی زنان با یک نگاه جامع و سیستمیک به‌ویژه از نظر ارتقاء سطح آموزش، خوداتکایی مالی، آگاهی‌های مرتبط با حقوق اجتماعی می‌تواند این کاستی را جبران کند.
لذا ضرورت دارد که قانون‌گذاران و‌ سیاست‌گذاران علاقه‌مند به منافع ملی و توسعه پایدار بالاخص در مناطق روستایی در سیاست‌های خود در مناطق روستایی بازنگری و در تخصیص منابع، توازن و تعادل جنسیتی را از نظر ایجاد دسترسی‌ برابر به امکانات ملی اعم از آموزش، فرصت‌های شغلی و… مدنظر داشته باشند.
در عین حال، ساماندهی تولیدات روستایی و شناسایی معیشت‌‌های جایگزین به‌ویژه در مناطق بحرانی که عملاً کمبود آب و فرونشست‌ دشت‌ها و کشاورزی را غیرممکن ساخته است می‌تواند از جهت تامین معاش خانوارها و پیشگیری از مهاجرت‌ بسیار اثربخش باشد.
در بسیاری از روستاها تولیدات و فرآورده‌های باغی، زراعی و دامی و تاکیداً دست آفریده‌های زنان، نیازمند‌ توجه و بازمهندسی از جهت‌ ارائه و معرفی مدرن این محصولات به بازارهای‌ ملی و جهانی است.
شناسایی این ظرفیت‌ها، تعریف پروتکل‌هایی برای بهبود کیفیت، قیمت تمام شده و ایجاد ارزش افزوده بیشتر در کنار اقدامات بازارسازی، بازاریابی،‌ برندینگ و بسته‌بندی متناسب با‌ ذائقه و سلیقه بازارهای هدف‌ یک اولویت استراتژیک است.
 استاندارسازی محصولات محلی و سازماندهی انکوباتورهای خودجوش کسب و کار و به‌کار گیری دانش‌آموختگان روستا در این‌ کانون‌های کسب و کار و الگوگیری از اقدامات کشورهای توسعه یافته نظیر‌ پروژه (OVOP) ‌یک روستا، یک محصول کشور ژاپن و برنامه‌‌های موفق کشورهای در حال توسعه نظیر پروژه BRAK کشور بنگلادش به تصمیم‌گیران‌ حوزه روستا توصیه می‌گردد.
پیشنهاد می‌گردد به منظور تبادل آراء و همفکری اتاق فکری‌ به این منظور راه‌اندازی شود.
مطلب قبلیقیمت نهاده های دامی و کشاورزی ۲۰ مهر ۱۴۰۲
مطلب بعدی۳۵۰۰ تن شکر خام از یک کارخانه کشف شد

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید