جنگ اوکراین و گذر از نظام تک قطبی به چند قطبی

0
مزرعه سبز: بار دیگر سکوت جهان با تهاجم وحشیانه زمینی، هوایی و دریایی روسیه در اوکراین شکست‌ که این عملکرد روسیه یادآور اشغال افغانستان در سال 1358‌ و همچنین‌ یادآور سال 1381‌ با حضور قوای ناتو در این کشور است.
یادداشت/ علاءالدین آیت الله‌زاده: چنانچه دنیا در سال 1367 شاهد خروج نیروهای روسیه از افغانستان و در سال 1400 شاهد خروج نیروهای غربی و ناتو از این کشور بود و قطعاً چگونگی عملکرد آنان در تاریخ ثبت شده است، تا نسل‌های بعدی پند گرفته و قضاوت نمایند.
همین که مشخص شد روسیه قدرت ماندن در افغانستان را از نظر نظامی ندارد،‌ به دنبال راه‌های حل سیاسی افتاد.
تا از طریق سازمان ملل جست‌وجو نماید (که آن هم برای روسیه دستاورد‌ چندانی نداشت) همین که آثار شکست روسیه از نظر سیاسی و نظامی رونما شد، اقتدار روسیه در کشورهای منطقه و جهان متزلزل شد و دنیایی دو قطبی تبدیل به یک قطبی گردید و آمریکا فصل جدیدی را از نظر سیاسی،‌ نظامی و توسعه ناتو در جهان گشود که خروج نیروهای آمریکا از افغانستان یادآور همان خروج نیروی های رو از این کشور است که ریزش‌های سیاسی و نظامی آمریکا شروع شده است که جهان تک قطبی مجدداً تبدیل به جهان دوقطبی و چندین قطبی خواهد شد؛ زیرا هدف از اشغال اوکراین توسط روسیه بحث تنها اوکراین نیست، بلکه نشان دادن اقتدار و تکنولوژی نظامی روسیه در جهان است و بحث به نمایش گذاشتن توانمندی آمریکا به دفاع از کشورهای همراه و هم‌پیمان‌ وی در روزهای سخت ‌دردناک می باشد.
عملا وقتی که ما وضعیت اوکراین را در این روزها می‌بینیم این تحلیل یادآور آن خواهد بود که ریزش های آمریکا از نظر سیاسی، نظامی و اقتصادی شروع شده است. دیروز افغانستان، امروز اوکراین، فردا کجا خواهد بود معلوم نیست.
لذا برای فردای سیاست‌های جهانی خویش آمریکا هنوز مطلب روشن ارائه نداده است که چه مواضعی دارد و فقط روسیه را تهدید به تحریم‌های بیشتر نموده است؛ مثل تحریم های کره شمالی و جمهوری اسلامی ایران و روسیه بعد از اشغال جزیره کریمه.
آیا تجربه سیاست تحریمی برای آمریکا و متحدین وی کفایت نکرده است که باز هم از این حربه فرسوده استفاده می نمایند.؟
در کل بحث افغانستان و اوکراین در سرلوحه تحلیل جهان قرار دارد و اینکه مواضع آمریکا بازیگر اصلی سیاسی جهان چه خواهد بود.
آمریکا فصل جدیدی خویش را با چه رویکردی بازخواهد کرد برای دفاع از سیاست‌های جهانی که دارد یا شاهد ریزش‌های سیاسی با افکار امپریالیستی که داشته‌اند در سراسر جهان خواهد بود و یا دنیا شاهد زوال یک ابرقدرت جهانی دیگری خواهد بود که با تمام قدرت و تکنولوژی که در اختیار دارد شاهد آخرین مراحل تکاملی خویش می‌باشد.
پس ما لحظات تاریخی آمریکا را‌ شاهد خواهیم بود. اینکه چگونه براساس نص قرآنی که خداوند می‌فرماید وَلِكُلِّ أُمَّةٍ أَجَلٌ از برای هر امت زمانی معین شده است، وقتی که زمان آن برسد تاریخ آن منقضی می‌شود به سرنوشت حتمی خویش مواجه خواهد شد.
مقاله قبلیجنگل‌های هیرکانی بار دیگر نفس می‌کشد
مقاله بعدیرشد صادراتی خرما، انار و کیوی در سال جاری

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید