حق‌آبه‌ای که تاکنون محقق نشد

0
براساس سند آب سالانه ۲۰ میلیارد متر مکعب حق‌آبه کشاورزی و باغداری خوزستان است، اما این عدد در هیچ سالی تاکنون از سوی وزارت نیرو محقق نشده است.
به گزارش اخبار سبز کشاورزی به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ نماینده اهواز در مجلس شورای اسلامی گفت: طبق سند آبی که در دو سال گذشته با کار کارشناسی به تصویب رسید، قرار بود سالانه ۲۰ میلیارد متر مکعب حق‌آبه کشاورزی و باغداری خوزستان باشد، اما این عدد در هیچ سالی تاکنون از سوی وزارت نیرو محقق نشده است.
سید کریم حسینی می گوید: قطعا خشکسالی و ترسالی‌ها در این عدد اثرات مثبت و منفی خواهند داشت، اما با توجه به اینکه در سند آب کار کارشناسی انجام شده و همچنین خوزستان اولین تولید کننده محصولات کشاورزی در کشور است، انتظار داریم وزارت نیرو عملکرد بهتری در تحقق این سند داشته باشد.
به گفته او کشاورزی محور توسعه کشور است و تامین آب مورد نیاز خوزستان به عنوان یکی از استان‌های برتر در تولیدات کشاورزی و باغی برای توسعه این تولیدات باید در دستور کار وزارت نیرو قرار گیرد.
حسینی می گوید: خوزستان دارای اراضی کشاورزی بسیار مستعد و همچنین منابع آبی متعددِ در دسترس است که ظرفیت‌های بسیار خوبی برای بحث کشاورزی هستند. طرح ۵۵۰ هزار هکتاری مقام معظیم رهبری نیز از دیگر پتانسیل‌های استان در بحث کشاورزی است که برای تولید نیازمند آب هستند و باید حق آبه مصوب خوزستان در این خصوص محقق شود.
نماینده اهواز در مجلس شورای اسلامی گفت: خوزستان اولویت تخصیص حق‌آبه در کشور است، وزارت نیرو باید حق آبه ۲۰ میلیارد متر مکعبی که برای بحث کشاورزی و باغداری در خوزستان در نظر گرفته شده است را به استان تخصیص دهد، اما متاسفانه چنین مساله‌ای محقق نشده است.
به گفته او در برخی از فصول ممنوعیت و محدودیت کشت داریم و یا در برخی از فصول تاخیر در مجوز کشت به دلیل عدم تخصیص آب داشته‌ایم به این معنا است که حق آبه ۲۰ میلیارد متر مکعبی استان در بحث کشاورزی و باغی محقق نمی‌شود.
مقاله قبلیناپایداری در صادرات غم جدید باغداران
مقاله بعدیافزایش امنیت غذایی مستلزم تامین نهاده‌های کشاورزی

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید