رانت، حاشیه و سود نامعقول، آستان قدس را دور زد

1
رانت، حاشیه و سود نامعقول آستان قدس را دور زاد

میوه‌های مازاد نوروز را به آستان قدس نفروختند

دقیقاً روزی که کارگروه تنظیم بازار میوه شب عید برای فروش حدود 20 تا 25 هزار تن میوه فروش نرفته ایام مذکور برنامه‌ریزی می کرد، آستان قدس رضوی طی نامه ای رسمی اعلام کرد جهت واحد کنسانتره خود آمادگی جذب میوه مازاد شب عید را دارد، (تا احتمالا ضمن حفظ بیت المال، آبروی سازمان تعاون روستایی نیز حفظ شود) اما ظاهراً نامه آستان قدس ناگهان در دبیرخانه سازمان گم شد.

خبرنگار اخبار سبز کشاورز در استعلامی از سازمان مرکزی تعاون روستایی به این نتیجه رسید که این سازمان با این عنوان که آستان قدس پول نمی‌دهد یا کم می‌دهد، به این پیشنهاد روی خوش نشان نداده، اما طی بررسی‌های بیشتر سازمان تعاون روستایی اعلام کرد اصلا چنین نامه‌ای به سازمان وارد نشده و وجود ندارد و اصلاً وصول نشده است.
پیش از این نیز رسانه با مهندس بلوریان، مسئول تدارکات شرکت صنایع غذایی آستان قدس رضوی، تماس گرفت تا صحت و سقم نامه را جویا شود که با تعجب شنید نه تنها نامه‌ ارسال گردیده، بلکه مسئول مربوطه در سازمان مرکزی تعاون روستایی قیمتی بیشتر از قیمت فروش رفته فعلی به آستان قدس پیشنهاد کرده است و چنانچه قرار بود سازمان تعاون روستایی میوه را به قیمت هر کیلو چهار هزار و 800تومان به دلال بفروشد، آستان قدس با همین قیمت واجد شرایط خرید این میوه بود.
بلوریان اعلام کرده هنوز هم این آمادگی وجود دارد تا سیب درختی و پرتقال را (به‌دلیل سود قابل توجه پس از تبدیل) به صورت مشارکتی از سازمان تعاون روستایی تحویل بگیرند و علاوه‌بر پرداخت وجه، در سود تبدیل نیز سازمان را مشارکت دهند.

پدر رانت بسوزد که آستان قدس را هم دور زد

متاسفانه رانت حاصله، سوء مدیریت و درآمدهای حاشیه‌ای مانع از آن شد که میوه‌ها به قیمت به آستانه مبارکه قدس (صنایع تبدیلی) تحویل داده شود، زیرا در آن صورت باید همه چیز شفاف و بدون رانت پیش می رفت.

قدرت و پشتوانه قوی دلالان

به نظر می رسد شایسته بود به جای دادن هزاران تن میوه به ثمن بخس به دلالان، میوه‌ها به آستان قدس داده می شد، اما ظاهراً قدرت و پشتوانه قوی دلالان و لابی‌ آن ها بر پیشنهاد آستان قدس رضوی چربیده؛ لذا پیشنهاد می‌شود تولیت محترم آستان قدس، نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی و نهادهای نظارتی موضوع را تا حصول نتیجه بررسی کنند.

نمایندگان انقلابی استان خراسان رضوی سکوت نکنند

صاحب نظران معتقدند حال که چنین اجحافی در حق صنایع غذایی آستان قدس شده با توجه به سندیت نامه و اینکه ظاهراً میوه را ارزان‌تر به دلالان فروخته‌اند جا دارد نمایندگان استان خراسان رضوی و دیگر استان‌ها پیگیری جدی چنین تخلفی باشند.

 

 

مطلب قبلیتوزیع برنج و شکر با هدف حفظ آرامش بازار
مطلب بعدیافزایش 40درصدی قیمت جو دامی در بازار

یک دیدگاه

  1. رانت، حاشیه و سود نامعقول، این سه ویژگی فقط برای کشورهایی است که شفافیت، قانون و رسانه های آزاد برای جستجوی حقیقت و اعلام آن را ندارند. باید به دنبال عدالتی قدرتمندی باشیم که بدون اهمیت به جایگاه و قدرت افراد، قدرت اجرایی داشته باشه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید