زعفران گلستان نیازمند صنایع تبدیلی

0
کشاورز گلستانی گفت: برای رقابت زعفران گلستان در بازار باید صنایع تبدیلی برای این محصول ایجاد کرد که در این صورت تحولی در اقتصاد استان ایجاد می شود.
به گزارش اخبار سبز کشاورزی به نقل از بازار؛ حسین جمشیدپور اظهار کرد: کاشت زعفران نسبت به سایر محصولات کشاورزی زحمت کمتر اما سود ببشتری برای کشاورز به همراه دارد.
این کشاورز گلستانی افزود: با توجه به اینکه هزینه های تولید بسیاری از محصولات کشاورزی با درآمد آنها هم خوانی ندارد، کشت زعفران می تواند اقتصادشان را تامین کند.
وی با بیان به این موضوع که برای زعفران در ابتدای کشت یکبار هزینه می شود و تا هشت سال برداشت این محصول ادامه دارد، بیان کرد: کشاورزان خُرده مالکی در نواحی کوهستانی استان به واسطه کشت زعفران انگیزه بیشتری برای ادامه فعالیت دارند.
با توجه به اینکه هزینه های تولید بسیاری از محصولات کشاورزی با درآمد آنها هم خوانی ندارد، کشت زعفران می تواند اقتصادشان را تامین کند
به گفته وی، زعفران کشت شده در گلستان از کیفیت مرغوبی برخوردار است که در صورت سرمایه گذاری در این حوزه، توان رقابت با دیگر استان ها را خواهیم داشت.
جمشیدپور کمبود نیروی انسانی در زمان برداشت را از مشکلات این حوزه دانست و افزود: باید برای بخش فرآوری این محصولی در شرق استان فکری شود تا کشاورز نگرانی بابت دیر پَر شدن یا از بین رفتن زعفران نداشته باشد.
وی ادامه داد: شرکت تعاونی روستای وامنان در تلاش برای ایجاد سالنی است تا از آن طریق برند گلستان را به بازار ارائه کند اما این عمل نیاز به حمایت بیشتری دارد.
به گفته این فعال حوزه کشاورزی با بیان اینکه باران به موقع در میزان بازدهی زعفران کمک می کند، افزود: اما امسال با باران دیرهنگام در آبان ماه و سیلابی که اتفاق افتاد بسیاری از مزارع آسیب جدی دیدند.
مقاله قبلینیاز کشاورز به کود بیش از توزیع دولت است
مقاله بعدی«پیروز» از تهران می‌رود

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید