سرپرستان بلاتکلیف نیکبخت

0
وزارت کشاورزی به آرامش نیاز دارد
بیش از صد روز از معرفی محمدعلی نیکبخت به عنوان وزیر جهاد کشاورزی می‌گذرد، سیدابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور، با استناد به اصول ۸۷ و ۱۳۳ قانون اساسی و با عنایت به رأی اعتماد مورخ 1402/۰۳/30 مجلس شورای اسلامی، محمدعلی نیکبخت را در تاریخ 1402/04/05 به سمت وزیر جهاد کشاورزی منصوب کرد.
اخبار سبز کشاورزی؛ رئیس‌جمهور در حکم نیکبخت 13 مأموریت را برای وزیر جهاد کشاورزی تعریف و به وی ابلاغ کرد که یکی از این مأموریت‌ها شناسایی و استفاده از مدیران جوان انقلابی، متخصص و تحول‌گرا بوده است.
مأموریتی که تا حدی عملیاتی نشده و به نظر می‌رسد روزها در وزارت جهاد کشاورزی با بلاتکلیفی سپری می‌شوند. یکی از مصادیق رکود در این وزارتخانه انجام تمام انتصابات به حالت سرپرستی است که مدیر را یک خلاء قرار می‌دهد تا جسارت انجام تغییر را نداشته باشد.
فراموش نکنیم شناسایی و استفاده از مدیران جوان انقلابی، متخصص و تحول‌گرا یک نیاز برای وزارت جهاد کشاورزی است که مسئولیت تامین امنیت غذایی را برعهده دارد و جایگاه کشاورزی آن با علم روز کشاورزی دنیا و ضریب بهره‌وری فاصله بسیاری دارد.
انتصابات وزیر جهاد کشاورزی نشان می‌دهد اغلب افراد به‌کارگیری شده در 100 روز گذشته به‌عنوان سرپرست معرفی شده‌اند تا نتوانند در مجموعه تحت مدیریت خود برنامه ارائه دهند یا تیم کاری تعریف کنند؛ برای نمونه می‌توان از نخستین انتصاب نیکبخت که جایگزین وی در سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران بود سخن به میان آورد.
غلامرضا هادربادی، سرپرست سازمان مرکزی تعاون روستایی که عضو هیات مدیره این سازمان بود با حمایت تشکل‌های بخش کشاورزی به عنوان سکاندار این سازمان معرفی شد، اما از تاریخ انتصاب وی تاکنون همچنان مسئولیت او سرپرست است و هر روز شایعه‌ای به گوش می‌رسد، در این شرایط مشخص است نمی‌توان انتظار تغییر و تحول اساسی در رویه عملکرد سازمان مرکزی تعاون روستایی را داشت.

نخستین حکم قطعی

انتصابات دیگر نیکبخت نیز به شیوه مشابه صورت گرفته بود، برای مثال فاطمه زارعان به‌عنوان سرپرست مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت جهادکشاورزی معرفی شده و به‌واسطه اینکه سرپرستی به نوعی بالاتکلیفی برای مدیر محسوب می‌شود و معنی مدیریت موقت را می.دهد نتوانسته بود راهبردهای جدید و کارآمدی برای این مرکز تعیین کند که روز گذشته بالاخره تعیین تکلیف شد.
سازمان دامپزشکی نیز تا دو روز گذشته همین وضعیت را داشت که وزیر جهاد کشاورزی پس از بررسی ده‌ها کاندیدا بالاخره در حکمی، مجتبی نوروزی را به سمت رئیس سازمان دامپزشکی کشور منصوب و از زحمات وحید صالحی قدردانی کرد.
از سوی دیگر صدراله دولت در شرکت پشتیبانی امور دام کشور نیز که زمان مدیریت آقامیری، سرپرست وزارت جهاد کشاورزی به‌عنوان سرپرست شرکت منصب شده و در این مجموعه همچنان به‌عنوان سرپرست فعالیت می‌کند و شرکت پشتیبانی امور دام نیز در بلاتکلیفی به‌سر می‌برد.
در این راستا، امید می‌رود نیکبخت بتواند بر ترس از حاشیه‌ها پیروز شود و با ریسک در انتخاب مدیران جوان در کنار بهره‌گیری از مدیران با تجربه و عملگرا به‌عنوان مشاور، سرعت توسعه بخش کشاورزی را تسریع کند.
همچنین با توجه به اهمیت مسئولیت‌های ذکر شده از جمله تعاون روستایی یا شرکت پشتیبانی امور دام کشور، تشکل‌ها شاهد یک نظر قطعی برای مدیرعاملی این سازمان باشند تا با ثبات رسالت‌های این سازمان‌ها عملیاتی شوند.
مطلب قبلیقالیباف از همسان سازی حقوق بازنشستگان خبر داد
مطلب بعدیقیمت نهاده های دامی و محصولات کشاورزی ۱۹ مهر ۱۴۰۲

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید