صنایع لبنی: شیر و ماست و پنیر را خودسرانه گران کنید

0
انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی با توجه به تاخیر کارگروه تنظیم بازار، سازمان حمایت، وزارت جهاد کشاورزی در ابلاغ قیمت جدید سه محصول لبنی شیر، ماست و پنیر، خودسرانه مجوز گرانی را برای کارخانه‌ها صادر کرده است.
به گزارش اخبار سبز کشاورزی؛ روز گذشته در شروع سومین ماه سال، خبری  مبنی بر “نامه انجمن صنایع فراورده‌های لبنی‌ به اعضا برای افزایش قیمت شیر خام و لبنیات” رسانه ای شد؛ اقدامی که با توجه به نکات متن نامه عجیب بود.
این نامه که به امضای رضا باکری دبیر انجمن صنایع فرآورده های لبنی ایران رسیده است، نکات قابل تاملی را به همراه دارد؛ به گونه ای که در ابتدای آن بیان شده است: شورای قیمت گذاری محصولات اساسی کشاورزی قیمت هر کیلوگرم شیرخام را پانزده هزار تومان تعیین کرده است و از تاریخ یکم خردادماه، باسیتی به این نرخ از دامداران خریداری شود.
در ادامه نامه آمده است: از آنجایی که تا این تاریخ (یعنی اول خردادماه) علیرغم مکاتبات مکرر و جلسات متعدد برگزار شده با مسئولین محترم دولتی، قیمت سه قلم کالای لبنی (شیر، ماست و پنیر) توسط کارگروه تنظیم بازار، سازمان حمایت، وزارت جهاد کشاورزی ابلاغ نگردیده است و صنایع لبنی عضو این انجمن بیش از این قادر به حرکت در بلاتکلیفی و تعویق پرداخت نرخ جدید مصوب شیرخام به دامداری ها نمی باشند و این امر رشد پایدار دامداری ها و تولید شیرخام را به مخاطره می اندازد و صنایع لبنی را در خطر کم شیری قرار خواهد داد، لذا با رعایت دستورالعمل قیمت گذاری کالاهای تولید داخل و متناسب با نرخ جدید شیر خام، مواد پتروشیمی، حقوق و دستمزد، نرخ برابری ارز، حمل و نقل و سایر عوامل موثر بر بهای تمام شده، نسبت به تولید و عرضه کامل محصولات و جلوگیری از هر گونه کمیابی فرآورده های لبنی اقدام فرمایند.
در پایان نامه نیز تاکید شده است: واحدهای تولیدی تا صدور مصوبات جدید از جانب مقامات ذیصلاح و ذیربط، با روش جاری ادامه فعالیت داده و مسئولیت صحت و سقم قیمت کالاهای عرضه شده و پاسخگویی به دستگاه های نظارتی قانونی را راسا، خود به عهده خواهند داشت.
 شیر و ماست و پنیر را خودسرانه گران کنید

اقدامی که نباید الگو شود

همان طور که اشاره شده، نسخه صنایع لبنی با شعار حمایت از سفره مردم، افزایش خودسرانه قیمت شیر و ماست و پنیر است؛ آن هم به این دلیل که هنوز مکاتبات و جلسات متعدد با مسئولین محترم دولتی برای تعیین قیمت قانونی سه قلم کالای لبنی شیر و ماست و پنیر، به نتیجه نرسیده است.
این اقدام خودسرانه برای گران کردن کالاهای مصرفی مردم، باعث آشفتگی در بازار خواهد شد. زیرا هیچ قیمت مصوبی از سوی ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت ابلاغ نشده و کارخانه ها بر اساس سلیقه و معیار خودشان اقدام به تعیین قیمت خواهند کرد که دود این رویه خودسرانه، به چشم خانواده های محروم خواهد رفت و باید هزینه بالایی را برای خرید محصولات لبنی پرداخت کنند که می تواند به سلامت جامعه آسیب بزند.
این در حالی است که ضرورت دارد تا انجمن مذکور پیگیری شبانه روزی برای به سرانجام رسیدن قیمت مصوب محصولات تولیدی صنایع لبنی از سوی نهادهای متولی همچون ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت و وزارت جهاد کشاورزی داشته باشد و از افزایش قیمت خودسرانه جلوگیری کند.
به نظر می رسد اگر قرار بر این نوع تعیین قیمت خودسرانه از سوی صنایع مختلف با الگوبرداری از صنایع لبنی باشد، مدیریت بازار و کنترل قیمت ها از بین خواهد رفت و کارآیی ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت به حاشیه خواهد رفت.
از سوی دیگر، باید از مسئولان در ستاد تنظیم بازار و شورای قیمت گذاری محصولات اساسی کشاورزی تقاضا داشت تا نسبت به تعیین قیمت های مصوب محصولات در صنایع مختلف که مشمول قیمت گذاری است، با قید فوریت اقدام کنند تا عرضه و تقاضا در بازارها دچار آشفتگی و کمبود کالا نشود و این گونه نباشد که هر تولیدکننده ای که از یک سو مواد اولیه به نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار دریافت می کند و از طرف دیگر از انرژی یارانه ای همچون برق و آب به قیمت مصوب دولتی، بهره می برد،  به فکر تعیین قیمت سلیقه ای برای محصولات تولیدی خود باشد./ تابناک اقتصادی
مقاله قبلیقیمت میوه و تره بار ۲ خرداد ۱۴۰۲
مقاله بعدیقیمت نهاده های دامی و کشاورزی ۲ خرداد ۱۴۰۲

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید