شرایط نگهداری سگ در فضای آزاد

0

کدام سگ‌ها را می‌توان در فضای آزاد نگهداری کرد؟

مزرعه سبز: در مدت بیش از ۳۰ هزار سالی که از اهلی شدن سگ‌ها می‌گذرد نژادهای مختلفی با کاربری‌های گوناگون پدید آمده‌اند که دنیای آن‌ها با گذر زمان دچار تغییرات بسیاری شده است.
نژادهایی فقط به‌منظور همراهی انسان نگهداری که به‌تدریج کوچک‌تر و ظریف‌تر از قبل شده و به زندگی در کنار انسان خو گرفته‌اند، اما در حال‌حاضر برای بسیاری تشخیص این زیرگونه‌ها از هم مشکل یا نا ممکن است و انتخاب نژاد مناسب برای “هدف و شرایط افراد” بسیار پر اهمیت است.
در این مقاله سعی داریم شما را با کلیات این موضوع آشنا کنیم.
مهم‌ترین موضوعی که ابتدا باید به آن پرداخت “هدف از داشتن سگ” است.
کاربری سگ در فضای زندگی او تاثیر بسزایی دارد. مثلا اگر شما به سگ گله نیاز داشته باشید نمی‌توانید آن سگ را داخل منزل نگهداری کنید، چون سگ گله باید روز و شب در فضای باز و در کنار گله و بنابراین باید تحمل شرایط آب و هوایی منطقه خود را داشته باشد. البته منظور این نیست که شما هیچ‌وقت نمی‌توانید یک سگ گله را به خانه بیاورید، اما معمولا این‌گونه سگ‌ها خودشان به زندگی در فضای باز علاقه دارند و به جز موارد ضروری مثل بیماری یا زایمان علاقه ندارند به فضای بسته منتقل شوند. ضمن این که نیازی نیز به انجام این کار نیست.
ضرورتی ندارد که ما سگی مثل «سیبرین هاسکی» را که به راحتی توانایی زندگی در فضای باز و هوای سرد را دارد، به‌طور دائم به داخل خانه بیاوریم و او را با زندگی در فضای گرم خانه، نسبت به سرما و فضای باز آسیب‌پذیر کنیم.
اگر ما علاقه داریم سگمان دائما در فضای بسته منزل باشد، باید نژاد‌هایی را انتخاب کنیم که اصالتا مربوط به مناطق گرمسیری و فاقد پشمِ محافظ بلند، روی پوست خود هستند، با این انتخاب هم ما کمتر دچار مشکلات این‌چنین می‌شویم و هم سگ قدرت انطباق‌پذیری بیشتری پیدا می‌کند.
در قدم بعدی باید بدانیم کدام نژادها مناسب زندگی در فضای آزاد هستند.
بعضی از نژادهای سگ خودشان مشخصا به زندگی داخل خانه علاقه‌ای ندارند و بودن در فضای باز را ترجیح می‌دهند. برای این‌گونه سگ‌ها حداکثر فضای بسته‌ای که می‌توان در نظر گرفت، قسمت خشک و مسقفی از اصطبل یا حتی یک سرپناه معمولی است که سگ از آن هم فقط در شرایط خیلی بد جوی مثل رگبار و طوفان استفاده می‌کند‌.
تمامی نژادهای نگهبان گله مناسب نگهداری بیرون هستند و حتی شرایط فیزیکی و کاربری آن‌ها نیز در این شرایط ارتقاء می‌یابد(سگ‌های نگهبانِ گله با سگ‌های چوپان متفاوت هستند. سگ‌های چوپان، وظیفه هدایت گله را به‌عهده دارند اما نگهبان‌های گله وظیفه محافظت آن در برابر شکارچیان و جانوران درنده را به‌عهده دارند).
سگ‌هایی مثل کوموندور، سگ بزرگ پیرنه، سگ قفقازی، کوواسز، کانگال، پژدر، سرابی و اکثر زیرشاخه‌های ماستیف، در این دسته قرار دارند.
نژادهایی مثل سیبرین هاسکی، هاسکی آلاسکا، مالاموت، اسکیموی کانادایی با خزهای ضخیمی که دارند نه‌تنها می‌توانند در سرما زندگی کنند، بلکه فعالیت‌هایی ازقبیل مسابقه ۱۱۰۰ مایلی(۱۷۷۰ کیلومتری) Iditarod را به راحتی انجام می‌دهند.
تعداد زیادی از سگ‌های چوپان که دارای موهای بلند و خز ضخیم هستند نیز این توانایی را دارند که در طبیعت نگهداری شوند. ژرمن شپهرد، کولی و سگ‌گله انگلیسی از این دسته هستند.
نژادهای خاصی مثل ماستیف تبتی، نیوفاندلند و سنت‌برنارد که در مناطق بسیار سرد و کوهستانی زندگی می‌کنند هم به‌طور خاص در فضای باز زندگی راحت‌تری خواهند داشت.

چه نژادهایی مناسب فضای باز نیستند؟

نژادهای کوچک سگ هیچ‌کدام توانایی زندگی در فضای باز را ندارند، چه نژاد گرمایی و بی‌مویی مثل شیهواهوا و چه نژادهای پشمالویی مثل شیتزو و پامرانین.
این سگ‌ها علاوه‌بر جثه کوچک، بر اثر سال‌ها زندگی در کنار انسان و استفاده صرف به‌عنوان همدم، توانایی‌های وحشی خود را بسیار کمرنگ کرده و عادت نداشتن آن‌ها به هوای زمخت طبیعت می‌تواند فقط در یک شب سرد آن‌ها را با یخ‌زدگی به کام مرگ بکشاند.
حتی سگ‌های با اندازه متوسط که دارای موهای کوتاه هستند هم برای هر شرایط جوی توصیه نمی‌شوند و فقط در مناطق گرمسیر یا معتدل می‌توان آن‌ها را در فضای باز نگهداری کرد.
در نژادهایی مثل سگ‌های شکاری یا چوپان که دارای نژادهای بسیاری با پوشش بدنی و جثه‌های متفاوت هستند، می‌توانید با انتخاب نژاد سازگارتر با محیط زندگی‌تان نتیجه بهتری بگیرید.

سگی که بیرون از خانه زندگی می‌کند چه امکاناتی باید داشته باشد؟

اولین موضوعی که باید به آن پرداخت سرپناه است. بهترین گزینه اختصاص دادن یک کنل مناسب با فضای کافی برای استراحت و بازی سگ در مواقع نبود شما است، اما در صورت فراهم نبودن این گزینه حداقل وجود یک سرپناه مسقف و خشک ضروری است.
سگ‌های بیرون‌زی مناطقِ سردسیر مثل “هاسکی” حتی در شرایط برف و بوران هم فضای آزاد را ترجیح می‌دهند و تنها در شرایط خیلی سخت مثل طوفان و رگبار از سرپناه استفاده می‌کنند، اما باید این سرپناه تامین شود.
نکته مهم دیگری که باید به آن توجه کرد غذا است. سگ‌های بیرون‌زی نیاز به غذاهای پرکالری‌تر دارند تا بتوانند خود را در برابر سرما محافظت کنند، اما این به معنای در اختیار قرار دادن غذا در تمام ساعات روز نیست. وعده‌های غذایی باید به تعداد مشخص و ساعات منظمی پخش شود، اما برای این سگ‌ها غذاهایی با میزان چربی و پروتئین بالاتری در نظر گرفته می‌شود.
آب نیز برای سگ از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. تمامی جانوران باید بتوانند به آب تازه دسترسی داشته باشند تا از کم‌آبی بدن(Dehydration) در امان بمانند. با این وجود یخ‌زدن آب در طول شب و یا حتی نبود آن موجب از بین‌رفتن سگ نمی‌شود، اما باید مطمئن شوید که روز بعد سگ حتما به آب دسترسی پیدا می‌کند.
اگرچه سگ‌های بیرون‌زی آزادی عمل بیشتری برای تحرک و جست‌وخیز دارند، اما این موضوع باعث نمی‌شود که نیاز به وجود صاحب و بازی و ارتباط سگ تامین نشود.
سگ شما در هر شرایطی زندگی کند نیاز به ارتباط، تمرین و بازی مداوم دارد تا هم ارتباط احساسی خود را با صاحبش محکم کند و هم بتواند چارچوب‌های انضباطی را به بهترین روش یاد بگیرد.

علی گل‌باف

ماهنامه دام و کشت و صنعت- شماره ۲۶۰ – بهمن ۱۴۰۰

مقاله قبلیرکود بازار قنادان در روزهای پایانی سال
مقاله بعدیمجلس و صیانت از آزادی رسانه‌های تخصصی

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید