هر کیلو شقه گوسفندی چند؟

0
هنوز شیوه نامه صادرات دام سبک ابلاغ نشده است
سیاست واردات گوشت سرانجام نتیجه داد و قیمت این محصول در مغازه‌ها کاهشی شد. همزمان، گوشت گرم وارداتی تنظیم بازار در فروشگاه‌های زنجیره‌ای و میادین میوه و تره‌بار به فراوانی در حال عرضه است و با توجه به کیفیت مطلوب و قیمت مناسب، توانسته حجم بالایی از تقاضا را در بازار مصرف پاسخ دهد.
 به گزارش اخبار سبز کشاورزی به نقل از همشهری، یک ماه پیش دولت در پی تداوم روند افزایشی قیمت گوشت قرمز، واردات این محصول را به صورت گوشت گرم گوسفندی و دام سنگین در دستور کار قرار داد و در هفته‌های اخیر حجم این واردات به روزانه ۲۵۰ تن افزایش یافت.
حجم بالای واردات و توزیع گسترده گوشت گرم تنظیم بازاری در فروشگاه‌ها ی زنجیره‌ای و میادین میوه و تره‌بار، در کنار کیفیت بالای گوشت‌های وارداتی و داخلی توزیع شده، با استقبال بسیار خوب مصرف‌کنندگان مواجه شد و قیمت گوشت را در قصابی‌ها نیز پایین آورد.
تازه‌ترین مشاهدات حاکی از آن است که قیمت شقه گوسفندی در قصابی‌های پایتخت بعد از یک‌ماه و نیم، بالاخره از ۵۰۰ هزار تومان پایین‌تر آمده و به محدوده ۴۸۰ تومان رسیده است. این در حالی است که گوشت‌های تنظیم بازاری با قیمت کیلویی ۳۱۰ تا ۳۹۰ هزار تومان به صورت شقه و بسته بندی در حال عرضه است و بر اساس اعلام وزارت جهاد کشاورزی، قرار است واردات تا پایان امسال ادامه داشته باشد.
روند افزایش قیمت گوشت از ماه‌های پایانی سال گذشته آغاز شد و به رغم واردات گوشت منجمد به منظور افزایش عرضه و تعدیل قیمت، این روند افزایشی تداوم پیدا کرد تا جایی که قیمت هر کیلو شقه گوسفندی در مرداد از کیلویی ۵۰۰ هزار تومان بالاتر رفت. فعالان بازار، کاهش عرضه دام از ابتدای امسال را مهم‌ترین دلیل روند افزایش قیمت گوشت ارزیابی می‌کنند.

ثبات بازار گوشت

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی از ثبات بازار گوشت قرمز خبر داد و گفت: قیمت گوشت در هفته‌های اخیر نوسانی نداشته و حتی برخی مغازه‌ها به دلیل ازدیاد عرضه در برابر تقاضا گوشت را ارزان تر عرضه می‌کنند.
علی اصغر ملکی افزود: هم اکنون هر کیلو شقه گوسفندی بدون دنبه با نرخ ۴۷۰ تا ۴۸۰ هزارتومان به مغازه دار و با احتساب ۱۰ درصد سود به مصرف‌کننده عرضه می‌شود.
وی از ثبات بازار گوشت قرمز خبر داد و اضافه کرد: قیمت گوشت در هفته‌های اخیر نوسانی نداشته و حتی برخی مغازه‌ها به دلیل ازدیاد عرضه در برابر تقاضا، گوشت را ارزان تر عرضه می‌کنند.
ملکی، افزایش توزیع گوشت‌های وارداتی را  دلیل روند کاهشی قیمت در بازار دانست و افزود: طی ماه‌های اخیر دولت برای تنظیم بازار گوشت قرمز اقدام به واردات گوشت کرده که استمرار این روند منجر به عرضه محصول با نرخ منطقی در بازار می‌شود.

کاهش قیمت گوشت تا کیلویی ۳۱۰ هزار تومان

قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در امور تجارت و تنظیم بازار نیز با تاکید بر تداوم واردات گوشت، درباره روند کنونی واردات گفت: روزانه ۲۵۰ تن گوشت قرمز تا ۵ ماه آینده وارد می‌شود تا قیمت گوشت گوسفندی در بازار به نرخی در محدوده ۳۱۰ هزار تومان تا ۳۶۰ هزار تومان کاهش یابد.
علیرضا پیمان پاک، اظهار کرد: روزانه ۱۰۰ تا ۱۳۰ تن گوشت گوسفندی و حدود ۶۰ تا ۷۰ تن گوشت گوشت گوساله گرم و در مجموع روزانه حدود ۱۸۰ تا ۱۹۰ تن گوشت قرمز برای تنظیم بازار این محصول به کشور وارد می‌شود که این واردات به ۲۵۰ تن در روز افزایش می‌یابد.
وی از تداوم واردات خبر داد و گفت: در مدت ۴ تا ۵ ماه آینده تا قیمت گوشت قرمز در کشور تنظیم شود واردات ادامه خواهد داشت و بعد از این مدت نیز گوشت قرمز مورد نیاز کشور از محل تولید داخلی تأمین می‌شود تا نگرانی برای محصولات پروتئینی برای مردم وجود نداشته باشد.
قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به قیمت مصوب گوشت‌های تنظیم بازاری گفت: در میادین میوه و تره بار هر کیلوگرم گوشت گوسفندی به صورت شقه‌ای ۲۸۲ هزار تومان و در فروشگاه‌های زنجیره‌ای هر کیلوگرم گوشت گوسفندی شقه‌ای به صورت بسته بدی شده ۳۱۶ هزار تومان عرضه می‌شود که این محصول به صورت ران، سردست و گردن با کمی تغییر به قیمت مصوب خود به فروش می‌رسد.
مطلب قبلیوحیدی: پنج میلیون مهاجر افغانستانی داریم
مطلب بعدیجزئیات تجمیع کارت‌های بانکی و خدماتی در کارت ملی هوشمند

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید