پرواربندی با دست خالی

0

مطالبات دامداران هنوز وصول نشده است

دولت با خرید تضمینی دام بنا بر حمایت از دامداران استان سمنان داشت اما عدم وصول مطالبات یا اختصاص نهاده‌های دامی، سبب بروز مشکلات عدیده برای این قشر شده است.
به گزارش اخبار سبز کشاورزی به نقل از مهر؛ دامداری یکی از مهمترین مزیت‌های اقتصادی استان سمنان است اما در سال‌های اخیر، خشکسالی، کمبود نهاده‌های دامی، تلاطم‌های اقتصادی و عدم صرفه اقتصادی سبب شده تا دامداران با مشکلات عدیده روبرو شوند.
دولت اما برای رفع مشکلات دامداران طرح تأمین نهاده‌های دامی و تهاتر با خوراک دام را ارائه کرد طرحی که پایه و اساس آن حمایت از دامداران بود تا بتوانند نقدینگی مورد نیاز برای تأمین خوراک دام خودشان را از طریق فروش دام مازاد تأمین کنند.

بیشتر بخوانید: کمبود نهاده‌، دامداری عشایر را به چالش می‌کشد

تیرماه امسال بود که نخستین دام‌ها از سوی مباشران دولتی جهاد کشاورزی استان سمنان، خرید تضمینی شد و دامداران را بسیار امیدوار کرد که بتوانند برای تأمین خوراک مورد نیاز دام‌هایشان، پولی را دریافت کنند اما چهار ماه از آن تاریخ می‌گذرد و هنوز ریالی به حساب دامداران واریز نشده است.

دولت پولی نداده است

دولت در این طرح قرار بود که دام مازاد دامداران را خریداری و ما به ازای آن را نهاده‌های دامی برای پروار بندی دام بدهد و از سوی دیگر نهادهای دامی مورد نیاز پرواربندی را تأمین و پول آن را به صورت دامدار کارت بعد از فروش دام پروار شده تقریباً حدود چهار ماه دریافت و یا به ازای آن دام از دامداران تحویل بگیرد اما طرح در همین گام اول هم با بدقولی دولتی روبرو شد تا دامداران به ادامه آن بی اعتماد باشند.
یک دامدار ضمن بیان اینکه اواسط تیرماه بود که دام سبک از ما خریداری شد اما نه تنها نهاده‌ها و پولی به ما پرداخت نشد بلکه حتی مباشر جواب تلفن ما را هم نمی‌دهد، گفت: ما به امید تأمین نهاده‌های دامی دام را تحویل دادیم و اگر می‌دانستیم که به پولمان نمی‌رسیم، هرگز این کار را نمی‌کردیم.
شاه حسینی با بیان اینکه دولت چهار ماه است که دام را از ما گرفته و هیچ چیزی نداده در حالی که در همین چهار ماه همه چیز دو برابر شده است، ابراز کرد: مشکل ما این است که مجبور بودیم دام‌هایمان را بدهیم تا پول تأمین نهاده‌های دامی را به دست بیاوریم وگرنه دام‌هایمان را نگه می‌داشتیم.

مباشران جوابگو نیستند

دیگر دامدار نیز که مشکل مشابه دارد، می‌گوید: مباشران زمانی که می‌خواستند دام را بخرند مدام به ما سر می‌زدند و هر روز سراغمان را می‌گرفتند از وقتی که دام‌هایمان را به آنها دادیم دیگر حتی پاسخ ما را هم نمی‌دهند.
رضا اسکندری با بیان اینکه چهار ماه است که نه تنها پولی به ما نداده‌اند بلکه تکلیف ما را هم روشن نمی‌کنند در حالی که اگر همان ابتدا می‌دانستیم که قرار است دام‌هایمان را مجانی بفروشیم، حداقل آن را جای نهاده‌های دامی می‌دادیم، تاکید کرد: از استان گلستان کسانی می‌آیند نقداً پول برای دام می‌دهند بسیار هم بیشتر از آن چیزی که دولتی‌ها اعلام کرده‌اند لذا بیشتر دامداران به این افراد دام‌هایشان را می‌فروشند.
وی با بیان اینکه این دام‌ها مرتباً قاچاق می‌شود، افزود: دامداران بین خرید تضمینی که مشخص نیست چه زمانی پول آن را می‌دهند با دامی که قرار است قاچاق شود و در لحظه نقداً به حساب واریز می‌شود، کدام را باید انتخاب کنند؟ اگر دولتی‌ها جای دامداران باشند کدام را انتخاب می‌کنند؟ مشکل اینجا است که اکنون پرواربندی آغاز شده و همه می‌دانند که پرواربندی نباید دیگر دغدغه نهاده‌های دامی داشته باشد.

۸ مباشر در استان سمنان وجود دارد

یکی از مشکلات دامداران معیشت شأن است چرا که هر میزان درآمد را در این مدت داشته‌اند، صرف خوراک دام کرده‌اند و چیزی برایشان باقی نمانده است تنها امیدشان هم توسط دولت خرید تضمینی شد و هزینه آن نیز بازنگشت لذا دامداران امروز دیگر رغبتی به فروش دام تضمینی خودشان ندارند.
مدیر پشتیبانی امور دام جهاد کشاورزی استان سمنان اما با بیان اینکه خرید دام توسط هشت مباشر شهرستانی در استان سمنان انجام شده است، تاکید کرد: این خرید تضمینی در دو بخش سنگین و سبک از تیرماه سال جاری آغاز شده است.
اسفندیار مونسان با بیان اینکه در استان سمنان بیشترین دام سبک کشور را خریداری کردیم، ابراز کرد: ۴۲ هزار رأس دام مجموعاً در این طرح در استان سمنان خرید تضمینی شد لذا با توجه به این حجم بالای دام که در راستای رفاه حال دامداران خریداری شد، قدری پرداخت پول با تأخیر مواجه شده است.
وی با بیان اینکه جهاد کشاورزی در این طرح به دنبال خرید مازاد تولید دامداران برای رفاه حال این قشر است، افزود: مشکل اینجا بود که زیرساخت‌های کشتارگاهی در استان خوب نبود لذا سراغ استان‌های مجاور رفتیم تا بتوانیم انبار و همچنین کشتارگاه اجاره کنیم در نتیجه این روند قدری زمان را طولانی کرد.

ایران ۲۳ نوع نژاد دامی دارد

مشکل کشتارگاه و انبار

مدیر پشتیبانی امور دام استان سمنان با بیان اینکه داخل استان عمده کشتاری از دام خرید تضمینی دامداران نداشتیم، تاکید کرد: این انتقال کشتار به خارج از استان نیز مزید بر علت شد تا قدری تأخیر در پرداخت پدید بیاید.
مونسان با بیان اینکه دومین موضوع این بود که از سوی دامداران اعلام شد که فقط پرداخت با تهاتر نهاده صورت گیرد، تاکید کرد: تحویل نهاده‌ها به مباشران و تبدیل آن به وجه نقد که مورد مطالبه دامداران بود نیز مقداری روند را طولانی کرد چرا که در ابتدا قصد ما تهاتر دام با نهاده‌ها بود نه پول نقد.
وی با بیان اینکه تنها مشکل ما امروز در استان سمنان نهاده‌هایی است که از بنادر بارگیری نشده اما الباقی نهاده‌ها از محل جهاد کشاورزی استان سمنان به مباشران داده می‌شود، تاکید کرد: تا چند روز دیگر به وعده‌مان عمل خواهیم کرد و دامدارانی که از این به بعد نیز به ما دام خرید تضمینی می‌دهند نیز مطمئن باشند که روند خرید همچنان ادامه دارد.
مدیر پشتیبانی امور دام استان سمنان با بیان اینکه قیمت خرید تضمینی دام سنگین ۲۰۷ هزار تومان و دام سبک ۲۲۰ هزار تومان بوده است، گفت: مباشران پول را تا پایان هفته به حساب دامداران خواهند ریخت و نیاز نیست دامداران به جهاد کشاورزی یا جای دیگر مراجعه کنند.

تصمیم بدون برنامه‌ریزی

یک کارشناس دام و طیور نیز ضمن بیان اینکه دولت در کار خرید تضمینی دام عجله کرد، گفت: مشکل اینجا است که جهاد کشاورزی با عجله‌ای که صورت داد، هنوز بدون اینکه زیرساخت‌های کشتارگاهی و انباری و نهاده‌ها را بررسی کند، نسبت به خرید اقدام کرد و این در پرداخت‌ها مشکل پدید آورد.
سید حسین حسینیان که سه دهه در امر دامداری اشتغال دارد با بیان اینکه دولت می‌بایست ابتدا بر حسب ظرفیت کشتارگاهی و نهاده‌ها برای خرید تضمینی برنامه‌ریزی می‌کرد، بیان کرد: بی برنامگی در این اقدام نه تنها مشکلی از دامداران حل نکرد بلکه سبب شد تا بسیاری از دامداران به ادامه کار نیز بی رغبت شوند.
وی با بیان اینکه دولت به دنبال خرید تضمینی است تا دام قاچاق نشود، افزود: امروز یکی از مهمترین سوالات دامداران این است که وقتی دام صادر نمی‌شود از سوی دیگر خرید تضمینی نیز با چنین دشواری‌هایی روبرو است، چرا نباید دام‌هایشان را به صورت آزاد در بازار نفروشند؟ حال این دام می‌خواهد قاچاق شود یا کشتار؛ مهم این است که دامداران باید معیشت شأن را هم در نظر بگیرند.

مشکلات معیشتی دامداران

صاحب نظران و دامداران اعتقاد دارند که دولت صرفاً تولید دام و نهاده‌ها را در نظر می‌گیرد در حالی که دامداران معیشت هم دارند و باید از مکانی ارتزاق هم کنند لذا طرح تهاتر دام با خوراک دردی را از آنها دوا نخواهد کرد از طرف دیگر دامداران اعتقاد دارند که دولت با همین قول خود در خرید تضمینی هم عمل نکرده است لذا نمی‌توان با این شرایط دامداری را ادامه داد.
متأسفانه بسیاری از دامداری‌های استان سمنان امروز نه تنها در گیر و دار مشکلات هستند بلکه برای ادامه کار نیز رغبتی ندارند و دولت باید با پرداخت هزینه خرید تضمینی دام بخشی از اعتماد از دست رفته در بین این قشر زحمتکش استان سمنان را بازیابی کند. یکی از مهمترین موضوعاتی که امروز برای دامداران مطرح شده، پرواربندی است چرا که فصل آن آغاز شده اما دامداران با دغدغه‌های بسیاری در این رابطه روبرو هستند.
مقاله قبلیهدف‌گذاری آسان کشت قراردادی
مقاله بعدیایران؛ آیا تورم قابل مهار است؟

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید