کارت‌های بانکی تجمیع می‌شود؟

0
کارت‌های بانکی تجمیع می‌شود؟
این روزها کیف اغلب ایرانی‌ها پر از کارت‌های بانکی است. کارت‌هایی که اغلب آنها خالی از پول هستند و هیچ استفاده‌ای هم از آنها نمی‌شود، اما صرفا به دلایلی مثل بسته‌نشدن حساب یا داشتن موجودی اندک همچنان فعال هستند.
اخبار سبز کشاورزی؛ طبق آخرین آمار اعلام شده معادل ۴۱۹ میلیون و ۴۳۵ هزار و ۹۷ عدد کارت بانکی در قالب کارت برداشت، اعتباری، هدیه و کارت پول الکترونیک در کشور وجود دارد.
افزایش استفاده از این کارت‌ها باعث کاهش چاپ اسکناس و استفاده از آن شده که این اتفاق بسیار خوشایند است.
دیگر مثل گذشته نیست که لازم باشد برای خرید، دسته‌های بزرگ اسکناس را با خود حمل کنید، بلکه می‌توانید با یک کارت بانکی تا جایی که موجودی‌تان یاری می‌کند، خرید کنید.
این روزها همه واحدهای صنفی و مغازه‌ها و حتی دستفروش‌ها هم به دستگاه‌های پوز مجهزند و داشتن پول نقد دیگر ضرورتی ندارد.
استفاده زیاد مردم از کارت‌های بانکی و تعداد زیاد کارت‌های بلااستفاده باعث شد بحث تجمیع کارت‌های بانکی و داشتن یک حساب واحد برای هر ایرانی که قابلیت اتصال به چندین حساب را داشته باشد، مطرح شود.
در این رابطه رئیس سازمان ثبت احوال کشور گفت: در برنامه هفتم توسعه، تجمیع کارت‌های خدماتی و بانکی از مجلس شورای اسلامی درخواست شده که در کمیسیون تلفیق برنامه نیز با آن موافقت شده است.
وی گفت: یکی از اهداف ایجاد کارت هوشمند ملی این است که مرجع بسیاری از خدمات در کشور قرار گیرد، گفت: طی سال‌های گذشته به دلیل فقدان پوشش مناسب کارت‌های هوشمند ملی در مسائل گوناگون، به طور جدی به آن پرداخته نشد.

تجمیع کارت‌های بانکی غیرمنطقی است

با وجود اینکه برخی از کارشناسان تجمیع کارت‌های بانکی و بازکردن یک حساب واحد برای همه مشتریان بانک‌ها را از ملزومات نظام بانکی می‌دانند، اما برخی دیگر از کارشناسان بانکی این کار را غیرمنطقی می‌داند.
احمد حاتمی یزد، یکی از این کارشناس بانکی است که قبلا مدیرعامل بانک صادرات بوده است، وی یکی از مخالفان تجمیع کارت‌های بانکی است.
او معتقد است اینکه هر ایرانی ٥ کارت بانکی یا حتی بیشتر از آن را داشته باشد، چه ایرادی دارد؟ آیا اینکه هر فرد تعداد زیادی کارت بانکی داشته باشد، فسادآور است یا برای بانک‌ها دردسر ایجاد می‌کند؟ واقعا هیچ لزومی به انجام این کار وجود ندارد و من حتی در کشورهای پیشرفته دنیا هم چنین چیزی را ندیده‌ام. ضمن اینکه هر بانکی قوانین و مقررات مخصوص به خود را دارد و با تجمیع کارت‌های بانکی اتفاق خوبی برای بانک‌ها رخ نخواهد داد.

سمیه لطفی – خبرنگار 

مطلب قبلیرهبری بدانند؛ سال آینده تولید گندم نصف می‌شود
مطلب بعدیبرای سگم چه لوازمی بخرم؟ قسمت دوم

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید