یلدا؛ بلندترین شب گرانی

0
اگرچه گرانی‌ها بازار شب یلدا را کم رونق کرده، اما ایرانی‌ها این آئین کهن را که نماد روشنایی و حیات است، مانند نوروز گرامی می‌دارند.
به گزارش اخبار سبز کشاورزی به نقل از مهر؛ ایرانی‌ها قرن‌هاست که آغاز زمستان برابر با شامگاه پایان آخرین روز پاییز تحت عنوان شب یلدا، بلندترین شب سال را با دورهمی فامیلی و چیدن سفره‌های رنگین و حافظ‌خوانی جشن می‌گیرند.
گردهم آمدن و شب‌نشینی اعضای خانواده و اقوام با جمع شدن در کنار یکدیگر در آخرین شب پاییز و طولانی‌ترین و تاریک‌ترین شب سال و تناول آجیل مخصوص، هندوانه، انار، شیرینی‌ها و میوه‌های گوناگون از جمله ویژگی‌های آئین شب یلدا یا شب چله است.
اگرچه گرانی‌ها بازار شب یلدا را کم رونق کرده، اما ایرانی‌ها این آئین کهن را که نماد روشنایی و حیات است، مانند نوروز تحت هر شرایط و با سفره‌های کوچک‌تر گرامی می‌دارند.
امسال برغم وفور کالاها، اما قدرت خرید کاهش یافته و مشاهدات میدانی حاکی از آن است که ۹ روز مانده به طولانی‌ترین شب سال، شور و رغبت خرید در بازار اصفهان مانند سال‌های قبل نیست در حالی که پیش‌تر شهروندان از ابتدای آذر ماه در تکاپوی خرید مایحتاج و تدارک شب یلدا بودند.
بررسی‌های میدانی در بازار اصفهان از وضعیت قیمت میوه، آجیل و شیرینی نشان می‌دهد که قیمت هرکیلوگرم انار بین ۲۵ هزار تا ۳۵ هزار تومان، هرکیلوگرم هندوانه بین پنج تا هفت هزار تومان، هر کیلوگرم خرمالو بین ۲۸ هزار تا ۳۵ هزار تومان، هرکیلو نارنگی، کیوی و سیب قرمز ۲۶ هزار تا ۳۰ هزار تومان، هرکیلوگرم پرتقال تامسون جنوب ۳۰ هزار تومان، هر کیلوگرم آناناس بین ۱۱۰ تا ۱۹۰ هزار تومان، هرکیلوگرم نارگیل بین ۲۸ هزار تا ۴۰ هزار تومان و هر کیلوگرم موز خارجی بین ۴۸ هزار تا ۵۳ هزار تومان است.
همچنین قیمت انواع شیرینی‌تر کیلویی ۱۲۰ هزار تومان، شیرینی دانمارکی کیلویی ۹۵ هزار تومان، شیرینی کَره‌ای آلمانی کیلویی ۱۰۰ هزار تومان و کیک یلدایی کیلویی ۱۵۰ هزار تومان است.
بررسی میدانی در بازار آجیل و خشکبار نیز حاکی از قیمت‌های متفاوت انواع آجیل در هر فروشگاه است؛ قیمت هرکیلوگرم آجیل مخلوط با تخمه و پسته ریزه بین ۲۵۰ تا ۲۸۰ هزار تومان، آجیل بدون تخمه ۴۸۰ تا ۵۴۰ هزار و آجیل مخلوط ممتاز بین ۵۳۵ هزار تا ۶۴۰ هزار تومان و هرکیلوگرم پسته اکبری بین ۴۸۰ هزار تا ۵۶۰ هزار تومان و پسته احمدآقایی شور ۵۲۸ هزار تا ۶۹۰ هزار تومان است.

افزایش حدود ۱۰ درصدی قیمت انواع آجیل در ماه‌های اخیر

در همین پیوند علیرضا حِمَصیان، دبیر اتحادیه آجیل و خشکبار اصفهان با بیان اینکه آجیل مخلوط به دلیل میزان و کیفیت آن قیمت ثابتی ندارد، به خبرنگار مهر می‌گوید: با توجه به بالابودن قیمت انواع مغز، اکنون نوسانات قیمتی آجیل مخلوط در بازار از ۲۵۰ هزار تومان تا حدود ۵۵۰ هزار تومان است.
او می‌افزاید: قیمت‌گذاری آجیل مخلوط با توجه به تنوع و کیفیت آن متفاوت است و یک فروشگاه ممکن است یک نوع مغز برای مثال پسته مرغوب را بیشتر در آجیل مخلوط کند و فروشگاه دیگری در آجیل مخلوط نخودچی و کشمش استفاده کند؛ این‌ها تفاوت قیمت ایجاد می‌کند و بسته به نوع، میزان و مرغوبیت جنس آجیل هر فروشگاه برای خود قیمتی در نظر می‌گیرد و از این رو نرخ ثابتی ندارد و سلیقه‌ای است.
دبیر اتحادیه آجیل و خشکبار اصفهان با بیان اینکه امسال قیمت هر کیلوگرم پسته بین ۳۰۰ هزار تا ۷۰۰ هزار تومان است، اضافه می‌کند: انواع آجیل در ماه‌های اخیر حدود ۱۰ درصد افزایش قیمت داشته است، پسته نیز به دلیل صادراتی بودن براساس نرخ دلار قیمت‌گذاری می‌شود که قیمت داخلی آن متأثر از این شرایط از ابتدای سال افزایش یافته است.
حمصیان می‌گوید: امسال تاکنون مردم هیچ اقبالی برای خرید آجیل شب یلدا نداشتند و ۹ روز مانده به طولانی‌ترین شب سال، هیچ رغبت و استقبالی بین مردم برای خرید آجیل نمی‌بینیم، شاید در روز‌های آتی شرایط تغییر کند.
او با بیان اینکه امسال انواع آجیل گران شده، خاطرنشان می‌کند: شماری از همکاران ما نیز در این شرایط متضرر شدند، زیرا آجیل و خشکبار خرابی دارد و اگر در محل مناسب نگهداری نشود، چون خوراکی و چرب است، فاسد می‌شود و فروشندگان هم از نظر قیمتی و هم از نظر بار متضرر می‌شود؛ عده‌ای از همکاران ما امسال به دلیل هزینه‌ها و اجاره‌های بالا و از سوی دیگر نخریدن جنس توسط مشتری، فروشگاه‌ها را تعطیل کردند.

افزایش قیمت میوه در آستانه شب یلدا نداشتیم

امید شریفی معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان با بیان اینکه در حوزه فراوانی و ثبات قیمت میوه شب یلدا در استان و کشور مشکلی نداریم، به خبرنگار مهر می‌گوید: هم اینک فراوانی کالا و ورود بار به میادین میوه و تره‌بار شرایط مطلوبی دارد و ما تنها در حوزه نظارتی بر بازار شب یلدا کنترل خواهیم داشت که در بازار اجحافی نسبت به مردم و مصرف کننده صورت نگیرد.
او می‌افزاید: افزایش و جهش قیمت میوه در یکی دو هفته اخیر منتهی به شب یلدا گزارش نشده و بازار اصفهان و سایر شهرستان‌ها ثبات نسبی داشته است.
معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان خاطرنشان می‌کند: نیرو‌های نظارتی استان برای کنترل و نظارت بر اصناف و بازار فعال شدند تا قیمت‌ها به همین شکل در روز‌های منتهی به شب یلدا ثبات داشته باشد.

طرح ویژه نظارتی دولت بر بازار شب یلدا

شریفی اضافه می‌کند: طرح ویژه نظارتی گروه‌های بازرسی اتاق اصناف و بسیج اصناف، بازرسی صنعت، معدن و تجارت، تعزیرات حکومتی و جهاد کشاورزی استان روزانه انجام می‌شود که این ایام به خوبی سپری شود.
مقاله قبلیشتر؛ دامی فراموش شده
مقاله بعدیاثرات انتشار سموم گیاهی در فضا و محیط زیست

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید