۲ میلیون راس دام مازاد روی دست عشایر

0
مدیرعامل اتحادیه تعاونی دامداران متحرک عشایر گفت: بنابر آمار ۲ میلیون راس روی دست عشایر مانده که هر چه سریع‌تر باید ترتیباتی برای عرضه آن اتخاذ شود.
به گزارش اخبار سبز کشاورزی به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، فضل خرم گفت: قیمت کنونی هر کیلو دام زنده ۷۴ تا ۷۶ هزار تومان و لاشه در کشتارگاه ۱۴۰ تا ۱۶۵ هزارتومان است. درحالیکه پشتیبانی امور دام به منظور حمایت از تولیدکنندگان هر کیلو دام را ۸۵ هزار تومان خرید تضمینی می‌کند.
به گفته او، بنابر آمار ۲۶ تا ۲۷ هزار راس دام عشایر خرید تضمینی شده است، اما به سبب تاخیر پرداخت وجه در دام‌های خریداری شده این موضوع روند کار را با کندی مواجه کرده است.

خطر کشتار دام‌های آبستن

خرم می‌گوید: هم اکنون ۲ میلیون راس دام عمدتا میش و بزغاله روی دست عشایر مانده که باید ترتیب عرضه آن به بازار اتخاذ شود تا با کاهش فشار بر جامعه عشایر شاهد کشتار دام‌های آبستن نباشیم.
مدیرعامل اتحادیه تعاونی دامداران متحرک عشایر گفت: گرچه برای صادرات دام به استان‌ها تدابیر خوبی اتخاذ شده است، اما معتقدیم که در شرایط فعلی از لحاظ اقتصادی و امنیت غذایی صادرات صرفه اقتصادی ندارد؛ لذا به طور جدی دنبال آن نیستیم، تنها طی برنامه ریزی مدون می‌خواهیم برای ایام پایانی سال ذخیره کنیم.
به گفته او، با توجه به تاخیر پرداخت دام های خرید تضمینی شده، معاونت امور دام نظرش بر آن است که بخشی از طریق نهاده و بخش دیگر پول نقد تامین شود.
بنابر پیگیری و رایزنی‌های اخیر معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد قول دادند که ۲۰۰ میلیارد تومان تسهیلات با نرخ ۱۰ درصد و ۵۰۰ میلیارد تومان ۳ درصد در اختیار ما قرار دهند تا براساس آن اقدام به تولید قراردادی ۵۰۰ هزار راس دام کنیم.
مقاله قبلیوزارت کشاورزی به دنبال اجرای الگوی کشت در کشور
مقاله بعدیصادرات اولین محموله مرکبات مازندران به روسیه

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید