فقط ۵ درصد مردم توان خرید برنج ایرانی دارند

0

نرخ برنج ایرانی ساعتی در حال افزایش است

مزرعه سبز: رئیس اتحادیه خواربار اصفهان با اشاره به افزایش نرخ برنج ایرانی به ۱۰۰ هزار تومان، گفت: امروز تنها ۵ درصد ایرانی‌ها توان خرید برنج ایرانی را دارند.
مصطفی بحق درباره افزایش دوباره نرخ برنج ایرانی، اظهار کرد: متأسفانه سال گذشته محصول برنج شمال بین ۲۵ تا ۳۰ درصد کم بود، همچنین هزینه‌های برنج‌کاران دو تا سه برابر افزایش یافت.
وی افزود: از سوی دیگر چند شرکت برنج در شمال کشور با خرید برنج‌های داخلی، به‌نوعی نرخ این محصول را در بازار بالا بردند و به‌نوعی خرده‌پاها نرخ برنج را گران نمی‌کنند.

نرخ برنج خارجی در بازار تغییر نکرده

رئیس اتحادیه خواربار اصفهان تأکید کرد: در کنار گرانی برنج داخلی، نرخ برنج خارجی در بازار تغییر نکرده و به فراوانی این محصول در بازار موجود است.
وی با اشاره به اینکه همواره ذائقه بسیاری از ایرانی‌ها برنج ایرانی است، گفت: متأسفانه نرخ برنج ایرانی ساعتی در حال افزایش است و هیچ نظارتی در بازار نیست.

برنج ایرانی در انحصار تعدادی کشاورزی است

بحق اظهار کرد: امروز برنج ایرانی دست بنکدار و یا نه دلال نیست و در انحصار یک تعداد کشاورزی است که نیاز به پول ندارند و هر سال برنج خود را نگه می‌دارند تا در تیرماه کشت سال جدید به ثمر برسد، سپس با قیمت‌گذاری برنج را وارد بازار می‌کنند.
وی با پیش‌بینی نرخ برنج در بازار طی امسال، گفت: اگر برای سال جدید نرخ برنج را پایین نگه‌دارند، کشاورزان حاضر به کشت نمی‌شوند و این موجب التهاب در بازار می‌شود.

نمی‌توان بازار برنج را پیش‌بینی کرد

وی با بیان اینکه امید داریم برنج به نرخ اولیه خود طی سال گذشته و به محدوده ۳۰ تا ۴۰ هزار تومان کاهش یابد، افزود: نمی‌توان بازار برنج را پیش‌بینی کرد و اکنون برنج داخلی در بازار محدود است و در انحصار یک تعداد کشاورز است.
رئیس اتحادیه خواربار اصفهان گفت: اگرچه کمبود برنج ایرانی در بازار نداریم، اما تنها نرخ آن سیر صعودی دارد و به دلیل نظارت و سخت‌گیری در بازار اغلب فروشندگان برنج دیگر درخواست خرید نکرده‌اند و حتی بار خود را به شمال مرجوع کرده‌اند، البته این شرایط موجب ارزانی برنج ایرانی نشده است.
وی با اشاره به نرخ برنج در بازار اصفهان، اظهار کرد: درحال‌حاضر نرخ برنج ایرانی کشت اول ۹۰ هزار تومان و برنج کشت دوم ۱۰۰ هزار تومان است، همچنین هر کیلو برنج تایلندی ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان، هندی ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان و پاکستانی ۲۰ هزار و ۵۰۰ تومان است.
بحق با تأکید بر اینکه برنج ایرانی از سفره‌های مردم در حال حذف شدن است، گفت: امروز تنها ۵ درصد ایرانی‌ها و یا اصفهانی‌ها توان خرید برنج ایرانی را دارند و بقیه برنج خارجی خرید می‌کنند./ايسنا
مقاله قبلیپیش‌بینی افزایش ۵۰ درصدی چای سیاه
مقاله بعدیرقابت قیمت مسکن با خوراکی‌ها

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید