ارزآوری ۱۵۰ میلیون دلاری صادرات میگو

0
صادرات میگوی پرورشی ۱۵۰ میلیون دلار در سال ۱۴۰۰ ارزآوری داشته است.
به گزارش مزرعه سبز به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، سرپرست معاونت توسعه آبزی پروری سازمان شیلات ایران با اعلام این مطلب به خبرنگار ما گفت: امسال ۵۷ هزار و ۸۰۰ تن میگو از سطح ۱۴ هزار و ۳۴ هکتار تولید و حدود ۷۵ تا ۸۰ درصد آن روانه بازارهای منطقه، آسیا و اروپا شد.
مرتضی افراسیابی افزود: در سال جاری صادرات میگو به کشورهایی همچون ترکیه، عراق، امارات، چین، اسپانیا، و فرانسه صورت گرفته و بیشترین میزان صادرات به چین و امارات گزارش شده است.
میگوی مرغوب ایران جایگاه و مسیر خود را در بازارهای جهانی پیدا کرده
وی با بیان این که با درایت و برنامه ریزی بخش های دولتی و خصوصی مشکلات در حوزه میگو روز به روز کمتر شده است، اظهار داشت: میگوی مرغوب ایران جایگاه و مسیر خود را در بازارهای جهانی پیدا کرده و ارزآور است.
افراسیابی درباره اظهارات اخیر چین مبنی بر صدور مجوز واردات میگوی ایران در آینده نزدیک، گفت: ایران ظرفیت های زیادی برای تولید میگو دارد و کشور چین هم با توجه به جمعیت بالا، بازار بزرگ و تعیین کننده برای این محصول است و از این رو با رفع برخی مشکلات در مورد استانداردهای بهداشتی و تمایل چین برای واردات بیشتر، تولیدکنندگان ما ترغیب به تولید بیشتر می شوند.
وی اضافه کرد: عمده صادرات میگوی پرورشی ایران به امارات و چین صورت می گیرد.
سرپرست معاونت توسعه آبزی پروری سازمان شیلات ایران در پاسخ به پرسش خبرنگار ما دربار برنامه صادرات میگوی پرورشی به منطقه اوراسیا اذعان داشت: در حال حاضر مقدار کمی میگوی پرورشی به ارمنستان و روسیه صادر می شود، اما برای بازار کشورهای منطقه اوراسیا برنامه داریم.
وی ضمن تاکید بر استفاده از ظرفیت های صادراتی کشورهای همسایه و منطقه اوراسیا تصریح کرد: ما نباید در حوزه آبزیان به ویژه میگو تنها به چند بازار متکی باشیم.
افراسیابی ادامه داد: میگو یک کالای صادراتی گران و استراتژیک است و برای آن که در بازارهای جهانی بمانیم بخش خصوصی باید بتواند بازاریابی کند و بداند بازار جهانی چه محصولی با چه ویژگی و بسته بندی می خواهد و نیاز بازارها را درک کند. با توجه به تجربه تولید در کشور و آگاهی تولیدکنندگان میگو از نیازها و استانداردهای بازارهای این محصول، می توان گفت چشم انداز روشنی پیش روی این بخش است.
افراسیابی درباره حمل و نقل میگوهای صادراتی اذعان داشت: صادرات میگوی پرورشی از طریق هوا و دریا صورت می گیرد، اما عمده صادراتمان دریایی است.
مقاله قبلیخاورمیانه در مسیر جنگ آب
مقاله بعدیواگذاری‌های اجاره‌ای بلای جان سواحل خزر

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید