کاهش 50درصدی ضایعات خرما با رشد صنایع تبدیلی و فرآوری

0
رئیس انجمن ملی خرمای ایران با اشاره به این‌که با پیشرفت صنایع تبدیلی ضایعات خرما 50درصد کاهش داشته است، گفت: با روند فعلی مشکل خاصی در زمینه برداشت خرما نداریم و پیش‌بینی می‌شود در سال جاری یک‌میلیون و 250هزار تن خرما در کشور برداشت شود.
محسن رشید فرخی در گفت‌وگو با اخبار سبز کشاورزی اظهار داشت: کمبود بارندگی، خشک‌سالی، تغییرات اقلیمی و خشکیدگی خوشه‌های خرما در برخی مناطق جنوبی صدماتی را به تولید زده، اما به نظر نمی‌رسد برداشت خرما در ماه‌های آتی از متوسط برداشت سالیان گذشته کم‌تر نباشد.
رشیدفرخی افزود: با توجه به رشد نرخ تورم در کشور و آزادسازی قیمت‌ها پیش‌بینی دقیقی از قیمت خرما در سال جاری نمی‌توان داشت و ما هم تا حد خاصی می‌توانیم افزایش قیمت داشته باشیم و این افزایش باید طوری باشد که مصرف‌کنندگان آسیب نبینند و تولیدکنندگان هم از حداقل سود برای ادامه فعالیت برخوردار شوند.

صادرات 400هزار تن خرما در سال

وی با اشاره به این‌که قدرت خرید داخلی و بازارهای خارجی از عوامل موثر در قیمت خرما هستند، گفت: حدود 25 تا30درصد خرمای داخلی معادل 350 تا 400هزار تن در سال صادر و مابقی به صورت تازه‌خوری یا در صنایع تبدیلی و فرآوری مصرف می‌شود.
رئیس انجمن ملی خرمای ایران در پاسخ به این‌که عمده بازارهای صادراتی خرمای ایران کدام کشورها هستند، اظهار داشت: با شدت گرفتن تحریم‌ها بازارهای صادراتی ما به کشورهای روسیه، آسیای میانه و شرق آسیا تغییر کرده و حضور ما در برخی بازارها مانند کشورهای آمریکای شمالی از دست رفته یا کم رنگ شده است.

افزایش 50درصدی هزینه‌های حمل و نقل بین‌المللی

وی ادامه داد: عدم ثبات ارزش پول ملی، پیمان‌سپاری ارزی، افزایش 50درصدی هزینه‌های حمل و نقل بین‌المللی، بخشنامه‌های خلق‌الساعه و… از مهم‌ترین مشکلات صادرکنندگان است که دولت باید با اتخاذ تمهیدات مناسب این مشکلات را به حداقل برساند.
رئیس انجمن ملی خرمای ایران گفت: در سال 97صادرات بسیار خوبی داشتیم و شرایط صادرات هم مهیا بود، اما دولت با اعمال محدودیت‌های صادراتی ما را با مشکل مواجه کرد که لطمه بزرگی به ما زد و سبب شد در سال 98 صادرات خرما به نصف تقلیل یابد.

رتبه دوم ایران در تولید و چهارم در تجارت جهانی خرما

رشیدفرخی با اشاره به این‌که بعد از مصر دومین تولیدکننده خرما در جهان هستیم، گفت: علی‌رغم تولید بالا رتبه چهارم را در تجارت جهانی این محصول داریم که دلیل این امر آماده نبودن زیرساخت‌های صادراتی است که این زیرساخت در کشوری مانند تونس مهیاست و این کشور توانسته علی‌رغم رتبه هفتم در تولید خرما، رتبه اول را در صادرات و بهره‌وری این محصول داشته باشد.
رئیس انجمن ملی خرمای ایران افزود: تاچند سال قبل حدود 30درصد در مراحل مختلف تولید تا عرضه خرما ضایعات داشتیم که این مقدار با پیشرفت صنایع تبدیلی به 15درصد تقلیل یافته است و در بسیاری از مناطق ضایعات برای خوراک دام استفاده می‌شود.
وی در پاسخ به این‌که وضعیت ما در حوزه انبار و سردخانه چگونه است، بیان کرد: در بسیاری از استان‌ها مانند کرمان در حوزه سردخانه مشکل نداریم، اما در خوزستان، بوشهر و سیستان و بلوچستان به دلیل ضعف ساختاری در حوزه سردخانه دچار مشکل هستیم که دولت باید برای رفع این مشکلات تلاش کند.
رشیدفرخی در پاسخ به این‌که چه مقدار خرما از سال گذشته در انبارها مانده است، ادامه داد: خرمای باقی مانده از سال گذشته اندک است و قابل ذکر نیست و برای سال زراعی جاری هم پیش‌بینی می‌شود کل تولید یا در داخل فروش برود یا صادر شود.
وی با بیان این‌که مهم‌ترین چالش نخلداران در حال حاضر افزایش قیمت نهاده‌های کشاورزری است، اظهار داشت: این امر سبب شده قیمت تمام شده خرما بالا برود و افت توان اقتصادی مردم هم سبب می‌شود شاهد کاهش فروش خرما در داخل باشیم.

مهدی احمدی لفورکی ـ خبرنگار

مقاله قبلیتب شالیزار در کمین شالیکاران
مقاله بعدیاز آمار روزانه خرید گندم چه خبر؟

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید