تکنولوژی هوشمندسازی کشاورزی نقشی اصلی در آینده کشاورزی دارد

0
مساحت زمین های قابل استفاده برای کشاورزی بین سال های 2015 تا 2013 حدود 0.7 درصد کاهش یافته است. اگر اتحادیه اروپا بخواهد محصول فعلی غذای خود را گسترش داده یا آن را حفظ کند، باید میزان  محصول خود را افزایش دهد- بدون آنکه فشار بیشتری به محیط زیست وارد شود. به همین دلیل باید خود را آماده برای هوشمند سازی کشاورزی نماید.

 کشاورزی هوشمند چیست؟

Smart Farming یا کشاورزی هوشمند به مفهوم مدیریت کشاورزی با استفاده از فناوری های نوین برای افزایش کمیت و کیفیت محصولات کشاورزی است. کشاورزان قرن بیست و یکم به فناوری GPS، اسکن خاک، مدیریت داده ها و فن آوری اینترنت اشیاء دسترسی دارند. کشاورزان با اندازه گیری دقیق تغییرات در یک زمینه و تطبیق استراتژی، می توانند اثربخشی سموم دفع آفات و کودهای شیمیایی را افزایش داده و از آنها بطور انتخابی استفاده کنند. به طور مشابه، با استفاده از تکنیک های Smart Farming، کشاورزان می توانند نیازهای حیوانات را بهتر رصد کنند و تغذیه آنها را به طور متناسب تنظیم کنند، از این طریق از بروز بیماری جلوگیری می کنند.

 برای هوشمند سازی کشاورزی به چه چیزهایی نیاز دارید؟ 

دانش و سرمایه برای هر نوآوری ضروری است. فن آوری های جدید کشاورزی نیازبیشتری به مهارت های حرفه ای دارند. امروزه کشاورز نه تنها فردی است که اشتیاق به کشاورزی دارد بلکه کارشناسی حقوقی (برای یافتن راه خود از طریق پیچ و خم در حال رشد مقررات) و یک تحلیلگر داده نیمه وقت ، اقتصاددان و حسابدار نیزاست. فروش محصولات کشاورزی نیاز به مهارت حسابداری و دانش عمیقی از زنجیره بازار و نوسانات قیمت دارد.
علاوه براین، هوشند سازی مزرعه به سرمایه نیز نیاز دارد که خوشبختانه طیف گسترده ای از گزینه ها در دسترس همه می باشد. نظیر استفاده از برنامه های سرمایه گذاری با سرمایه اندک تلفن هوشمند که دامهای شما را با یک ترکیب خودکاری از سرمایه فشرده و اندک رد یابی می کند. در اصل، اجرای فن آوری های هوشمند مزرعه به راحتی قابل ارتقا است.

چگونه اتحادیه اروپا از مزرعه تکنولوژی هوشمند سازی پشتیبانی می کند؟

در حال حاضر اتحادیه اروپا از طریق اجرای طیف گسترده ای از سیاست ها از اجرای و توسعه تکنولوژی هوشمند سازی کشاورزی پشتیبانی می کند، این موارد عبارتند از:
سیاست مشترک کشاورزی (CAP)؛ سیاست منطقه ای؛ سیاست محیط زیست؛ سیاست ایمنی مواد غذایی؛ سیاست رقابت و سیاست نوآوری اتحادیه اروپا.
توسعه فعلی تکنولوژیهای کشاورزی هوشمند عمدتا از طریق سیاست تحقیقی افق 2020 و سیاست توسعه روستایی CAP تأمین می شود. با این حال، اجرای مزرعه هوشمند در اتحادیه اروپا از طریق برنامه های توسعه منطقه ای محلی، منطقه ای و ملی، که توسط اتحادیه اروپا و عضو دولتی مربوطه سرمایه گذاری می شود، تأمین می گردد. گسترش برنامه های مربوط به Smart Farming به یک سیستم بسیار پیچیده منجر می شود و در نتیجه بودجه، هزینه های بروکراسی بالا و موانع زیادی برای ورود به سیستم را بهمراه دارد. خوشبختانه، اتحادیه اروپا در حال حاضر در حال ساده سازی برنامه ها، قوانین و مقررات و اصلاح رویکرد خود برای نوآوری در بخش کشاورزی است: “[هدف] داشتن یک سیاست تحقیقاتی مبتنی بر تقاضا و یک سیاست کشاورزی مبتنی بر شواهد بیشتر است “.
این بدان معناست که در حال حاضر چندین موضوع در زمینه اجرای طرح Smart Farming وجود دارد: 1) سرمایه گذاری هم از بخش دولتی و هم از بخش خصوصی به خاطر ضرورت و بخشی از آن هم ناشی از فرصتهای شغلی به سرعت در حال افزایش می باشد؛ 2) تأمین بودجه لازم از بخش دولتی دشوار است؛ و 3) در حال حاضر اتحادیه اروپا در حال سازماندهی مجدد ابزارهای بودجه خود است. 

سرمایه گذاری بخش خصوصی

بخش خصوصی از توسعه تکنولوژیهای هوشمند سازی کشاورزی در اتحادیه اروپا حمایت می کند. بخش خصوصی  از بنیانگذاران پروژه اینترنتی مواد غذایی و مزرعه 2020 و مدیریت کلیه فعالیتهای ارتباطی و امور عمومی آن است، و دیدگاههای بی نظیری را در تمام زمینه های مربوط به مزرعه هوشمند به ما می دهد. از ارائه مشاوره استراتژیک در مورد امکان تأمین اعتبار برای شنیدن منافع خود در روند اصلاحات کنونی، و همچنین درک دنیای پیچیده کشاورزی هوشمند کمک کنند.

 

مترجم: معصومه صالحی وزیری

مقاله قبلیپرورش ماهی در آسمان
مقاله بعدیافتتاح مزرعه عمودی عظیم در دانمارک

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید