درخشش اگروفود بیست و هشتم

0
بیست سالی است که لادن ملکی به‌عنوان یک مدیراجرایی، مغزمتفکر و برنامه‌ریز اگروفود، همه ساله دنیا را به ایران دعوت کرده تا نوآوری‌های خود در زمینه‌های مختلف را در معرض دید صنعتگران قرار دهد و توانمندی ایرانیان نیز در رشد و ارتقاء صنایع غذایی، کشاورزی محک زده شود.
امسال و با تمام سختی و تغییرات پی‌درپی تاریخ برگزاری نمایشگاه اگروفود، لادن ملکی تسلیم قضا و قدر نشد و اجازه نداد سایه خاکستری و ناامیدی بر این نمایشگاه غلبه کند.
مدیریت و ارتباطات قوی و اعتماد فعالان صنعت غذا و کشاورزی به این مدیر موفق، موجب شد تا 30 شرکت خارجی و 76 شرکت داخلی در این نمایشگاه حضوری موفق داشته باشند و وزیر جهادکشاورزی نخستین افتتاحیه دوران وزارتی خود را در این نمایشگاه آغاز کرد.
نمایشگاه‌ها عرصه موثر و مهمی در عرضه توانمندی‌های صنایع مختلف در کشورهای جهان به‌شمار می‌آیند و می‌توان گفت بازوی ارتباطی قوی و کارسازی برای ارتباط، تعامل و عرضه محصولات هستند که باید بیش از پیش به آنها توجه شود.
بیست و هشتمین دوره نمایشگاه اگروفود تهران، 31 شهریور لغایت 3 مهر 1400 توسط شرکت پالارسامانه در محل نمایشگاه‌بین‌المللی تهران در بخش‌های کشاورزی، صنایع‌غذایی و صنایع وابسته برگزار گردید.
در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه سیدجواد ساداتی‌نژاد، وزیر جهادکشاورزی، مهدی صادقی‌نیارکی، معاون امور صنایع وزارت صمت؛ حسین زمانی، مشاور وزیر صمت و رئیس هیات‌مدیره و مدیرعامل شرکت‌ سهامی نمایشگاه بین‌المللی تهران و تعدادی از سفرای کشورهای خارجی حضور داشتند.
صادقی نیارکی در حاشیه این نمایشگاه عنوان کرد: سال گذشته صادرات کشور در بخش صنایع‌غذایی از نظر وزنی 23درصد و از نظر ارزشی حدود یک میلیارد و 800 میلیون دلار رشد داشته است. وی همچنین گفت: صنایع غذایی از اولویت‌ها و مزیت‌های اصلی اقتصادی کشور به‌شمار می‌روند که حدود 12درصد از سهم کل واحدهای صنعتی را به خود اختصاص داده است. صادقی نیارکی همچنین اظهار امیدواری کرد با رشدی که در صنایع غذایی صورت گرفته، شاهد ارتقا جایگاه این صنعت در بازار داخلی و خارجی باشیم.

حضور قوی در نمایشگاه بیست و هشتم

به گزارش خبرنگار «دام و کشت و صنعت» نمایشگاه امسال با حضور 276 شرکت داخلی و 30 شرکت خارجی به صورت فعال و تاثیرگذار برگزار گردید.
در این نمایشگاه به صورت مشخص، تعداد مشارکت‌کنندگان و همچنین حضور بازدیدکنندگان پس از دو سال شیوع بیماری کرونا، قابل مشاهده بود و بسیاری از غرفه‌داران از بازدید افراد متخصص و فعال در حوزه صنایع غذایی و مراجعه آنان به غرفه‌ها، اظهار رضایت می‌کردند
خوشبختانه نمایشگاه به روش مناسبی با شیوه‌نامه‌های کاملا بهداشتی از طرف برگزارکننده و غرفه‌داران انجام پذیرفت که شایسته است زحمات خانم لادن ملکی، مدیریت شرکت «پالارسامانه» که همچون سالیان گذشته با درایت و انضباط مثال‌زدنی، نمایشگاه امسال را نیز به خوبی برگزار کردند، نادیده گرفته نشود و زحمات ایشان و همکارانشان جای تقدیر و تشکر بسیار دارد.
این موضوع را نمی‌توان نادیده گرفت که واحدهای تولیدی کشور در بخش صنایع غذایی، علاوه‌بر تامین نیازهای داخلی و رفع معیشت مردم، می‌توانند در بازارهای خارجی نیز رقابت تنگاتنگی با برندهای خارجی داشته باشند و در جهت درآمدزایی برای کشور این بخش می‌تواند نقش ارزشمندی ایفا کند.
صنعت موادغذایی به عنوان یکی از مهم‌ترین صنایع کشور با سهم 15درصدی در ایجاد اشتغال، از مشکلاتی همچون کرونا، تحریم‌ها، نوسانات نرخ ارز، محدودیت در واردات مواد اولیه و موانع صادراتی رنج می‌برد که باید با تدابیر صحیح و کارساز درصدد رفع آن بود.
البته برپایی نمایشگاه‌هایی همچون اگروفود می‌تواند در شناسایی نیاز مشتریان، معرفی و عرضه توانمندی‌های واحدهای تولیدی و همچنین صادرات و گردش چرخ‌اقتصادی، نقش بسزایی را بازی کند. که در این مسیر هوشمندی و تدابیر خانم لادن ملکی، آقای علاوش و دیگر مدیران و همکارانشان موثر و کارساز بود.
امیدواریم سال جاری که سال حمایت از تولید و رفع موانع آن می‌باشد، با راهکارها و تدابیر به موقع و به‌جای دولت، بستر مناسبی را برای رشد همه صنایع کشور(واحدهای تولیدی) و به‌ویژه در بخش صنایع‌غذایی که همیشه صنعتی پویا، ارزآور و اشتغال‌زا بوده، فراهم آورده و در آینده‌ای نه چندان دور شاهد رشد و اعتلای این بخش از پتانسیل تولیدی کشور باشیم.

امیرهوشنگ عسگرسمنانی

ماهنامه دام و کشت و صنعت – شماره ۲۵۷-  مهر سال ۱۴۰۰

 

مقاله قبلیرفع تعهدات ارزی، اصلی‌ترین چالش صادرکنندگان کشور
مقاله بعدیتوصیه‌هایی به فعالان زعفران در بورس کالا

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید