بارابکو؛ بالاترین تضمین کیفیت

0
ویژه ششمین نمایشگاه بین‌المللی کشاورزی، سامانه‌های نوین آبیاری، ماشین‌آلات، نهاده‌ها و کشت‌های گلخانه ای- گزارش چهارم
ششمین نمایشگاه بین‌المللی کشاورزی، سامانه‌های نوین آبیاری، ماشین‌آلات، نهاده‌ها و کشت‌های گلخانه‌ای، 14 الی 17 آذرماه در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار شد که سوای برخی ناهماهنگی‌ها در برگزاری نمایشگاه، استقبال مناسبی از آن صورت گرفت و شرکت‌های فعال در عرصه کشاورزی و مرتبط با موضوع نمایشگاه، توانمندی‌های خود را به نمایش گذاشتند.
ما نیز با برخی از این شرکت‌ها گفت‌وگوهایی انجام داده‎ایم که به‎ صورت سریالی تقدیم می‌شود:
*****
ابوذر بسحاق، مدیرعامل هلدینگ «بارابکو» که در زمینه تولید، بازرگانی و تجهیز لوله، اتصالات و لوازم آبیاری تحت فشار و کم فشار در انواع آبیاری‌های زیرسطحی و روسطحی (بارانی و قطره ای) فعالیت دارد، در گفتگو با خبرنگار مزرعه سبز با اشاره به اینکه مجموعه شرکت‌های هلدینگ متبوع وی از سال 1380 فعالیت‌خود را شروع و در سراسر کشور توسعه داده است، گفت: هلدینگ بازرگانی «بارابکو» متشکل از چندین شرکت، باسابقه در این عرصه، علاوه بر اجناس و قطعاتی که خود شرکت تولید می‌کند، بخشی از اجناس و قطعات مورد نیاز را از شرکت‌های تولید کننده طرف قرارداد تهیه و تامین می نماید و طراحی، اجرا و تجهیز پروژه های آبیاری را به‌صورت EPC در داخل و خارج از کشور در اولویت کاری خود دارد.

تولید و ارائه خدمات، متناسب با نیاز بهره‌برداران

بسحاق افزود: هدف ما شناسائی و تامین انواع خواسته‌ها و متناسب با نیازهای بهره‌برداران و مشتریان در سراسر کشور است و این مجموعه علاوه بر توسعه کشاورزی نوین و مدرن، تجهیز پروژه های آب و فاضلاب و سایت های نفتی را در بخش بازرگانی خود دارد؛ چراکه قیمت رقابتی، کیفیت شایسته و تعهدات پس از فروش را با همکاری و انتخاب شایسته نمایندگی‌های «فروش و خدمات پس از فروش» خود در سراسر کشور، همواره سرلوحه ماموریت های کاری خود قرار داده‌ایم.
همچنین کلیه محصولات از کیفیتی بالا برخوردار است و تضمین های قانع ‌کننده‌‌ای به مشتریان ارائه داده می‌شود تا رضایت آنها کاملا جلب گردد.
مدیرعامل هلدینگ «بارابکو» گفت: خدمات طراحی و مشاوره در زمینه های آبیاری‌های موضعی (سطحی، زیرسطحی) قطره‌ای، بارانی، تلفیقی و هیدروپونیک و گلخانه ای در این شرکت توسط متخصصین فعال و دارای رزومه اجرائی قوی به بهره‌برداران و متقاضیان ارائه می گردد.
بسحاق توضیح داد: البته ما جهت ورود به بازار بزرگ کشاورزی، در راستای تامین قیمت رقابتی، محصولاتی در سطوح متفاوت جهت ایجاد فضای رقابت سالم در بازار تولید می کنیم تا بتوانیم به خواسته های بازار پاسخ دهیم؛ ضمن اینکه در این میان محصولات صادراتی ما، به راحتی با محصولات دیگر کشورها رقابت می‌کنند و توانسته‌ایم بازارهای صادراتی عمده ای را برای خودمان پیدا کنیم.

فتح بازارهای خارجی

مدیرعامل هلدینگ «بارابکو» افزود: علاوه بر ایران، در کشورهایی مانند عراق، تاجیکستان، افغانستان، ازبکستان و ارمنستان نیز فعالیت و پروژه‌هایی اجرا کرده‌ایم اما در بین کشورهای خارجی تمرکز بیشتری روی کشور عراق داریم و اجناس مناسب این کشور را ارائه می‌دهیم؛ چراکه با توجه به شرایط آب و هوای گرم این کشور که با برخی استان‌های جنوبی ایران مشابهت، دارد، محصولاتی ارائه داده‌ایم که در این شرایط گرمایی مقاومت و کارایی لازم را داشته باشند.
بسحاق عنوان کرد:‌در زمینه صادرات مشکلاتی وجود دارد که یکی از مهم‌ترین آنها بی‌ثباتی در بازار ارز است و ممکن است مشکلاتی برای ما ایجاد شود.

ناهماهنگی در برگزاری نمایشگاه

وی در مورد نمایشگاه نیز گفت: در این نمایشگاه حاضر شدیم چون از کیفیت بالای محصولاتمان اطمینان داریم و خواستیم توانمندی‌های شرکت را به نمایش بگذاریم؛ متاسفانه در روز اول نمایشگاه به دلیل برخی ناهماهنگی ها بین شهرداری و راهنمایی و رانندگی، مشکلاتی برای ورود به نمایشگاه به وجود آمد که باعث تأسف بود و حتی برخی میهمانان خارجی داشتیم که متاسفانه به اعتبار و حیثیت کشورمان در این مورد لطمه وارد ‌کرد. یا اینکه قرار بود ساعات کار نمایشگاه از 9 صبح تا 5 بعدازظهر باشد که ساعت آن نیز به 8 صبح تا 3 بعدازظهر تغییر کرد.
بسحاق افزود: در کل استقبال از نمایشگاه راضی کننده بود؛ بخصوص میهمانان و بازدیدکنندگانی از بسیاری کشورهای خارجی مانند ترکیه، کشورهای حوزه خلیج فارس و دیگر کشورها داشتیم؛ هرچند که ناهماهنگی‌ها باعث شد مقداری در مقابل این میهمانان خارجی و دیگر مراجعه‌کنندگان دچار شرمندگی شویم که امیدواریم چنین مشکلاتی در آینده رخ ندهد.

بی توجهی به مشکلات تولیدکنندگان

وی همچنین بیان کرد: در این صنعت تولیدات با کیفیتی توسط شرکت‌های داخلی تولید می‌شود و شخصا از تولیدات شرکت‌های ایرانی در این زمینه لذت می‌‎برم. ما نیز افتخار داریم که در جمع این تولیدکنندگان هستیم و تلاش می کنیم تا باکیفیت‌‎ترین محصولات را با کم‌ترین قیمت ممکن به دست مشتریان برسانیم.
گلایه‌ای که وجود دارد این‌که متاسفانه در کشور ما چندان که باید بهای لازم را به تولیدکنندگان نمی‌دهند و آنها با مشکلات زیادی مواجهند. به عنوان مثال همین تابستان گذشته، به دلیل مشکل قطعی برق زیان‌های بسیار سنگینی به ما وارد شد و هزینه‌های تولید را بسیار بالا برد اما هیچ حمایتی صورت نگرفت.
تامین سرمایه در گردش برای تولیدکنندگان یکی از خواسته‌های ما است که امیدواریم مورد توجه مسئولان ذیربط قرار گیرد.
علاوه بر اینها معظل بزرگی مانند نبود برنامه مدون و دقیق برای تامین مواد اولیه مورد نیاز کارخانجات بخصوص مواد پتروشیمی، یکی از دغدغه های مهم این صنعت است که راهکارهای مناسبی برای آن می توانیم پیشنهاد دهیم تا این مشکل آن را رفع نمود.

پیشنهاد

مدیرعامل شرکت بارابکو و فعال در حوزه آباری‌های نوین کشاورزی توضیح داد: اوراق قرضه و اسناد اعتباری که تحت عنواق اوراق بهادار زماندار دولتی که توسط صندوق توسعه و حمایت کشاورزی در بین پیمانکاران و تامین کننده به جای مطالبات آنها از پروژه ها توزیع می گردد، در بازار عملا قیمت واقعی خود را ندارند و در بهترین حالت حداقل 40درصد پایین تر از قیمت واقعی خود هستند؛ ضمن اینکه مشتری چندانی هم برای آنها وجود ندارد.
بسحاق افزود: در این شرایط بهتر است راهکاری در نظر گرفته شود که ذینفع اوراق (شرکت های تولید کننده و مجری طرح های آبیاری) بتوانند اوراق را جایگزین حواله خرید مواد اولیه از صنایع مادری همچون پتروشیمی نمایند. در این صورت معضل تامین مواد برای تولیدکننده نیز تا حد زیادی مرتفع می گردد.

حسین کاظمی- کارشناس ارشد کشاورزی

انتهای پیام/

مقاله قبلیابلاغ شیوه‌نامه اجرایی ساختار جدید نظام صنفی
مقاله بعدیصندوق بیمه کشاورزی؛ پشتیبان بخش کشاورزی

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید