نوشیدنی‌های پیرکننده مغز

0
مزرعه سبز: ما فقط یک مغز داریم و باید برای سالم نگه داشتن آن در تمام عمر، هر کاری را که می‌توانیم انجام دهیم. داشتن یک مغز چابک و توانا که بتواند دارای یک قوه ادراک قوی، توانایی به یادسپاری، دقت و خلاقیت باشد موجب درک حس جوانی و شادمانی می‌شود.
اما عادت به مصرف بعضی از نوشیدنی‌ها، موجب پیر شدن هر چه سریع‌تر مغز نسبت به روند معمولی آن می‌گردد. مصرف نوشابه‌های الکلی، نوشابه‌هایی با مقادیر زیاد قند و نوشیدن اندک آب معمولی، همگی می‌توانند به سلامتی مغز آسیب وارد کنند.
نوشیدنی‌هایی که به سلامتی مغز آسیب وارد می‌کنند عبارتنداز:

نوشیدنی‌های مستی‌آور

این‌گونه نوشیدنی‌ها می‌تواند به آسان‌تر قرار گرفتن در جمع کمک نماید و چنانچه فردی در چنین شرایطی احساس راحتی نکند، طبیعتا مقدار بیشتری نوشیدنی الکلی مصرف می‌کند که آسیب زیادی به مغز وارد می‌نماید.
مقادیر فراوان الکل قادر است که در کوتاه‌مدت موجب مرگ سلول‌های عصبی شود. چنانچه قرار گرفتن در چنین شرایطی در فواصل زیاد باشد، مغز می‌تواند خود را بازسازی نماید، اما تکرار آن در فاصله‌های زمانی کوتاه‌مدت، اثرات سمی در مغز به جا گذاشته و موجب التهابات عصبی می‌گردد. چنین اثرات مخربی بر اعصاب، باعث ضعف عملکردها و تغییرات شخصیتی می‌شود، ضمن آن که نوشیدنی‌های الکلی اثرات جانبی دیگری بر سایر اعضا مانند قلب و کبد نیز دارند.

نوشیدنی‌های قندی

اگرچه ماده غذایی اصلی مغز قند است، اما مصرف مقادیر زیاد آن می‌تواند اثرات بسیار بدی بر مغز به جا بگذارد. مطالعات بسیاری نشان داده که نوشیدن بیش از اندازه چنین نوشابه‌هایی موجب تحلیل‌رفتن توانایی قدرت شناخت مغز و همچنین دیابت خواهد شد. این بیماری خود موجب کندی حرکت جریان خون در رگ‌ها و آسیب‌دیدن مغز می‌گردد.
ترک مصرف قند به دلیل اثرات روانی آن کار سختی است، اما بهتر است که از سنین پایین کودکان را گام‌به‌گام به نوشیدنی‌های جایگزین عادت دهیم. یکی از این روش‌ها رقیق‌کردن تدریجی چنین نوشابه‌هایی یا کاهش قند در سایر نوشیدنی‌ها نظیر چای و قهوه است.

نوشیدن اندک آب

توجه داشته باشید که 70درصد مغز از آب تشکیل شده و حفظ حالت «آبدار» آن یکی از بهترین روش‌ها برای حفظ سلامتی تمام بدن و مغز است.
محققان دریافته‌اند که کم آبی متوسط می‌تواند بر عملکرد مغز موثر باشد. به‌خاطر بسپارید که نوشیدنی‌های دارای الکل و کافئین، ادرارآور بوده و می‌توانند مقدار زیادی از آب بدن را دفع کنند.
یکی از قواعد مفید آن است که نوشیدن آب روزانه متناسب با وزن بدن باشد که به‌طور نسبی یک فرد 80 کیلوگرمی، باید در طول روز حدود 3 لیتر آب بنوشد.

نوشیدن الکل با معده خالی

نوشیدن الکل با معده خالی موجب جذب سریع و ورود آن به جریان گردش خون می‌شود و پس از پنج تا ۱۰ دقیقه شروع به اثرگذاری روی مغز می‌کند. اگر چه بدن هر فردی با مقادیر متفاوتی شروع به متابولیزه کردن الکل می‌نماید، اما نوشیدن الکل همراه با غذا ضمن رقیق کردن آن، سرعت جذب را نیز کاهش می‌دهد.
به‌طور کلی نوشیدن الکل با برخی از موادغذایی دارای امگا 3 و اسیدهای چرب که موجب کاهش التهاب در اعضای بدن می‌شوند، اثرات جذب آن را کاهش می‌دهد.
در یک بررسی که 353 نفر در آن شرکت داشتند و در نشریه Nature Scientific چاپ شد، MRI به عمل آمده از آنها نشان از کوچک‌شدن اندازه مغز به دلیل نوشیدن الکل به‌طور روزانه داشت. اعتقاد بر این است که نوشیدن الکل یک عملکرد روانی است و با انجام آن در مراسم سنتی یا مذهبی فرق دارد. نوشیدن زیاد الکل موجب مشکلات عصبی، بیماری‌های کبدی و آمادگی بدن برای مشکلات روانی و مغزی می‌گردد. این نوشیدنی می‌تواند به پیری زودرس مغز نیز منتهی شود.

نوشیدن زیاد کافئین

نقل‌قول‌های خوب و بدی در مورد نوشیدن کافئین وجود دارد. عده‌ای می‌گویند مصرف متوسط کافئین می‌تواند ضمن تامین سلامتی مغز، آن را در مقابل پیر شدن حفظ نماید. اما مانند هر کار دیگری، امکان آسیب به مغز به علت مصرف بیش از اندازه وجود دارد.
یک بررسی نشان می‌دهد که نوشیدن بیش از 6 استکان قهوه در روز به کوچک‌شدن مغز و عارضه «دمانس» منتهی می‌شود. اگر به‌طور روزانه قهوه مصرف می‌کنید مواظب شیرینی و شکلات‌هایی که همراه آن می‌خورید هم باشید.

ماهنامه دام و کشت و صنعت- شماره ۲۶۰ – بهمن ۱۴۰۰

مقاله قبلیصادرات فلفل دلمه‌ای به روسیه بار دیگر متوقف شد
مقاله بعدیگمیشان زمین گیر شد

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید