یک انتخاب اصلح در سازمان مرکزی تعاون روستایی

0

حضور یک روزنامه‌نگار، کارشناس اقتصادی و مردرسانه‌ای

اخبار سبز کشاورزی: سه‌شنبه 18 خرداد امسال، مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی برای آقای محسن جندقی حکم مشاور مدیرعامل در حوزه ارتباطات رسانه، امور بین‌الملل و سرپرست دفتر روابط عمومی را صادر کرد.

چند دهه تجربه کار رسانه

محسن جندقی در جوانی تجارب چند دهه‌ای کسب کرده و در حالی که یک‌ماه دیگر به مرز 40 سالگی نزدیک می‌شود از 14 سالگی افت و خیز کار رسانه‌ای را همراه با تحصیل، تدریس، مجری‌گری، برنامه‌سازی، دبیری، سردبیری و مدیر مسئولی تجربه کرده است.
تحصیلات کارشناسی خبرنگاری استراتژیک و کارشناسی ارشد جغرافیای سیاسی، کارشناسی مسائل اقتصادی و کارشناسی مسائل راهبردی، در مجموع پختگی در کار و تلفیق علم و عمل را برای وی به همراه آورده است؛ به نحوی که ابرار ورزشی، روزنامه ایران (دبیر اجتماعی) خبرگزاری بسیج (دبیر اقتصادی)، پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم (مدیر مسئول رسانه اقتصادی)، مجری‌گری در صدا و سیما (مجری برنامه عیار شبکه افق، مجری سلام صبح بخیر شبکه 3 سیما و…) پایگاه‌های توسعه کاری و رشد جایگاه وی بوده است.

مدیر جوان با آتیه درخشان

علاوه بر این جندقی به عنوان نظریه‌پرداز و مدیر جوان برای کسب دو سمت ملی نماینده مدیر مسئول در هیات نظارت بر مطبوعات و همچنین کاندیداتوری محلی دهمین دوره مجلس از حوزه انتخابیه گلپایگان و خوانسار فعالیت کرد و تایید صلاحیت نیز شد.
تجارب وی از آن جهت در سطور بالا یادآوری شد که پرسنل و مدیران سازمان تعاون روستایی بتوانند از توانمندی‌های چنین فردی جهت شفاف‌سازی عملکرد، اطلاع رسانی صادقانه و پیشبرد اهداف سازمانی بهره گیرند.

امید به اصلاح

مسلماً سوء مدیریت، بی‌انضباطی‌های مالی، به هم ریختگی در ارکان سازمان و اتحادیه مرکزی و… مسائلی نیست که یک شبه جمع شود؛ اما در صورت همدلی کارشناسان و پذیرش جندقی به‌عنوان یک مدیر توانمند و آشنا به مسائل رسانه، وی می‌تواند با اصلاح مسیر سازمان و جذب نیروهای درونی مومن، کاردان و بدون حاشیه که به هر دلیل خود را از دایره همکاری کنار کشیده بودند خون تازه‌ای در رگ‌های سازمان جاری کند.

صبوری و تاب‌آوری توأم با جسارت

در چهره جندقی آرامش خاصی دیده می‌شود و به نظر می‌رسد لباس ساده را به فرم‌های خاص و لباس اتو کشیده ترجیح می‌دهد. اهل تعامل و هم‌افزایی است، انتقادپذیر و اهل مشورت است. با همه صبوری، اما جسارت توام با تدبیر جندقی، بارها صلابت کاری و توانمندی وی را به رخ کشیده است؛ از جمله در مهر 98 که به دلیل برخورد دکتر لاریجانی، رئیس وقت مجلس شورای اسلامی، با گفتن «حکمرانی در سطح قانون‌گذاری از جنس امور فکاهی نیست که دستاویز یک مجری کم اطلاع شد» از وی به هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس شکایت برد تا شخصیت و جایگاه فعال رسانه‌ای را بنمایاند و سپس شکایت خود را پس گرفت.
جندقی در آبان 98 در گفتگوی سیاسی با رادیو گفتگو، جسورانه به موضوع FATF پرداخت و گفت: «… بنابراین ما در حالت اره‌ای قرار داریم، چه FATF را بپذیریم و چه نپذیریم اتفاقات بدی برای ما رخ می‌دهد؛ یعنی یک وضعیت دو سر باخت مگر» … «بهترین رویکرد در شرایط فعلی برای ما این است که زمان بخریم و برخی از بندهای FATF را تصویب کنیم که مدنظر ماست و به اروپایی‌ها نشان دهیم می‌خواهیم موضوعات را حل کنیم و قصه پیوستن به کنوانسیون‌های جدید را داریم. این اشتباه بزرگی است که به صراحت اعلام کنیم که نمی‌خواهیم FATF بپیوندیم با زیرکی و زمان خریدن می‌توانیم امتیاز بگیریم و رویکرد خود را داشته باشیم».

طی مسیر رشد، بدون اشتباه سخت است

البته در زمانی نیز از این مجری پرکار و رسانه ای فعال حرکتی چون پاره کردن دلار آمریکا (پول ملی یک کشور) در یک برنامه زنده شبکه خبر سر زد که متاسفانه به مثابه پاره کردن یا آتش زدن پرچم یک کشور است. الته وی قصد داشت در آن زمان مردم ایران را به الگوبرداری از ترکیه در این زمینه تشویق کند.
امید می‌رود جندقی که سال گذشته تجربه مدیریت روابط عمومی در توسعه ملی را نیز داشته و اینک اعتبار سوابق وی درگرو ضمانت موفقیت در حزه مسئولیت جدید قرار می‌گیرد، گام‌های فراتر از روابط عمومی بردارد و به عنوان مشاور مدیرعامل، نخست تار عنکبوت مشاوران سازمان را بشکافد و شایسته سالاری را حاکم نماید.

رعایت احترام و حقوق پیشینیان

شنیده‌ها حاکی از این است که مدیر جدید روابط عمومی احتمالا بنا به خواسته مدیرعامل سازمان، طومار کار پرسنل ، کارشناسان و مدیر روابط عمومی قبل از خود را در هم پیچیده و عذر همه آنها را خواسته است.
متاسف هستیم که چنین خبر غیر حرفه ای و بعضا غیر اخلاقی را منتشر می کنیم. جای آن دارد که مشاور مدیر عامل سازمان و رئیس روابط عمومی، آب رفته را به جوی بازگرداند و از کارشناسان و مدیران روابط عمومی استفاده شایسته بنماید و اجازه ندهد این شتر در خانه همه بنشیند و چراغ از بحر تاریکی نگه‌دارد

دوری از مجیز گویان

مهم‌تر اینکه از دایره چاپلوسان و مجیز گویان خود را برهاند و در مرحله بعدی مروری بر حوادث و عملکرد شش ماهه گذشته سازمان، جریان مراودات مالی؛ تفسیرهای و تحلیل‌های خبری صدا و سیما و رسانه‌های مستقل داشته، تهدیدها را به فرصت‌سازی، شفاف‌سازی و ارتقای جایگاه سازمان بدل کند؛ چراکه آینده کاری و طی کردن پله‌ها و رسیدن به مسئولیت‌های ملی، بستگی به عبور وی از چالش‌ها دارد.
به قول استاد شفیعی کدکنی:
گر از این کویر وحشت به سلامتی گذشتی                                                                                       به شکوفه‌ها به باران برسان سلام ما را
مقاله قبلیگزارش فائو از جزئیات تولیدات کشاورزی ایران
مقاله بعدیفعالیت تولیدکنندگان ماشین‌آلات کشاورزی با 50درصد ظرفیت

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید