عامل گرانی 80 درصدی کود شیمیایی

0
در حالی که نیاز کشور به سالانه 5/ 1میلیون تن کود شیمیایی (در صورت ارائه اسید فسفریک به قیمت مصوب) مرتفع خواهد شد. کشور در بحران ناشی از تحریم‌ها دست و پا می‌زند، عده‌ای از این اوضاع نهایت بهره‌برداری را می‌کنند و مواد اولیه ارزان قمیت دریافت و محصولات تولیدی را به بالاترین قیمت می‌فروشند.

افزایش حدود 400 درصدی قیمت طی 3 ماه

یکی از تولیدکنندگان اصلی کودهای فسفاته و اسید فسفریک با بهره‌گیری از شرایط بحران جهانی که به دلیل عدم عرضه کود توسط چین به وجود آمده، طی مدت 3 ماه کود DAP (دی آمونیوم فسفات) را از کیلویی 12 هزار تومان به 20 هزار تومان افزایش داده و عرضه آن را به شدت محدود کرده است.
شرکت یاد شده علاوه بر افزایش قیمت حتی از فروش اسید فسفریک به بازار هم خودداری می‌کند؛ به همین دلیل قیمت هر کیلو اسید فسفریک از 10 هزار تومان به بیش از 40 هزار تومان افزایش یافته است.

تخلف عدم عرضه

فعالان صنعت کود می‌گویند در بازار شایع شده است که مالکان این شرکت تمایلی به عرضه محصولات خود در بازار ایران ندارند و هیچ مرجعی هم توان بازرسی و بررسی کردن قیمت آن و موظف کردنشان به عرضه را ندارد؛ اگرچه سازمان تعزیرات و بازرسی‌های وزارت جهاد کشاورزی مسئول مستقیم نظارت بر قیمت‌گذاری و عرضه هستند.
مقاله قبلیحبوبات بسته‌بندی ۲۵ درصد گران‌تر فروخته می‌شود
مقاله بعدیفعالیت ۴۵۰ پهپاد در بخش کشاورزی

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید