دشت لار دماوند

0
مزرعه سبز: در شرقی‌ترین قسمت‌های شمیرانات، جایی میان تهران و مازندران، دشتی بیکران از شقایق‌های سرخ در منطقه دماوند وجود دارد. در فاصله ۳۶کیلومتری از شهر دماوند، با کم‌تر از دو ساعت رانندگی از مرکز تهران، می‌توان به پارک ملی لار یا دشت لار رسید.
دشت لار از شمال به کوه‌های شهرستان نور مازندران، از شرق و شمال‌شرق به کوه دماوند، از جنوب به افجه و امامه و لواسان بزرگ و از غرب به خاتون بارگاه و گرمابدر کشیده شده ‌است. در سال۵۴ این منطقه حدود ۷۳هزار هکتاری به نام پارک ملی لار ثبت شد و در لیست مناطق حفاظت‌شده قرار گرفت.

لار، دشتی در احاطه کوه‌ها و رودها

دشت لار متشکل از چندین کوه است که از معروف‌ترین آن‌ها می‌توان کوه دماوند را نام برد. کوه‌های دیوآسیاب، یخ کمر، گل زرد، پهنک، زرشکی، کمردشت، نمک کوسر، سیاه چال، اسب کلک، کافر راه و کبود، همگی در مجموعه کوه‌های لار قرار می‌گیرند.
بسیاری از این کوه‌ها در دل خود رودهایی دارند که در بستر دشت گسترده می‌شوند. از معروف‌ترین آن‌ها، رود لار است که سد معروف لار روی آن ساخته شده و بعد از انتقال بخشی از آب آن به تهران، باقی آن در پلور به هراز می‌پیوندد؛ البته این سد جزو پارک ملی لار محسوب نمی‌شود و در محدوده استان مازندران قرار دارد. این سد در سال۶۱ با هدف تأمین آب کشاورزی و شرب تهران و همچنین تولید انرژی برق به بهره‌برداری رسید.

پوشش گیاهی و جانوری لار

دشت لار به گل‌های شقایقش معروف است، اما زنبق وحشی و مرغک و گل زرد نیز از گل‌هایی هستند که دشت لار را در بهار رنگارنگ و زیبایی آن را دوچندان می‌کنند.
این دشت پهنه‌ای گسترده از گیاهان خوراکی و دارویی است. هر سال در فصل بهار، دشت لار دوستداران گیاهان دارویی و سبزی‌های کوهی را فرامی‌خواند تا از این منبع بی‌پایان بهره ‌ببرند. فصل رشد گیاهان و سبزی‌ها که می‌رسد، تا دلتان بخواهد می‌توانید در این دشت انواع گون، خرگوشک، آویشن، شنگ، قارچ وحشی، کاسنی، گلپر، شیرین‌بیان، چای کوهی، بارهنگ، والک و گیاهان دیگر بیابید.
لذت دیدن این طبیعت زیبا زمانی دوچندان می‌شود که بدانیم مأمن و زیستگاه گونه‌های جانوری خاص ازجمله افعی البرزی و دماوندی، خرس قهوه‌ای، پلنگ، گرگ، آهو، لاک‌پشت و عقاب است؛ البته در کنار همه این جانوران، دشت لار خانه ماهی قزل‌آلای خال قرمز نیز است.

مسیر دسترسی به دشت لار

برای رسیدن به پارک ملی لار یا همان دشت لار، از سه طریق می‌توانید راهی شوید؛ نخست می‌توانید از منطقه لواسان بزرگ با عبور از روستای ایرا از مسیر جاجرود یا رودهن به دشت برسید. همچنین می‌توانید از جاده هراز به روستای پلور بروید و در ادامه به پارک ملی وارد شوید.
راه دیگر آن است که از طریق روستای گرمابدر شهرستان شمیرانات در نزدیکی فشم از سمت غرب پارک ملی لار به داخل بروید؛ البته این مسیر بیش‌تر مورد استفاده دامداران بومی و عشایر ‌است و عبور از این مسیر نیاز به اخذ مجوز از پاسگاه شکاربانی گرمابدر دارد.
مقاله قبلیوردیج و واریش، روستاهاي ديدني تهران
مقاله بعدیاستشمام بوی بهار با نوای تکم‌چی‌ها

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید